Üç Yılda Suya Gelen Zam Yüzde 260: AK Parti’li Belediye Zammı Otomatiğe Bağladı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, üç yılda suya toplam yüzde 260 zam yaptı. 2019 tarihinde 3 lira 25 kuruş olan suyun metre küp fiyatı 8 lira 25 …

Üç Yılda Suya Gelen Zam Yüzde 260: AK Parti’li Belediye Zammı Otomatiğe Bağladı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, üç yılda suya toplam yüzde 260 zam yaptı. 2019 tarihinde 3 lira 25 kuruş olan suyun metre küp fiyatı 8 lira 25 kuruş oldu.

Her ay otomatik zam

CHP Ortahisar Belediye Meclis üyesi Oktay Söğüt, 1 Haziran yılında suya 47 zam yapan AKP’li Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin her ay tüfe kadar suya otomatik zam yaptığını söyledi.

Sözcü’den Elif Cavuş’un haberine göre; Trabzon’da yaşayan vatandaşların doğalgaz ayrıca elektrik zamlarının ardından su faturalarını her ay zamlı ödediğine göze çarpan Söğüt, “Haziran ayında suya yapılan yüzde 47 oranında zam devamında 5 lira 22 kuruş olan suyun metreküpü 7 lira 67 kuruş oldu. Bu da yetmezmiş gibi Temmuz’da 7 lira 90 kuruş, Ağustos’ta 8 lira 28 kuruş, Eylül’de 8 lira 46 kuruş oldu” dedi.

‘Erdoğan’ın haberi var mı?’

Su fiyatları üzerinden CHP’li büyükşehir belediyelerine yüklenen AKP Genel Başkanı ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Şu anda vatandaş su paraları özelinde ciddi sıkıntı içerisinde mi? İçerisinde… Otobüs ücretlerinde vs. sıkıntı içerisinde mi? İçinde… Bunların sözünü nasıl vermişlerdi seçim meydanlarında? Farklı vermişlerdi. Ama şimdi geldikleri yer neresi, ortada” sözlerini hatırlatan Söğüt, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulamasından haberi var mıdır?” diye sordu.

‘Faturalar ödenemiyor’

Vatandaşı müşteri gören bu uygulamaya acilen son verilmesi gerektiğini savunan Söğüt, “6 bedelli faturalarımıza, katı atık bertaraf bedelli eklendikten ayrıca otomatik zamma bağlandıktan sonra, iyice şişen faturalarımız artık ödenemez hale geldi. Oysaki sosyal devletin, ilgili kamu kuruluşlarının ayrıca belediyelerin en başta gelen görev ayrıca sorumluluklarından birisi, tüketiciye, vatandaşa, yeterli, sağlıklı ayrıca ucuz, hiç geliri olmayanlara ise ücretsiz su sağlamaktır” açıklamalarında bulundu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.