Üniversite Mezunu Olmak Önemli mi?

Üniversite Mezunu Olmak Önemli mi?

Üniversite mezunu olmak: Klişe bir konu olmaya başladı herkesin ağzında aynı konu yüzlerce üniversite mezunu işsiz peki üniversite okumak mantıklı mı? Okuduğunuz bölüme ve iş potansiyeline göre değişir bu sorunun cevabı. Örneğin bir felsefe mezunu olup da iş aramak samanlıkta iğne aramaya benzer çünkü yüzlerce mezun var ve bunu bile bile o bölümü okuyan yine yüzlerce genç var.

Bir okulun bile en fazla 2 öğretmen aldığı bir bölüm yani iş olanağının ne denli fazla olmasını bekleyebiliriz ki. Mesela bir avukat olmak, hukuk fakültesini kazanmak zaten zor üzerine bir de okumak daha da zor üzerine bir de nasıl iş yapacağım diye düşünüyorsun çünkü mezun çoğalıyor devlete alımlar günden güne azalıyor özel yerler açanlar çevrelerinin çok olmasından kazanıyor olan çevresi olmayan devlete atanamayan ve onlarca yıl uğraşmış olanlara oluyor maalesef.

Tıp fakültesi mesela işsiz kalmak imkansız çünkü doktor mezun çıkmak zaten zor kazanmak ayrı zor okumak ayrı zor yapabileni direk hava da kapıyorlar hak ettiği değeri alıyor mu bence hayır. Mesela devlette memur olmak üniversite okuyacaksın tabi ama odaklanman gereken tek şey kpss ve yapabiliyorsan en iyi torpillere ulaşmak günümüz de işi ehline değil torpilin büyüklüğüne göre veriyorlar.

Asıl değinmemiz gereken konu bu torpil; onlarca kişinin kul hakkına girmek yetmiyormuş gibi bir de övüne övüne gidip mesleğini yapacak o torpil yapanlar yaptıranlar yazık değil mi onca emek veren haksızlıkla önüne geçtiğiniz insanlara. Günümüz toplumunda aklınıza gelebilecek her yerde torpil baş gösteriyor hatta ve hatta torpilin boyutları bile oluşmaya başlıyor gittikçe o partiden bu partiye o dernekten bu derneğe kadar hepsini düşünmemiz gerekiyor artık.

Bizzat yaşadığım bir olay tanıdığım birisinin görev yılı 35, 50 yaşında 4 yıllık fakülte bitirdi ki sınavlara girerken işime yarasın diye üzerine gittiği kursların aldığı eğitimlerin haddi hesabı yok tabi bir de memuriyette yapılan sınavdan da 100 üzerinden 80 puanı var giriyor bir mülakata ve ne hikmetse mülakatta 70 veriyorlar soruyorum sizlere bu hak mıdır reva mıdır insanlık mıdır.

Bu arada 75 puan verseler isteği yeri kazanacak olayın trajikomikliğine bakın tanıdığım kişi onca emek vermiş ama yapmadığı bir şey vardı torpil birilerine yalakalık yapmak ama gururla iyi ki yapmadım diyor Allah öte ki dünya da misli misli soracak hesabını diyor senin o güzel kalbinden öpeyim. Buarada kazanan kişinin bilgilerini hemen söyleyeyim görev yılı 11 memuriyet puanı 64, 2 yıllık önlisans mezunu ve mülakatta aldığı puan 100 teşekkürler.

ETİKETLER: Mezun Olmak, üniversite
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.