Blog Aracı Insight: Türkiye’de 2020 Yılı Kadın Cinayetleri İnfografiği

Blog Aracı Insight: Türkiye’de 2020 Yılı Kadın Cinayetleri İnfografiği

Türkiye’de kadın cinayeti, kadınların çeşitli gerekçelerle ve toplumsal rollerine bağlı nedenlerle öldürüldükleri cinayet vakalarını kapsar. Türkiye’deki gerçekleşen kadına yönelik şiddetin en yıkıcı sonuçlarına sahip eylemlerinden biridir.

Kadın cinayetleri Türkiye’de özellikle 2000’li yıllarda büyük artış göstermiş ve göstermeye devam etmektedir. 2019 yılı, 474 kadın cinayetiyle ülkede son 10 yılda en fazla kadının öldürüldüğü yıl olmuştur. “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu” yıllık raporuna göre 2020 yılında ise 300 cinayeti işlenmiş, 171 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulunmuştur.

Suçlular işledikleri suçu meşrulaştırmak adına çeşitli nedenler öne sürmektedir. Bu nedenlerden başlıcaları gerekçeler kadının ayrılık talebi, namus, aldatma veya aldatılma ve kıskançlıktır.

6284 sayılı kanun kapsamında şiddet mağdurlarına yönelik koruyucu tedbir kararı %46, şiddet uygulayanlara yönelik önleyici tedbir kararı %70 oranında arttı. Bu yılın 10 aylık döneminde ise kadın cinayetleri geçen yılın aynı dönemine göre %27 oranında düştü.

2020 yılında yayınlanan raporlardaki güncel bilgilerden yola çıkarak oluşturulmuş 2020 yılının kadın cinayetleri istatistiklerini bir infografik halinde inceleyebilirsiniz.

Türkiye’de 2020 Yılı Kadın Cinayetleri İnfografiği

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al - tanıtım yazısı