Taşınabilir Modem Nedir? (Superbox)

Taşınabilir Modem Nedir? (Superbox)

İnternet günlük yaşamda işlerimizin yanı sıra işimizden uzaklaşmak için kullandığımız en önemli araçlar arasında yer alıyor. Kullandığımız mobil cihazların internet bağlantısının olması ve sürekli yer değiştirmek zorunda kalmamız internetimizin hızlı tüketilmesine neden olurken taşınabilir internet gündeme geliyor. Yani uzun veya kısa süreliğine evden ayrılmanız gerektiğinde hem yaşam alanınızda konforunuzu artırmak hem de işlerinizi uzaktan takip edebilmek taşınabilir internet sayesinde mümkün olabiliyor.

Peki, taşınabilir internet ne demek?

Taşınabilir İnternet Ne Demek?

Taşınabilir internet, Wifi olarak tanımlanır. Yer ve mekan belli olmadan istediğiniz şekilde interneti kullanabilmenizi sağlayan bir cihazdır. Taşınabilir interner 4G bağlantı yönlendirici bir modem üzerinden internet kullanılmasına imkan sağlar. Giderek yaygınlaşan bu modemlerin insanların ihtiyaçlarına büyük çözüm olduğunu söyleyebiliriz.

Taşınabilir internet sayesinde telefonun çektiği her yerden internete bağlanabiliyor hatta insanlar artık bu modemi yalnızca dışarıda değil aynı zamanda evde de kullanıyorlar.

Taşınabilir Modem Nedir?  (Superbox)

Taşınabilir Modem Nedir? (Superbox)

Taşınabilir Modem Nedir?

Taşınabilir modemler sıradan modemlere benzer, ancak kablosuz olarak internete bağlanabilmenize imkan sağlar. Bu modemlerin en önemli özelliğinin kablo olmaması ise kullanıcısına büyük bir avantaj sağlar. Bunun için taşınabilir modemleri elektrik bağlantınızın olduğu her yerde kullanabilirsiniz. Kurulum vs. istemiyor olması ise kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Cep telefonu interneti ile aynı görevi görüyor olsa da daha hızlı ve daha avantajlıdır. Cebinizdeki telefonların büyük bir bölümü daha düşük GB’la kontrol edilir.

Taşınabilir modemler hakkında merak edilen pek çok soru işareti vardır. Aşağıda bu sorulardan en önemlileri belirtilmiştir.

Taşınabilir İnternet Her Yerde Çeker mi?

Taşınabilir modem ya da taşınabilir internet her yerde çeker mi sorusuna yanıt verebilmemiz için hangi operatörü kullandığınız önemlidir. Çünkü bu hattı sunan operatörün kapsamı bu noktada çok önemlidir. Eğer ki cep telefonunuz bulunduğunuz bölgede yeterli sinyali alıyorsa taşınabilir internetiniz de mutlaka çekecektir.

​​Telefonun Çekmediği Yerde İnternet (WiFi) Çeker mi?

Peki cep telefonunuzun çekmediği yerde bu modemlerin çekmesi mümkün mü? Aslında taşınabilir modem ile cep telefonunun çekim gücü arasında çok bir bağlantı yok. Bu nedenle cep telefonunuz çekmiyor olsa da taşınabilir modeminiz çekebilir. Bu nedenle bu iki iletişim aracının birbiriyle alakası bulunmamaktadır.

Taşınabilir Modem Nedir?  (Superbox)

Taşınabilir Modem Nedir? (Superbox)

Taşınabilir İnternet İçin Ne Gerekli?

Taşınabilir internetin devreye girebilmesi için internet yönlendiricisine sahip olmak gerekir. Yani az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi taşınabilir modemler bağlanabilmeniz için yeterli olacaktır.

İnternet Altyapım Yok Nasıl İnternet Alabilirim?

Cep telefonlarınız çekmediğinde ya da internet bağlantısı zayıf olduğunda sürekli yer değiştirmek zorunda kalırsınız. Ancak taşınabilir modem kullanıyorsanız böyle bir sorununuz olmaz. Yani alt yapınızın iyi olmasıyla kötü olmasıyla alakası olan bir durum değildir. Özellikle internet alt yapısı iyi olmayan yerlerde taşınabilir modem kullanımı daha fazla avantaj sağlayacaktır

Köyde Kullanabilir miyim?

Taşınabilir internet özellikle köy yerlerinde yetersiz alt yapının olmasından dolayı daha fazla işe yarayacaktır. Bunun için bu modemleri köyde kullanabilirsiniz. Hatta biraz daha geniş düşünecek olursak karavan kullanan biriyseniz karavanla çıkacağınız yolculukta sizin için çok iyi bir arkadaş olacaktır. Dağda ya da ovadayken herhangi bir çekim sorunu yaşamazsınız. Yazlıklarda da yine aynı şekilde modemlerin avantajından yararlanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.