SPK’dan Portföy Yöneticiliğine Düzenleme: Yardımcının da Lisansı Olacak

Son dönemde hem gündemde dolandırıcılık davalarıyla gündeme gelen portföy yöneticilikleri hem de sosyal medyada son yayılan kötü niyetli kişilerin oluşturacağı mağduriyetlerin önüne geçmek için SPK düzenlemeler getiriyor. Resmi Gazete’de yayımlanan …

SPK’dan Portföy Yöneticiliğine Düzenleme: Yardımcının da Lisansı Olacak

Son dönemde hem gündemde dolandırıcılık davalarıyla gündeme gelen portföy yöneticilikleri hem de sosyal medyada son yayılan kötü niyetli kişilerin oluşturacağı mağduriyetlerin önüne geçmek için SPK düzenlemeler getiriyor. Resmi Gazete’de yayımlanan kararla portföy yöneticisine bağlı çalışan yardımcılara da lisans zorunluluğu geldi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), finans sektöründe çalışanlara yönelik uyguladığı lisanslama sisteminde güncellemeye gitti.

SPK’nın, Portföy Yönetim Şirketleri ve Bu Şirketlerin Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Tebliği’nde yapılan değişiklik Resmi Gazete’nin yayımlanırken, portföy yöneticisine bağlı yardımcı kademesinde çalışan personelin de ‘Düzey 1’ lisansı olması koşulu getirildi.

Değişiklik sonrasında mevcutta fon müdürü ve portföy yöneticileri dışında portföy yönetim şirketlerinde çalışan personelin hakkı saklı kalırken, portföy yöneticisine bağlı yardımcı olarak çalışan personel Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 lisansı olma zorunluluğu bulunacak.

Portföy yöneticisi yardımcısı konumunda kişiler en fazla 3 yıl çalışılabilecek olurken, portföy yöneticiliği için gerekli lisansların edinilmesiyle süre 5 yıla kadar uzatılabilecek.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.