Thodex’in Kurucusu Yakalandı! ‘Mağdurlar Paralarını Alabilecek Mi?

Kripto para borsası Thodex’in kurucusu ayrıca kırmızı bültenle aranan Faruk Fatih Özer Arnavutluk’ta Vlora’da dün yakalandı. Özer için 3 suçtan …

Thodex’in Kurucusu Yakalandı! ‘Mağdurlar Paralarını Alabilecek Mi?

Kripto para borsası Thodex’in kurucusu ayrıca kırmızı bültenle aranan Faruk Fatih Özer Arnavutluk’ta Vlora’da dün yakalandı. Özer için 3 suçtan 40 bin 564 yıla kadar hapsi istenmişti. Ve bu suçlardan dolayı 356 milyon TL zarar oluştuğu belirlenmişti. ”Mağdurlar paralarını geri alabilecekler mi?” sorusuna yanıt veren  Avukat Kerem Olcayto, ”Maalesef bu tarz olaylarda biliyorsunuz alınamıyor” dedi.

Milliyet.com.tr’nin haberine göre, Avukat Kerem Olcayto şu ifadeleri kullandı: “Yakalanan şahıs bu aldığı paralarla ilgili hala mevcutta elindeyse bu paralar veya bir şekilde tespit edilirse hesaplarından ya da yurt haricinde bağlantılı yatırdığı kişiler bulunursa tabi ki geri alınabilir. Bu tarz durumlarda biliyorsunuz Çiftlik Bank olayındaki gibi kardeşi yakalandı ama herhangi bir şekilde mağdur olan insanlarla ilgili bir sonuç oluşmadı. Mağdurların parayı geri alabilmesi şu kritere bağlı; bu paranın Faruk Özer’in yatırmış olduğu bir hesapta tespit edilebilir olması lazım ayrıca bunun yakalanabilmesi lazım. El konulursa tabi ki dağıtılır. Ama maalesef bu tarz olaylarda biliyorsunuz alınamıyor.

‘3’te 1 ya da yarı oranlı indirim alabilir’

Eğer samimi olur da iade ederse ceza olarak indirim sebebi olur. Etkin pişmanlık hükümleri kapsamında değerlendiriliyor. Bir insan pişman olup suçtan doğan zararı gidereceğini belirtirse ayrıca mahkeme ile iş birliği yaparsa buna etkin pişmanlık diyorlar. Üçte birinden tutun da yarı oranına kadar indirim yapılabilir etkin pişmanlıkta.

Tabi bunu savcılık safhasında yaparsa etkin pişmanlık yarı oranlı artarken mahkeme safhasında yaparsa 3’te 1 oranına kadar yapabiliyor.

Zaten iddianamesi düzenlenecek mağdurlar varsa bu mağdurların şikayetleri ortaya çıkacak. Kim ne kadar bu işten zarar görmüş onların tespit edilebilir olması lazım. Bu kişiye para verdiğine dair dekontların gösterilmesi lazım. Zaten burada bir iddianame düzenlenmiş. Daha başka mağdurlar olursa açılacak olan davaya zararlarını kanıtlayıp müdahil olabilirler.”

Thodex’te yatırımlarını kaybedenler paralarını geri alabilir mi?

Avukat Fatih Ekrem Ekinci şu ifadeleri kullandı: “Elde edilen gelirlere el konuluyor. Devletin el koyduğu ekonomik değer olursa önce kendi alacaklarını alır sonra kalırsa yatırımcılar da kalan paralarını alabilirler. Ama çok bir ihtimal görmüyorum.

‘Ciddi bir ceza alacaktır’

Bundan sonra bir af olmadıkça çıkmasını muhtemel görmüyorum ciddi bir ceza alacaktır. Mağdurlar eğer bu paraları tahsil etmek için gene para harcaması gerekecekse bende daha fazla masraf etmelerine gerek yok. Paralarını umut tacirlerine kaptırmasınlar.’

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.