Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri! 9 Başarılı Üniversite!

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri! 9 Başarılı Üniversite!

En iyi üniversiteler: Geleceğimizi kısmen belirlediğimiz, hayatımıza bir yön vermemize yardımcı olan üniversiteler gerçekten son derece önemli. Çünkü seçtiğiniz üniversite, okuduğunuz bölüm ne olursa siz de o yöne doğru kendinizi geliştiriyorsunuz. Bu yüzden de şimdi sizlere en çok merak edilen bir konudan bahsedeceğim: Türkiye’nin en iyi üniversiteleri! 9 başarılı üniversite! Sizler için hazırladığım bu listeyi dikkatli inceleyin. Çünkü geleceğiniz bu üniversitelere bağlı olabilir.

Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri

1. Koç Üniversitesi

Listemize Koç Üniversitesi ile başlıyoruz. Çünkü oldukça eski bir tarihinin olmasının yanı sıra verdiği eğitim açısından da son derece önemlidir. Koç Üniversitesi, 1993 yılında Vehbi Koç tarafından kurulmuştur.  Bir vakıf üniversitesi olma özelliği taşıyan kurum, yetenekli gençler yetiştirebilmek için gerekli olan bütün alt yapıya sahiptir. Taban puanları ve mezuniyet durumlarıyla da oldukça iyi sonuçlar ortaya koyuyor.

2. Yıldız Teknik Üniversitesi

Yıldız Teknik Üniversitesi inovasyon ve Ar-Ge odaklı eğitim yapıyor. Bu yöndeki çalışmaları sebebiyle de diğer üniversitelerden ayrılıyor. Ayrıca en nihai amaçlarından birisi de öğrenme temelli, iş birliklerini destekleyen, hayat boyu yeni gelişmelere açık öğrenciler yetiştirmek.

Bu konuyla ilgili çok fazla çalışma yapan Yıldız Teknik Üniversitesi 1911 yılında kurulduğunda başka bir ismi vardı. Ayrıca bu kadar erken tarihte kurulmasından dolayı da Türkiye’nin en eski ikinci teknik üniversitesidir. Mayıs 2012’den itibaren de Türkiye’nin ilk tam kapsamlı ISO 9001 belgeli üniversitesi oldu.

3. Ege Üniversitesi

Türkiye’nin dördüncü üniversitesi olan Ege Üniversitesi aynı zamanda İzmir ilinin de en iyi üniversitesidir. 1955 yılında kuruldu ve eğitim vermeye başladı. Ege Üniversitesi 1982 yılında ikiye bölündü ve buna bağlı olarak Dokuz Eylül Üniversitesi kuruldu. Ege Üniversitesi’nde yer alan bazı fakülte ve derslikler de Dokuz Eylül Üniversitesi’ne devredildi.

Bütün bunlara ek olarak Ege Üniversitesi çok fazla Ar-Ge çalışması da yaptığı için öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri açısından oldukça faydalı… Eğer Türkiye’nin en iyi üniversitelerine bakıyorsanız İzmir Ege Üniversitesi’nin adını mutlaka duyarsınız.

4. İstanbul Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri!9 başarılı üniversite! Listemizde 4.sıraya geldik. Şimdi de sizlere İstanbul Üniversitesi’nden bahsedeceğim. İstanbul Üniversitesi, ülkemizin en eski üniversitesidir. Çevreye ve insana saygı, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruma, etik değerlere uyum sağlama gibi temel değerlerle yola çıkan İstanbul Üniversitesi bu amacını korumak için çalışmalarına devam ediyor.

Bütün bunlara ek olarak üniversite, Doğu ve Batıyı, geçmişle geleceği buluşturuyor ve öncü bireyler yetiştiriyor.

5. Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Şimdi bahsedeceğim üniversite de son derece önemli ve en iyi üniversiteler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi özellikle fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında uzman yetiştirmek için 1956 yılında eğitime başladı.

ODTÜ’yü özel statüye kavuşturan kanun ise 1959 yılında yürürlüğe girdi. Günümüzde ODTÜ’de 41 lisans programı yürütülüyor. Eğer ODTÜ’de eğitim almak istiyorsanız çok sıkı çalışmalısınız çünkü taban puanları oldukça yüksek. Ama emin olun eğitim sürecinizde bile ODTÜ farkını hissedeceksiniz.

6. Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi’nin kuruluş hikayesi oldukça farklıdır. 1863 yılında zengin tüccar Mr. Christopher Rheinlander Robert tarafından Birleşik Devletler dışındaki ilk Amerikan Koleji olan Robert Koleji’inin İstanbul’da kurulması ile bu üniversitenin temelleri atılmıştır.

Koleji açtıktan sonra bazı çalışmalar yapmıştır ve bulunulan bölgeye bir üniversite açmaya karar vermiştir.  100 yıldan uzun bir süre önce de Boğaziçi Üniversitesi, Robert Koleji’nin kampüsü olarak kullanılan bölgeye resmi olarak kurulmuştur.

7. Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi temelleri Atatürk tarafından atılmış bir üniversitedir. Atatürk ilke ve inkılaplarının dayanaklarını oluşturmak, bu ilke ve inkılapları yurt geneline yaymak ve kökleştirmek gibi amaçlar taşıyor. Yıllar geçtikçe fakülte sayısı arttı ve günümüzde de en iyi üniversiteler arasında yerini alıyor.

Ankara Üniversitesi 1946 yılında kuruldu.  İlk kurulan fakülteleri ise Veteriner Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’dir.

8. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

1992 yılında kurulan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İ.Y.T.E) dünyada en gelişmiş teknik üniversite modellerinden birisi olan ‘yüksek teknoloji enstitülerinin’ ülkedeki tek örneğidir. Bu yüzden de enstitüde verilen eğitimler, yapılan çalışmalar da son derece önemlidir. Burası özellikle teknolojik alanda üst düzey eğitim, öğretim ve araştırma yapma amacı ile kuruldu.

1999 yılına kadar İzmir merkezde bulunan kurum, 1999 yılından sonra kademeli olarak Urla- Gülbahçe’deki kampüse taşındı.

9. Marmara Üniversitesi

En iyi 9 üniversite listemizde son sıraya geldik. 1883 yılında ‘Hamidiye Ticaret Mekteb-i Alisi’ ismiyle kurulan üniversite, oldukça önemlidir ve Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden birisidir.  İlk kurulduğu zamanlar Ticaret ve Ziraat Orman ve Maadin Nezareti’ne bağlıydı. İlk mezunlarını da 1887 yılında verdi.

Günümüzde taban puanları ve verdiği eğitimin kalitesiyle de dikkat çeken üniversite mutlaka araştırılması gerekenlerden birisi. İstanbul denilince akla ilk gelenlerden olan Marmara Üniversitesi’nin vizyonu ise toplumsal gelişmeye yön veren uluslararası bir üniversite olmak.

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri! En başarılı 9 üniversite! İşte sizlere sıraladığım bu üniversiteler ülke içerisinde yer alan en önemli üniversitelerin başında geliyor. Ama tabi üniversite araştırması ve tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken çok fazla kriter var. Bu yüzden yazının size bir rehber olmasını umuyorum.

YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunuyum. 4 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.