Telegram Kanallarının İşletmelere Sağladığı 10 Büyük Kolaylık

Telegram Kanallarının İşletmelere Sağladığı 10 Büyük Kolaylık

Whatsapp, dev Facebook şirketinin sahip olduğu en çok etkileşim kurulan sosyal mesajlaşma uygulamasıdır. Ürün satmak veya marka görünürlüğünüzü arttırmak için WhatsApp diğer sosyal medya sitelerinden bile daha etkiliydi. Ancak, şuan ki duruma baktığımız zaman gerek ürünn satışları gerek pazarlama işlemleri için Telegram kanalları da WhatsApp kadar etkili.

Telegram hem mesajlaşma, hem haber paylaşımları hemde yaptığınız iş ne olursa olsun onun için oldukça faydalı bir yazılım. Peki Telegram grupları ne için kullanılır? Telegram grupları bir çok şey için kullanılıyor ancak en temel kullanımı insanların haberleşmesini sağlamak. Bunun için zaten WhatsApp var diyorsunuz büyük ihtimalle.

Tabii, WhatsApp var fakat WhatsApp’ın sınırlamaları da var. Öğrneğin, WhatsApp da sınırsız üye sayısına sahip olmanı mümkün değil. WhatsApp en fazla 256 kişilik gruplar kurulmasına izin veriyor, Telegram kanallarına ise isteyen her katılabilir ve bir diğer konu bunu ücretsiz bir biçimde sunmaları. Şimdi yazımızın asıl içeriği olan Telegram kanalları için neler için kullanılabilir? Sorusunun cevaplarına geçelim.

1. E-Ticaret

E-Ticaret yapmak için elinizde 2 şeyin olması gerekiyor, bunlardan birisi kitle, ikincisi ise bütçe. Bu iki faktör olmadığında büyük bir satış yapmanız oldukça zor. Dolayısıyla E-Ticaret yapmak istiyorsanız önceliğiniz kitle ve bütçe olmalı. Bütçeyi bilmem ancak Telegram kanalları ile büyük bir kitleye sattığınız ürünlerin reklamını yapabilir ve sayışlarınızı arttırabilirsiniz.

2. Haberler

Eğer bir yayıncıysanız kitlenizi son gelişmelerinizden haberdar etmek için sosyal medya kanallarınızı aktif tutmalısınız. Ama bu oldukça zor bir iştir hem içerik oluşturup hem de kitlenizi kendinizden haberdar etmek için sosyal medya hesaplarınızı yönetmek zor. Telegram kanallarını kullanarak kitlenize son gelişmeleri anlık olarak yayabilirsiniz, işin en güzel kısmı ise Telegram’a da sürekli içerik girmek zorunda olmamanızdır.

3. İş Fırsatları

Eğer periyodik işçi ihtiyaçlarınızı karşılamak istiyorsanız ücretli olarak internete reklam vermek oldukça maliyetli olabiliyor veya geçici işçiler bulmanız gerektiğinde diğer işveren profilleriniz bir işe yaramaz. Telegram gruplarını kullanarak işletmenizin işçi ihtiyaçlarını ister geçici, ister kalıcı bir biçimde sağlayabilirsiniz.

4. Gizli Sohbet

Eğer yaptığınız iş gizlilik gerektiriyorsa Telegram’da ki gizli sohbet özelliğini kullanarak en güvenli şekilde iş konuşmalarını, sunumları veya özel mailleri oradan takip edebilir veya paylaşmanız gereken insanlarla paylaşabilirsiniz. Zamanında DAEŞ gibi terör örgütlerinin dahi Telegram konuşmalarına ulaşılamamıştır, bunun nedeni mesajlarınızın şifrelenmesinden kaynaklı.

5. Botlar

Telegram Botları bir çok işletmenin kullandığı özel yazılımlardan oluşmaktadır, bu botları ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir yazılımcıya yazdırabilir veya hazır bir Telegram Botu satın alabilirsiniz. Telegram botu ne işe yarar? Sorusuna bir cevap arıyorsanız, Telegram hesabınızdaki bir çok işlemi otomatik bir şekilde yapmanızı sağladığını söyleyebiliriz.

6. Sesli Aramalar

Telegram son güncelleme ile artık sesli aramaları da desteklemektedir. Kuracağınız bir Telegram kanalı ile ücretsiz sesli sohbetlerinizi en güvenilir şekilde gerçekleştirebilir, hatta müşteri iletişim merkezi olarak Telegram gruplarını kullanabilirsiniz. Bu tam olarak, hem büyük bir tasarruf, hem de büyük bir kolaylık demek oluyor.

7. Promosyon Kampanyaları

Promosyon kampanyaları tüm müşteriler tarafından oldukça büyük ilgi görmektedir. Bir ürünü olduğu fiyatından altında almak insanların yaptığı alışverişi daha keyifli kılıyor. Dolayısıyla işletmeniz için kampanyaların takip edilebileceği aktif bir Telegram kanalı kurabilir ve potansiyel müşterilerinizi bu kampanyalar ile daha fazla alışverişe yönlendirebilirsiniz.

8. E-Posta Pazarlaması

Telegram kanallarının yeni yeni kullanılan iş modellerinden biriside E-Posta pazarlaması yapmaktır. Bir Telegram kanalı oluşturup, Telegram botunu kullanarak kanal üyelerizin E-Postalarını toplayabilir ve sonrasında işletmenizle ilgili göndereceğiniz E-Postaları bu mail adreslerine gönderebilirsiniz. Ayrıca bunu ücretsiz ve etkili bir biçimde yapabileceksiniz. Mükemmel!

9. Trafik

Telegram’ın günümüzde en yaygın olarak kullanım alanı bir trafik sağlamak veya gelirleri arttırmak üzeredir. Web sitenizin trafik ihtiyaçlarını organik bir biçim de Telegram grupları aracılığı ile oluşturabilirsiniz. Bunun her işletmeye faydası olacağını sanmıyorum, ancak eğer ürünlerinizi internet üzerinden de satıyorsanız mutlaka denemelisiniz diyebilirim.

10. Anketler

İnsanlardan size faydalı olabilecek geri bildirimler almak diğer sosyal ağlarda oldukça gereksizdir. Bunun nedeni müşterin olmayan insanların dahi bu ankete katılabiliyor olması. Eğer kurumsal bir Telegram kanalı kurarsanız ve işletme kanalı olarak bunu kullanırsanız sosyal sayfanız müşterilerden ibaret olacaktır. Dolayısıyla, bu şekilde anketlerde en etkili şekilde geri dönüş almış olacaksınız.

Telegram kanalları işletmeler için nasıl kullanılır? Telegram gruplarının faydaları nelerdir? Gibi soruların cevaplarını verdiğimiz bir başka listemizin daha sonuna geldik. Sizde eğer Telegram kanalı kurarak bu dijital pazarlamadaki yerinizi alabilirseniz rakiplerinizden bir adım daha ileride olabilirsiniz. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Daha fazla bu tarz sosyal medya içerikleri için yandaki bağlantıya tıklayarak ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al