Signal Mesajlaşma Nedir?

Signal Mesajlaşma Nedir?

Temelleri 2010 yılına dayanan Signal uygulaması, şimdiki ismini 2018 yılında aldı ve o günden bu yana da uygulama marketlerde milyonlarca insan tarafından indirildi. Ancak son birkaç gündür, özellikle ülkemizde ismi sıkça duyulmaya başladı. Esas olarak ismini ülkemizde çeşitli olaylardan dolayı duyursa da Elon Mask tarafından atılan tweet ile en çok arananlar listesine hızlı bir giriş yaptı. Peki ama neydi bu programı bu kadar popüler hale getiren?

Whatsapp vs Signal

Son dönemde kullanıcılarına sözleşme gönderen ve kabul etmeyenlerin hesaplarının kapatılacağını duyuran Whatsapp, dünya çapında protesto edilmeye başlandı. Hatta alternatif programlar bile önerildi. Son olarak Elon Mask tarafından önerilen bir program herkes tarafından merak edilmeye başlandı.

Signal mesajlaşma programı Elon Mask tarafından önerildiği andan itibaren sadece ülkemizde değil, aynı zamanda dünya üzerinde de en çok aranan uygulama haline geldi. Bu sebeple birçok kullanıcı Signal nedir sorusunu sormaya başladı.

Signal Nasıl Çalışır? Güvenli mi?

Neredeyse Whatsapp üzerinde olan tüm özellikler Signal üzerinde de mevcut. Resim ve video gönderme, grup kurma ve görüntülü arama gibi birçok özellik bu uygulamada mevcut. Bu noktada en çok ayrılan kısım ise gizlilik oluyor.

Signal, görüşmeleri uçtan uca şifreleme teknolojisi ile koruma altına alan bir uygulama. Bu sayede uygulama dahi sizlerin mesajları ve içeriklerine erişememektedir. Ancak burada herkesin aklına gelen soru şu. Zaten Whatsapp’ta aynısını yapmıyor mu?

Bu soruya sözleşmenin yürürlüğe gireceği tarih için verilecek cevap hayır olmaktadır. Çünkü şirket artık kullanıcı bilgilerini Facebook başta olmak üzere, diğer yan kuruluşları ile paylaşma kararı aldı. İşte ne olduysa bundan sonra oldu ve herkes farklı bir alternatif arayışına girdir.

Uygulamanın geleceği ne olur bilinmez ama ülkemizde herkes internet programlarına özellikle de mesajlaşma programlarına çok farklı baktığı için yeterli güveni oluşturur mu o da meçhul. Zaman içerisinde her iki uygulamanın nereye evirileceğini göreceğiz.

YAZAR BİLGİSİ
Serkan Alpaslan
yazmayı seven ve yazmak isteyen, yazdıkları ile nefes alan
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.