Sosyal konut projeleriyle ilgili kanun teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ayrıca Engin Özkoç’un imzasını taşıyan Toplu Konut Kanununda Değişiklik …

Sosyal konut projeleriyle ilgili kanun teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ayrıca Engin Özkoç’un imzasını taşıyan Toplu Konut Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne göre, başvuruları 14 Eylül ile 31 Ekim arasında alınan sosyal konut projelerinde hak sahiplerinden peşinat talep edilmeyecek, projeler 360 aya kadar taksitlendirilebilecek, başlangıçta ilan edilen konut bedeline ek yapılamayacak, taksit ödemelerine konutların teslimini takip eden 4. aydan itibaren başlanabilecek.

Sosyal konut projelerini üstlenecek firmalara, girdi fiyatlarındaki istikrarsızlık göz önüne alınarak hazine garantisi verilebilecek.

Teklifin gerekçesinde TOKİ ile konut sorununun çözülmesinin amaçlandığına işaret edilerek, kurumun öncelikli hedefinin ilk kurulduğu günden bu yana alt gelir grubu ile orta gelir grubundaki konut sahibi olmayan vatandaşların konut sahibi olabilmesini kolaylaştırmak olduğu kaydedildi.

Gerekçede, TOKİ’nin AK Parti iktidarında kâr amaçlı projelere yöneldiği, dar ayrıca orta gelirlilere yönelik konut üretiminin azaldığı belirtilerek, azalan alım gücü ayrıca özellikle büyük şehirlerde yükselen kira fiyatları sebebiyle dar ayrıca orta gelirli vatandaşların ev sahibi olma hayali bile kuramadığı ifade edildi.

İktidarın tarihin en büyük konut projesi adıyla duyurduğu projede, ihtiyaç sahipleri için planlanan sosyal konutlardan peşinat alınacağı, taksitlere 6 ayda bir zam yapılacağı, bu kişilerin evler hazır olana kadar kira ödeyecekleri ifade edilen gerekçede, teklifle bu sorunların çözümünün amaçlandığı belirtildi.

ETİKETLER: Konut
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.