Uyku Kalitesini Artırmak için Çözüm: Ağırlıklı Battaniye!

Uyku Kalitesini Artırmak için Çözüm: Ağırlıklı Battaniye!

Güne sağlıklı, zinde ve keyifli başlamak için deliksiz ve kaliteli bir uyku uyumak önemlidir. Ayrıca kaliteli bir uyku gün boyu enerjik ve keyifli kalmayı sağlar. Uyku sorunları kişinin hem sosyal hayatını hem aile hayatını hem de iş yaşamını etkilediği için uyku kalitesini artırmak gerekiyor. 

Gün içinde maruz kaldığımız stres ve yoğun yaşam uyku bozukluklarını beraberinde getiriyor. Uykusuzluk devam ettiği sürece hayattaki bu stres de devam ediyor ve kısır bir döngüye giriyoruz. Bu uyku kalitesizliği durumu bazı kişilerde insomnia denen hastalığa kadar gidebiliyor. İnsomnia gibi uyku problemi yaşayan kişiler genelde ilaca sarılmayı tercih ediyor. Fakat uyku bozuklukları ve kaliteli bir uykunun yolu doğal çözümlerden de geçiyor. Ağırlıklı battaniye de bu doğal yollardan biri. 

Ağırlıklı Battaniye Nedir?

Ağırlıklı battaniye içi ufak cam kürecikler ile doldurulmuş, kullanan kişiye derin baskı hissettiren ve bu sayede kişiyi sakinleştiren ve bir sarılma hissi veren, tıpkı normal battaniyeler gibi çeşitli renk ve kumaş seçeneklerine sahip olan bir battaniye çeşididir. 

Ağırlıklı battaniye 5 katmandan oluşmaktadır. Uyku esnasında cam küreciklerin tek bir bölgede toplanmasını engelleyecek düzende tasarlanmıştır. Ağırlıklı battaniye dikilirken cam kürecikler 5×5 ve 7×7 karecikler arasına hapsedilmiştir ve kapitoneye benzer bir doku elde edilmiştir. Kürecikler arasına hapsolan cam kürecikler sabit kalmaktadır. 

Ağırlıklı Battaniyenin Hormonlar ve Uyku Üzerine Etkisi

Ağırlıklı battaniye yapılan araştırmalara göre insomnia belirtilerini azaltan bir battaniyedir. Farmakolojik bir çözüm olmadığı için doğal çözümler arayan insanlar tarafından tercih edilen ağırlıklı battaniyeler uyku kalitesini iyileştiriyor. Ağırlıklı battaniyeyi basitçe anlatacak olursak bir koza ve sarılma hissi oluşturuyor.

Oluşturduğu bu his kişinin kendini güvende hissetmesini sağlayarak kişinin uykuya dalmasını kolaylaştırıyor. Oluşturduğu bu his aslında derin bası hissi denilen bir basınç terapisidir. Bu terapi vücudun sempatik sinir sistemini kontrol altında tutuyor.

Aslında vücudun sempatik sistemi korku ve endişe gibi reaksiyonları vermemizi sağlayan doğal bir uyarı sistemi olsa da aşırı olduğunda uykusuzluğa neden oluyor ya da sürekli uyanmamıza neden olarak uyku kalitemizi düşürüyor. Durum bu olduğunda Rem uykusu dediğimiz o derin uykuya asla dalamıyoruz.

Ağırlıklı battaniye uyguladığı basınç ile birlikte sistemi kontrol altına alarak kortizol hormonunu dengede tutuyor. Ayrıca parasempatik sinir sistemini devreye sokarak serotonin ve melatonin hormonlarının seviyesini yükselterek huzur ve mutluluk veriyor. Ağırlıklı battaniye sayesinde kalp ritmi düzene giriyor ve kaslar gevşiyor. Böylece kişi saatlerce yatağın içinde dönüp durmadan uykuya dalabiliyor ve bebekler gibi mışıl mışıl uyuyabiliyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde klinik tıp doçenti olarak çalışan ve Amerikan Uyku Sağlığı Akademisi sözcüsü Raj Dasgupta ağırlıklı yorganın hakkında bilimsel bir çalışma yapmıştır. Araştırması sonucunda ağırlıklı battaniyenin uyumayı kolaylaştırdığını tespit etmiştir. Dasgupta ağırlıklı yorganın uzun süre birine iyi bir şekilde sarılma deneyimi olduğunu vurgulamıştır ve yatıştırıcı uyku ilaçlarına iyi bir alternatif olduğunu belirtmiştir.

