Taliban Heyeti Türkiye’deki Afganları Ziyarete Geliyor!

Afganistan’dan bir Taliban heyeti, Türkiye’de yaşayan Afgan mültecilerin durumu araştırmak için ziyarete hazırlanıyor.  Taliban, Afganistan Göç …

Taliban Heyeti Türkiye’deki Afganları Ziyarete Geliyor!

Afganistan’dan bir Taliban heyeti, Türkiye’de yaşayan Afgan mültecilerin durumu araştırmak için ziyarete hazırlanıyor. 

Taliban, Afganistan Göç ayrıca Mülteciler Bakanlığı’ndan bir heyetin Afgan mültecilerin durumunu araştırmak için gelecek hafta Türkiye’ye gideceğini açıkladı.

Afganistan Göç ayrıca Mülteciler Bakan Yardımcısı Mohammad Arsala yaptığı açıklamada, Afgan mültecilerin durumu ayrıca Afganistan’a dönüşleri özelinde Türk makamlarıyla yaptıkları görüşmelerde bir sonuca varmadıklarını ifade ederek, bu konuda henüz bir anlaşmanın olmadığını aktardı.

Arsala, Türkiye’den taleplerinin, mültecilere tanınan uluslararası haklar ayrıca insan hakları temelinde Türkiye’deki Afgan mültecilere kolaylık sağlanması olduğunu belirterek, gelecek hafta içerisinde Afgan mültecilerin durumunu ayrıca sorunlarını araştırmak için Türkiye’ye gideceğini açıkladı.

Mültecilerin dönüşü, yaşadıkları sorunlar ayrıca onlara yardım özelinde her konuda detaylı görüşmeler yapılacağını aktaran Arsala, tüm sorunların dikkate alınacağını ifade etti.

Taliban, Afgan göçmenlerin zorla sınır dışı edilmesini önlemek için başta İran ayrıca Pakistan olmak üzere komşu ülkelere heyetler gönderdi. Türkiye’deki Afgan Mültecileri Destekleme Derneği’nin istatistiklerine göre, Türkiye son 7 ay içinde yaklaşık 40 bin Afgan mülteciyi sınır dışı etti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.