Sosyal Devlet mi? Seçim Rüşveti mi? Herkes Suçlu, Herkes Yapıyor: Hindistan’da Bedava Verilenler Tartışılıyor

Devletlerin seçim öncesi kesenin ağzını açması önemlidir ki tekrardan seçilebilsinler. Ülkede sıkıntı çeken kim yönetimdekileri tekrardan tercih …

Sosyal Devlet mi? Seçim Rüşveti mi? Herkes Suçlu, Herkes Yapıyor: Hindistan’da Bedava Verilenler Tartışılıyor

Devletlerin seçim öncesi kesenin ağzını açması önemlidir ki tekrardan seçilebilsinler. Ülkede sıkıntı çeken kim yönetimdekileri tekrardan tercih eder ki? Sosyal devlet, vatandaşlarına asgari bir gelir güvencesi vererek, toplumsal risklere karşı koruma sağlayan, sosyal güvenlik olanakları sunan, eğitim, sağlık, barınma gibi hizmetler veren yönetim anlayışını benimser. Son yıllarda içinde bulunduğumuz pandemi koşullarıysa bu anlayışın önemini gözler önüne sererken, devletlerin bu süreçte yaptıkları da her anlamda çok tartışıldı. Kimileri sağlık sisteminde yetersiz kalırken, kimi ülkeler pandemi koşullarında eğitim sorunları yaşadı, kimi ülkeler de yine pandemi koşullarında halkına maddi yardımlarda bulundu. Bu yardımlar Türkiye’de de dönem dönem tartışılsa da şu dönem en çok Hindistan’da tartışılıyor. Neden mi? Gelin bakalım?

Hindistan’da son dönemde siyasetçilerin vatandaşlara hediyeleri gündemde!

Başbakan Narendra Modi, seçmenlerini, hediyeler dağıtan ayrıca böylelikle onları ‘satın almaya çalışan’ kendisinin deyimiyle ‘tehlikeli politikacılara’ karşı uyarınca muhalifler de ekonomik adaletsizliğe dair projeleri yanlış nitelemekle suçladı. Başbakanın Hindistan eyaletlerindeki sosyal projeleri zan altında bıraktığını savundular. 

Başbakan Modi’nin partisi Baharatiya Janata’dan bir politikacının Hindistan Yüksek Mahkemesi’ne başvurmasıyla ücretsiz ürün dağıtan siyasi partilerin yardımlarına yönelik yasal işlem yapılması değerlendiriliyor.

Vaatlerin limiti yok!

BBC’den Zoya Mateen’in değerlendirmesine göre, bu yardımlar en genel deyimle seçmenlere yönelik bedava hizmet veya ürün demek. Ancak tanımı özelinde tartışmalar sürerken, kötü-yanlış olarak nitelendirilemiyor. 

Bir kesim olumsuz bir algı oluşturarak seçmenleri doğru karar vermekten saptırdığını savunurken, bir kesim de seçmenlerin kendi kararlarını verebilen özgür iradeli kişiler olduğunu düşünüyor.

1947’de bağımsızlığını kazanan Hindistan’daysa bu öğeler seçimlerin olmazsa olmazı. Geniş bir yelpazede nakit ödemeden bedava sağlık sigortasına, gıda malzemelerinden bilgisayara, bisikletten altına kadar dağıtabiliyor. 

Örneğin 2021’de güneydeki Tamil Nadu eyaletinde, 100 günlük Ay seyahatiyle yaz mevsiminde serinlemek için dev bir buz dağı vaadinde bulunulması seçimi kazandırmazken, vaatte bulunan siyasetçi de kendini seçmen bilincini yükseltmek için söylemde bulunduğu şeklinde savunmuştu.

Sosyal yardım mı? Siyasi rüşvet mi?

Promosyon ayrıca sosyal destek projesi olarak keskin sınırlar çizilemezken, seçim öncesi ya da sonrası partiler tarafınca verilenler Hindistan’da yasak olmazken, Başbakan Modi’nin partisi de dahil tüm partiler tarafınca tercih edilen bir yöntem olarak biliniyor. 

Merkez ya da eyalet hükümetleri fark etmeksizin vatandaşlara destek olacak sosyal devlet projeleri uygulanırken, iktidar partisi de konut destek projelerinden tüpgaza, tuvaletlerden kanalizasyona projeler sunuyor. Bütün eyaletlerde benzer projeler başka partiler tarafınca da uygulanıyor.

Örneğin, Bihar eyaletindeki hükümet, kız öğrenciler için parasal teşvik verirken, Tamil Nadu eyaletindeki hükümet ucuz yemek için aşevleri işletiyor.

Ekonomistler sağlık, eğitim desteklerini hak olarak görürken, kamu yararının kişisel çıkarları aşması olarak yorumlanıyor.

Yelpaze genişledikçe ayrım zorlaşıyor. Kız öğrencilere bisiklet dağıtılması da tartışılanlardan bir tanesi olurken, Hindistan coğrafyasında kırsal bölgelerdeki kız öğrencilerin okula gidip gidememesini etkiliyor.

Aam Aadmi Partisi (AAP) başkent Delhi’de bedava elektrik hizmeti sunacağını söylerken, bu uygulamanın milyonlarca yoksulun hayatında önemli bir değişime neden olacağı biliniyor.

Bu örneklere yine Tamil Nadu eyaletinde hükümetin devlet okullarında okuyan çocuklara yönelik bedava öğle yemeği uygulaması eklenirken, uygulama bu bölgede başladıktan sonra ulusal düzeye yayıldı ayrıca okula kayıt, devamlılık gibi oranlarda artışa neden oldu.

Eleştirilen kısımlardan biri de bedava dağıtılan ürünlerin ya da verilen hizmetlerin bedelinin vergi mükellefleri tarafınca ödeniyor olması.

Ekonomik büyüme ya da yatırımlar yerine bütçenin bu yönde harcandığı belirtiliyor. Haziran 2022’de Hindistan Merkez Bankası tarafınca hazırlanan bir raporda, bazı eyaletlerin bedava elektrik ayrıca su hizmetlerinin çok masraflı olduğu belirtilmişti. 

Muhalefet liderleri de desteklerin aslında vatandaşlara karşı temel sorumluluklar olduğunu ayrıca bunların iktidar tarafınca sunulması gerektiğini belirtiyor. 

İktisatçı Yamini Aiyar, Express gazetesinde şunları yazıyor: 

Gerçek şu ki ‘bedava bir şeyler dağıtma politikaları’ aslında ekonomimizin bizi zorladığı bir durum ayrıca insan sermayesine yatırım yapan bir sosyal devlet inşa etmekteki başarısızlığımızın sonucu.

Seçmenle bağ kuruyor mu?

Tüm siyasi partiler seçim öncesi rakiplerini bu şekilde eleştirirken, seçmenin konuya bakışı ise farklı oluyor. 

Dağıtılanların temel ihtiyaçlar için yardım amaçlı olduğunu düşünenler olduğu gibi, bunun yanlış olduğunu sosyal devlet anlayışıyla destek mekanizmalarının oluşturulması gerektiğini düşünenler de bulunuyor. Ayrıca son söz Yüksek Mahkeme’nin vereceği karara kalıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.