Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmanın 10 Pratik Yolu

Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmanın 10 Pratik Yolu

1 yıldan uzun bir süredir aynı akıllı telefonu kullanıyorsanız bataryanız eskisi kadar verimli olmayabilir. Lityum bataryalar zaman geçtikçe yıpranır, bu sebepten ötürü bazı yapmanız gereken şeyler var ve eğer aşağıdaki listemizde sizlere önerdiğimiz telefonun pil ömrünü uzatmanın pratik yolları daha uzun süre telefonunuzu şarja takmadan kullanmanızı sağlayacaktır.

Ancak, bu aşamada dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunmakta telefonunuzun hafızasını, gereksiz verileri ve kullanmadığınız uygulamalarını kaldırmak önceliğiniz olmalı. Sonraki aşamada ise bataryanızın pil ömrünü uzatan  aşağıdaki faktörlerle telefonunuzu hem daha uzun süre şarja takmadan hem de daha hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Telefonun Pil Ömrünü Uzatmak

Telefonun Pil Omrunu Uzatmak

Telefonunuzun şarjı tükenmeden doyasıya kullanmak için yapabileceğiniz bir çok yöntem bulunmakta. En etkili telefonun pili uzatan faktörleri listelediğimiz içeriğimize geldik. Bu aşağıdaki adımları uygulayarak telefonunuzun pil ömrünü uzatabilirsiniz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan telefonun pil ömrünü uzatmak temalı içeriğimize hemen geçelim.

1. Şarj Süresini Ayarlamak

Cihazınızı tam dolu kapasitedeyken (%100) şarj etmeye devam etmeyin. Telefonlar artık ulaştıkları teknoloji seviyesi ile dolum sonrası şarj akışını kesmektedir. Fakat telefon şarjda olduğu sürede de içerisindeki sistemin aktifliği sebebiyle küçükte olsa bir enerji sarf etmektedir. Bu nedenle küçük enerji kaybı ve yerine yenisinin doldurulması bataryada ısı değişimine sebep olmakta bu süre kullanım ömründen kısalmaktadır.

2. Deşarjdan Kaçınmak

Telefonunuzun şarjını sürekli şekilde tam anlamıyla tüketerek deşarj etmekten kaçının. Eski nesil cihazlarda söylenilen bu tavsiye yeni nesil cihazlarda batarya üzerindeki koruma sisteminin yıpranmasına sebep olmaktadır. Yeni nesil cihazlar içerisinde halihazırda olan enerjinin deşarj edilmesi gereken kısmını kendisi zaten etmektedir. Dışarıdan yapılacak sürekli bir deşarj işlemi cihazın bataryasına zarar vermektedir. Şarj uyarısı cihazın gerekli kapasitenin altına düştüğü durumlarda sizi uyarmaktadır.

3. Dar Alan Cihazınızı Isıtır

Cihazınızı dar ve ısı biriktirecek yerlerde şarj etmeyin. Yumuşak ortamlar ısının dağılmasını engelleyerek bataryada ısı birikmesine sebep olabilir. Bundan dolayı telefonunuzu şarj ederken sıcak yerlerden kaçının ve mümkünse telefonunuzun kabı varsa çıkarın.

4. Dolum Esnasında Cihazınıza Veda Edin

Telefonunuzu şarj esnasında kullanmaya devam etmeyin. Telefonunuz şarj esnasında işlem yapmaya devam ettiğinde işlemci devrelerinin üzerine binen yük artmakta ve deşarj işlemi gerçekleşmektedir. Bu telefon bataryası ömrü için dikkat edilmesi gereken belki de en önemli ayrıntıdır.

5. Isıyı Dengeleyin

Telefonların uzun süreli kullanımlarından sonra veya performans gerektiren işlemlerin hemen ardında ortaya çıkan ısınmanın geçmesini bekleyerek şarja öyle takmalısınız. Telefonun çok düşük sıcaklıklarda olması durumunda da şarja takmak için bir süre ısıyı dengelemeyi unutmayın.

6. Şarj Kablosu Kullanımı

Şarj kablolarının zarar görmemesine özen gösterin ve zarar görmüş kablolarla şarj işleminden kaçının. Esnek malzemelerle yapılan şarj kablolarında zamanla kullanıma bağlı olarak yıpranmalar kaçınılmazdır. Eskimiş, zarar görmüş bir şarj kablosu bataryaya giden akımın dalgalanmasına sebep olarak zarar görmesine sebep olabilir. Kalite bakımından yetersiz kablolar ve aksesuarlardan kesinlikle aynı sebepten ötürü kaçınılmalıdır.

7. Güncelleme ve ROM Detayı

Güncelleme veya ROM işlemi sırasında cihazınızı şarj etmeyin. Bu cihazın gücünün farklı ilerlemesine ve birden fazla noktaya güç dağılımı yapmasına sebep olur.

8. Telefon Şarjdayken Kullanmayın

Telefonunuzu şarj ederken kesinlikle kullanmanız önerilmez. Bunun sebebi bataryanıza sürekli enerji giriş-çıkışı olması bataryanızı sanki yıllardır kullanıyormuşcasına yıpratır. Ancak, bunun yanı sıra telefonunuzu sürekli şarja takıp takıp çıkarmamalısınız bu da bataryanızı ciddi anlamda yıpratacak önemli bir unsurdur.

9. Akım Dengeleyici Cihaz Kurtarır

Prizlerinizde akım dengeleyici kullanmayı ihmal etmeyin. Akım dengeleyici voltaj düşmesi yükselmesi durumlarında pilinizin ömrünü koruyacaktır. Aksi halde bataryanız yıpranacak ve artık saatlerce dayanan pil ömrü bir kaç saat ile sınırlı kalacaktır.

19. Tekrar Eden Şarj Döngüsünden Kaçının

Şarj işlemine başlanılan cihazı ardışık olarak şarjdan kesip tekrar bağlamaktan kaçının. Sürekli güç kesilip verilmesi pilin kullanım ömrünü kısaltacaktır. Bu anlamda yapabileceğiniz en önemli şey telefonunuzu kapalı haldeyken şarj etmektir. Böyle olursa hem telefonunuza bakmak zorunda kalmaz hemde telefonunuzun daha hızlı şarj olmasını sağlarsınız.

Telefonun pil ömrünü azaltan şeyler ve telefon pil ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz pratik yöntemleri anlattığımız içeriğimizin sonuna geldik. Umarım telefon şarjı hızlı biten okurlarımızın işine yaramıştır. Daha fazla bu tarz mobil paylaşımlar için ilgili kategorimizi yandaki bağlantı aracılığı ile takip etmenizi öneriyorum.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.