Uzun ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin 7 İpucu

Uzun ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin 7 İpucu

Sağlıklı yaşam: Modern tıp teknolojisi ne kadar iyi olursa olsun, sizi sağlıksız bir yaşam tarzının neden olduğu sorunlardan asla kurtaramaz. Her soruna modern bir tıbbi çözüm bulmak yerine, neredeyse hiç hastalanmayacağınız şekilde yaşamak çok daha iyidir. Bir gramlık önlem kesinlikle bir kilo tedaviden daha iyidir. İşte uzun ve sağlıklı bir yaşamın nasıl sürdürüleceğine dair 7 ipucu. Ayrıca hastalıklardan korunmanıza yardımcı olan aynı yaşam tarzı kilo vermenize de yardımcı olur.

Sağlıklı Yaşam

1. Yeterli Egzersiz Yapın

Geçmişte insanlar, normal çalışmaları sırasında fiziksel bedenlerini kullanmak zorundaydı. Ama bugün birisi kalkıp arabada işe gidebilir, sonra oturabilir, arabada eve gitmek için kalkabilir ve eve vardığında günün geri kalanında tekrar oturabilir. Böyle bir hayatta fiziksel emek yoktur. Bu fiziksel hareketsizlik, birçok hastalığın ana nedenlerinden biridir. Spor, koşma. Normal işimiz fiziksel olarak kendimizi zorlamamızı gerektirmiyorsa, yürüyüş ve diğer şeyler hayatımıza eklenmelidir.

2. Uykulu Hissettiğinde Uyu

Bu kulağa basit gelebilir, ancak çoğu insan vücudu onlara uyku zamanının geldiğini söylese bile geç saatlere kadar ayakta kalır. Yoga ve Ayurveda doktorları da gece uyumanın ve gündüz aktif olmanın daha iyi olduğunu söylüyorlar. Bununla birlikte, öğrenciler gibi insanlar gece geç saatlere kadar ders çalışmak için kahve ve uyarıcılar alacaklar. Bazıları ise geceleri aktif kalma ve gün içinde uyuma alışkanlığı geliştirir. Biz bunu yapabilsek de, sonunda sağlığa zarar verir. Alternatif sağlık doktorları, bu tür doğal olmayan yaşamın kanser ve diğer hastalıklara neden olan etkenlerden biri olduğunu söylüyor

3. Acıktığınızda Yemek Yiyin

Bu aynı zamanda basit bir fikir, ancak bir kez daha vücudun mesajlarına karşı çıkıyoruz. Alışkanlık dışında veya günün belirli bir saatinde sosyal baskı nedeniyle yemek yerseniz, gerçek iştahınız olmasa bile, yemeğinizi düzgün sindiremezsiniz. Asitlik ve hazımsızlık başlar ve bu, diğer daha karmaşık hastalıkların kök salma olasılığına katkıda bulunur. İştahın olması aslında sağlığın bir işaretidir, ancak iştahınız yoksa biraz beklemeli ve sonra yemelisiniz. (Makul bir süre bekledikten sonra bile iştahınız yoksa, bir şeyler yanlış olduğu için bir doktora danışmalısınız.)

4. Düzenli, Sistematik ve Temelde Hızlı

Herhangi bir kişiden yılda 365 gün hiç dinlenmeden çalışmasını isteyecekseniz, şikayet eder ve biraz dinlenmeleri gerektiğini yoksa bozulacaklarını söylerler. Ama gün be gün dinlenmeden çalışmaya mecbur ettiğimiz sindirim organlarımızı sormaya, düşünmeye hiç zahmet etmedik. Bir kişinin patronuna yaptığı gibi protesto edemezler, ancak bize durmaksızın çalışamayacaklarının sinyallerini verirler. Bu sinyalleri görmezden geldiğimizde ve yine de çalışmaya zorladığımızda, bu organlar bozulur. Bu nedenle periyodik oruç tutmak gereklidir.

5. Yatmadan Önce ıIlık Suyla Duş Alın

Yukarıda belirtildiği gibi, sağlığın korunması için uygun uyku şarttır. Yatmadan önce önemli motor ve duyu organlarınızı (eller, kollar, gözler, bacaklar, ağız, cinsel organlar) ılık suyla yıkarsanız, bu sizi rahatlatacak ve derin uykuya hazırlayacaktır.

6. Düzenli Olarak Meditasyon Yapın

Vücudunuz zihninizle bağlantılıdır. Bu çağın hastalıklarının çoğu psikosomatiktir. Stres ve kaygı, fiziksel sağlığımıza zarar verir. Meditasyon, diğer şeylerin yanı sıra, kendinizi yaşamın endişelerinden uzaklaştırmanıza izin veren zihinsel bir egzersizdir. Basit bir teknik öğrenin ve bunu düzenli olarak yapın.

7. Her Gün Erken Kalkın

Bir kez daha eski atasözü, “Erken yatmak, erken kalkmak insanı sağlıklı, zengin ve bilge yapar.” Sizi zengin yapar mı bilmiyorum ama kesinlikle sağlıklı yapacaktır. Vücudunuzun sadece yeterince uykuya ihtiyacı var, ne çok ne de çok az.

YAZAR BİLGİSİ
Pavlus Salvup
Yazmaya aşık biri....
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.