Tartışmalı Kararların Adamı! ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger 100 Yaşında Öldü

Diplomasi hayatı boyunca verdiği kararlar nedeniyle tartışmalı bir isim olan Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı ve ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, 100 yaşında hayatını kaybetti. Ölüm haberi Kissinger’ın kendi internet sitesi üzerinden …

Tartışmalı Kararların Adamı! ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger 100 Yaşında Öldü

Diplomasi hayatı boyunca verdiği kararlar nedeniyle tartışmalı bir isim olan Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı ve ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, 100 yaşında hayatını kaybetti.

Ölüm haberi Kissinger’ın kendi internet sitesi üzerinden duyuruldu. Eski Bakan’ın 100 yaşında, Connecticut eyaletindeki evinde hayatını kaybettiği bilgisine yer verildi.

Nazi Almanya’sından kaçan Yahudi bir ailenin çocuğu olan Kissinger, Richard Nixon ve 38’inci ABD Başkanı Gerald Ford dönemlerini kapsayan 1973-1977 yılları arasında dışişleri bakanı, 1969-1975 yılları arasında ise ulusal güvenlik danışmanı olarak görev yaptı.

Dünya siyasetini şekillendiren tartışmalı kararlarıyla bilinen Kissinger, özellikle Kamboçya’nın bombalanması ve 1970’te Vietnam’ın güneyinin işgal edilmesindeki rolü nedeniyle ülke içinde ve dünya çapında yaygın bir şekilde kınandı.

Kamboçya’ya atılanların çoğunun savaş sona erdikten onlarca yıl sonra dahi sivilleri öldürmeye ve sakat bırakmaya devam eden misket bombaları olması, Kissinger’ı hayatı boyunca eleştirilerin hedefinde tutmaya devam etti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.