Üniversitede İlk Gün ve Devamında Yapılması Gerekenler Ekşi

Üniversitede İlk Gün ve Devamında Yapılması Gerekenler Ekşi

Üniversitede ne yapılmalı? İnsan hayatının her döneminin ayrı güzelliği ve ayrı ayrı heyecanı vardır. Ve her yaş grubunda her dönemde insanın yaptığı aktiviteden aldığı heyecan aynı olmuyor. Mesela çocukken oynadığınız oyunun tadını gençlik döneminde alamazken, gençlik dönemindeki deneyimlemelerin de tadını ilerleyen yıllarda yapılan aktiviteler vermez. Gelişim psikolojisinde değinilen her yaşın ayrı ödevi her yaş döneminin ayrı güzelliği olduğunu vurgulayan tanımlar anı yaşayarak kişilik gelişimi sağlanacağının kanıtıdır.

Üniversite Okumanın Faydaları!

Hiç şüphesiz ki gençlik döneminin en keyifli yılları üniversite  yıllarıdır. İnsan üniversite dönemini en keyifli nasıl geçirmeli diye baktığımızda karşımıza birçok aktivite çıkmaktadır. Peki, üniversite okurken ne yapılır nasıl yapılır?

Öğrencilik insanın başına bir kez gelebilecek bir durum ve insan ailesinden ayrı kendine ait bir hayatla ilk defa yüz yüze geliyor bu süreçte. Tamamen özerk bir dünyadır. İnsanın en özgür olduğu zamanlar.  Hem de kişisel gelişim açısından insanın kendine en çok katkıda bulunacağı yıllardır üniversite yılları.

Üniversite Okurken Neler Yapmalı?

Üniversite okurken ilk sağlam bir arkadaş grubu oluşturulmalı. Çünkü sosyal faaliyetlerde yakın çevreniz de sizin kadar önemlidir. İkinci olarak keşifte bulunulmalı. Bir  sporsal faaliyete katılmalı insan ya da en azından bir sosyal kulüpte aktif rol almalıdır. Bir sırt çantası, bir spor ayakkabısı bir de her zaman bir gezi planı olmalı aklında.

Gidilebilecek şehirler, görülebilecek tarihi ve doğal turistik beldeler keşfedilmeli. Gittiği yerlere ait mutfakları keşfetmelidir. Öğrenciliğin vazgeçilmezi konserleri ihmal etmemeli. Varsa imkan kamp yapmalı ateşin etrafında sabahlamalı.

Kişisel gelişim adına verilen seminer ve konferanslardan olabildiğince faydalanmalı alınabilecek tüm sertifikalar alınmalı öğrencilik dönemindedir.

Öğrenciyken Hesaplamalar Nasıl Yapılmalı?

Üniversite okumanın insana kattığı en temel beceri ise hesaplama yaparak yaşamaya başlamaktır. Ailenizle yaşarken her şeyi sizin yerinize onlar hesaplarken yalnız yaşamaya başladığınızda artık ay sonunu hesaplayarak yaşamaya, tedbirli olmaya alışmaya başlarsınız.  Atacağınız her yanlış adım ertesi gün ki planlarınızı alt üst edebilir. O yüzden üniversite okurken yapılması gereken en önemli şeylerin başında hesap kitap gelir.

Alttan ders almadan veya yaz okuluna kalmadan bir seneyi geçirdiyseniz bir üstüne keyifli bir yıl geçirdiyseniz üniversite okurken yapılması gereken her şeyi yaptınız demektir. Öğrenciliğin olmazsa olmazı dense de alttan ders almak her öğrenci için büyük zorluk demektir. Bu yüzden öğrenci iken hem hayattan keyif almak hem de öğrenciliği de iyi idare etmek gerekir.

Sonuç olarak:

Üniversite önerileri tadında bir yazı yazı oldu, üniversitede ile başlayan sorularınız tüm cevaplarınızı olmasa da bir kısmını umarım karşılaya bilmişimdir. Üniversite ile ilgili paylaşımlarınızı, fikirlerinizi ve önerilerinizi sizlerde yorumlar kısmından belirterek diğer okurlarımıza yardımcı olabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.