Ağırlıklı Battaniye Bunu Nasıl Sağlıyor?

Ağırlıklı battaniye  “Deep Touch Simulation” etkisine sahip yorgandır. Vücuda derin bası uyarımı uygulayarak kişiyi rahatlatır.

Yorganın sağladığı bu basınç mümkün olduğunca fazla sayıda deri altındaki basınç algılayıcılara homojen olarak ulaşmalıdır. Ağır Yorgan derinin altındaki hipodermis tabakasındaki basınç algılayıcıları (yukarıdaki resimde yeşil ile gösterilmiş) aktifleştirecek kadar ağır olmalıdır. 

Ağırlıklı Battaniyenin Faydaları

Ağırlıklı battaniyenin faydalarını şu şekilde sıralamamız mümkündür;

  • Dakikalar İçinde Uykuya Dalmanızı Sağlar: Ağırlıklı battaniye uykuya dalma hızınızı arttırır. Bunu melatonin hormonunun üretimini destekleyerek yapar ve böylece saatlerce yatakta bir o tarafa bir bu tarafa dönmeden uyuyabilirsiniz.
  • Kaliteli ve Derin Uyku Sağlar: Melatonin hormonu sadece uykuya dalmanızı kolaylaştırmaz. Uykunuzun verimini arttırır. Gece boyunca kesintisiz ve kaliteli bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz.
  • Güne Zinde Başlamanızı Sağlar: Uykuya kolay dalmanızı ve kaliteli uyumanızı sağlayan ağırlıklı battaniye sayesinde gece boyu dinlenmiş olursunuz. Yeni güne mental ve fiziksel olarak hazır şekilde başlarsınız. Ayrıca gün boyu kendinizi enerjik ve iyi hissedersiniz.
  • Odaklanmanızı Sağlar: Uyku problemleri beraberinde odaklanma problemini de getirir. Ağırlıklı battaniye uykunuzu düzene soktuğu için işinize ya da ilgilenmeniz gereken şeylere odaklanmanız kolaylaşır.

Boy ve Kiloya Göre Seçim Yapabilirsiniz

“Ağırlıklı battaniye” dediğimizde aklınıza çok ağır bir ürün gelmesin. Yukarıda da belirttiğimiz gibi basınç algılayıcıları harekete geçirecek kadar ağır olmalıdır. Fakat kişinin hareketlerini kısıtlayıp vücuduna yük olacak bir ağırlığa sahip olmamalıdır. Ayrıca cam kürecikler vücuda eşit dağıldığında ağırlık fazla hissedilen bir durum olmayacaktır.

Önemli olan sizin boyunuza ve kilonuza göre bir seçim yapmanızdır. Ağırlıklı battaniye ortalama vücut ağırlığınızın %7-12’si kadar ağır olacak şekilde seçilmelidir. Her battaniye kullanan kişinin kilosuna özeldir. Ağırlıklı yorganlar boy ve kiloya göre seçilebileceği gibi çocuklar için, yetişkinler için ve çift kişilik olarak ayrılmıştır. Kendinize uygun bir seçim yapabilirsiniz. 

Sinada Home Ağırlıklı Battaniyeler uyku sırasında tek bir alanda toplanmayan dikiş yöntemi ile özel olarak dikilmiştir. Vücudunuza uygun bir ağırlığı seçebilir; çift kişilik, tek kişilik, çocuk için ve 4 mevsim seçenekleri ile satışa sunulmuştur. Nevresimli çeşitler de mevcuttur. Ayrıca her ağırlıklı battaniye çeşidinin renk seçeneği mevcuttur.

Bu ürünler arasından kişisel bir tercih yapabilir ve kendi ağırlıklı battaniyenizi bulabilirsiniz. Ağırlıklı Battaniye sağlıklı, kokusuz ve makineye atılıp yıkandığında çabuk kuruyan cam küreciklerle üretilmiştir. Uyku kalitenizi arttıracak ağırlıklı battaniyelerle tanışmak için Sinada Home Ağırlıklı Battaniyelerine göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.