Uzmanlar Hatay’da Yaşanan 4.8 Büyüklüğündeki Deprem ile İlgili Önemli Uyarılarda Bulundu

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde saat 05.32’de 4.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem herkesi endişelendirdi. Çevre illerden de hissedilen deprem ile ilgili saha çalışmaları devam ederken uzmanlardan ilk uyarılar geldi. Güney Türkiye’deki Hatay iline …

Uzmanlar Hatay’da Yaşanan 4.8 Büyüklüğündeki Deprem ile İlgili Önemli Uyarılarda Bulundu

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde saat 05.32’de 4.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem herkesi endişelendirdi. Çevre illerden de hissedilen deprem ile ilgili saha çalışmaları devam ederken uzmanlardan ilk uyarılar geldi.

Güney Türkiye’deki Hatay iline bağlı Kırıkhan’da, 4.8 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi. Bu doğa olayı, yerel saatle 05.32’de ve yer kabuğunun 8.28 kilometre altında gerçekleşti.

Deprem, Hatay’ın yanı sıra çevresindeki illerde de hissedildi. Türkiye’nin Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan ilk değerlendirmelere göre, depremin ardından herhangi bir olumsuz durum bildirilmedi.

Bu bilgi, bölgedeki vatandaşları rahatlatsa da uzmanların değerlendirmelerini bekleyen bölgedeki vatandaşlar evlerine gidip uyuyamadıklarını bildiriyor.

Hatay’da yaşanan 4.8’lik sarsıntının ardından Paleosismolog Dr. Ramazan Demirtaş, depremin Doğu Anadolu Fay Zonu’nda meydana geldiğini açıkladı.

Merkez üssü Hatay Kırıkhan olan 4.8 büyüklüğündeki depreme dair “bağımsız bir deprem” açıklaması yaptı.

“Bağımsız” anlamındaki depremler depremin artçı olmadığını yani yeni bir deprem olduğunu ifade eder. Ancak Yer Bilimleri Uzmanı Serkan İçelli ise bu depremin bir artçı olduğunu söyliyor.

İçelli sosyal medyadan vatandaşları bilgilendirdi ve “6 Şubat Narlı segmentinin aynı anda gerilim aktarması ile çalıştırdığı AMANOS segmentinin güney parçası bu depremle yırtılmış oldu. Artçı niteliğinde bir deprem” dedi.

İçelli artçılar olabileceği konusunda da uyardı: “Akma gerilmesini izleyen, kısa bir kopma gerilmesi yaşadıktan sonra yırtılmalar devam edebilir. Yavaş sürüklenim yaparak çok yüksek moment üretmeden bu tip artçılar sürecektir.”

👇🏻

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.