TL Değer Kaybetti Türkiye Listeden Çıktı: Avrupa’da Asgari Ücret Açıklandı Türkiye Kaçıncı Sırada?

Avrupa’da da artan enflasyon ile ücret artışlarında asgari ücret verileri açıklandı. Yılda iki kere Avrupa’nın TÜİK’i Eurostat tarafınca …

TL Değer Kaybetti Türkiye Listeden Çıktı: Avrupa’da Asgari Ücret Açıklandı Türkiye Kaçıncı Sırada?

Avrupa’da da artan enflasyon ile ücret artışlarında asgari ücret verileri açıklandı. Yılda iki kere Avrupa’nın TÜİK’i Eurostat tarafınca açıklanan alım gücü verisinde ise Türkiye’nin 2022 verisi hesaplanamadığı için yer almazken, 2021 değerlendirmesi de geri çekildi. 

2022 yılı ikinci yarısında geçerli aylık brüt asgari ücret sıralamasında ise Türkiye Avrupa Birliği ülkeleri içinde az bir farkla Bulgaristan’ın önüne geçti.

Avrupa’da en düşük asgari ücret Arnavutluk’ta bulunurken, en yüksek Lüksemburg’da.

tr.euronews.com

Eurostat verilerine göre, 2022 yılının ikinci yarısında düzenlenen aylık brüt asgari ücret Lüksemburg’da 2.313 euro olarak açıklanırken, ardından gelen Belçika’da 1.842 euro oldu. Eurostat listesinde AB üyesi olmayan bazı ülkeler de görülürken, Almanya’da 1.744 euro olan asgari ücret en az Arnavutluk’ta 269 euro oldu. Onun hemen üzerinde olan Bulgaristan’da aylık brüt asgari ücret 363 euro olurken, temmuz itibarıyla 5.500 TL olan asgari ücret Eurostat hesaplamalarına göre 374 euro oldu.

Eurostat asgari ücret satın alma gücü verilerinde ise Türkiye listeden çıkarıldı. En güncel veri 2020 ikinci yarısına ait olurken, TL’nin Euro karşısında değer kaybının son 12 yılda çok hızlı olması hesaplamayı zorlaştırıyor.

tr.euronews.com

Satın Alma Gücü Standardı üzerinden ülkelerdeki aynı ürünlerin fiyat farklılıkları dolayısıyla yapılan hesaplamada alım gücünde de ilk sırada yine Lüksemburg görülüyor. Ardından Belçika, Hollanda, Almanya ayrıca Fransa geliyor. 

En sonda da yine Arnavutluk bulunuyor.

Eurostat’ın yılda iki kez açıkladığı asgari ücret verisi yıl içinde ocak ayrıca temmuz ayı sonunda açıklanıyor.

tr.euronews.com

Verilerde euro bazında aylık brüt asgari ücret ayrıca satın alma gücü verisi görülürken, ocak ayında Türkiye verisi euro/TL’deki değişim dolaysıyla Türkiye’nin verisi yer almazken, 2021 yılı verilerinin de sistemden kaldırıldığı görüldü. 

Türkiye’ye dair yer alan en son bilgilendirme 2020 yılı ikinci yarısında ayrıca 825 PPS olarak bulunuyor. Türkiye brüt asgari ücret sıralamasında üstlerde yer almazken, satın alma gücü endeksinde daha üstte bulunuyordu.

Bu grafikte de Türkiye’deki net asgari ücretin dolar bazında 2000 tarihinden bu yana durumu görülüyor????5.500 TL olan asgari ücret bugün itibarıyla 17,75 kur ile 310 dolar seviyesinde bulunuyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.