Sıfırcı Fitch Türkiye’nin Ülke Notunu Düşürdü Durmadı: Varlık Fonu, 8 Belediye, 12 Şirket Notu da İndi

Fitch Ratings, geçen hafta 9 Temmuz’un ilk saatlerinde Türkiye’nin kredi notunu B+’dan B’ye indirirken görünümü de “negatif” olarak bırakmıştı …

Sıfırcı Fitch Türkiye’nin Ülke Notunu Düşürdü Durmadı: Varlık Fonu, 8 Belediye, 12 Şirket Notu da İndi

Fitch Ratings, geçen hafta 9 Temmuz’un ilk saatlerinde Türkiye’nin kredi notunu B+’dan B’ye indirirken görünümü de “negatif” olarak bırakmıştı. Bu hamle devamında Türkiye’de geçen hafta resmi tatillerle geçerken bu haftaya yoğun gündemle başladı. Fitch de bu yoğun gündemde eşlik ederek ülke notu devamında 8 belediye, Varlık Fonu ayrıca 12 önemli şirketin de notunu düşürdü.

Fitch, Türkiye ekonomisinin görünümü sebebiyle 8 büyükşehir belediyesinin notunu da düşürdü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 8 Temmuz’da Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından 15 Temmuz’da da 8 büyükşehir belediyesinin notunu da aynı yönde değiştirdi.

Fitch’ten yapılan açıklamaya göre, 8 büyükşehir belediyesinin kredi notu ‘B+’dan ‘B’ye indirildi. Notu düşürülen belediyeler İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Manisa, Mersin ayrıca Muğla Büyükşehir belediyeleri oldu. Kaynak: Fitch

Türkiye ekonomisine yoğun maruz kalmaları sebebiyle 11 şirketin notunu da düştü.

18 Temmuz tarihli açıklamada da Fitch, Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından 11 şirketin notunda da aynı yönde değişikliğe gitti. Yapılan açıklamaya göre, 11 şirketin kredi notu ‘B+’dan ‘B’ye indirildi. 

Nottan etkilenen şirketler ise Şişe Cam, OYAK, Arçelik, Türk Telekom, Turkcell, Emlak Konut, AYDEM Yenilenebilir Enerji, Rönesans Gayrimenkul, Petkim, Tüpraş ayrıca Sasa oldu.

THY, KAP’a açıklama yaptı: ‘Ülke notundan etkilendik’

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na Türk Hava Yolları’ndan yapılan açıklama şu şekilde: 

Pandemi döneminde en hızlı toparlanan havayollarından biri olan Ortaklığımız, güçlü performansını 2022 tarihinde da devam ettirmesine rağmen, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ülke notunun düşürülmesi sebebiyle ‘B’ seviyesindeki kredi notumuzu teyit ederek durağan olan not görünümünü negatif olarak değiştirmiştir. Fitch ayrıca, Ortaklığımızın 2015 tarihinde ihraç etmiş olduğu USD cinsi Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikası’na ait kredi notunu ilgili çerçevede bir not düşürerek ‘BB-‘ ye çekmiştir. 

Kaynak: KAP

Fitch, Ülker Bisküvi’nin kredi notunu düşürdü.

Fitch Ratings, Ülker Bisküvi’nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu B+’dan B’ye indirdi. Tüm kredi notları olası bir indirim için negatif izlemeye alındı. 

Fitch, Ülker’in kredi notlarının düşürülmesinin Şirket’in kaldıraç oranının 2021 yılındaki hızlı yükselişin ardından 2022-23 döneminde kayda değer şekilde yüksek kalacağı beklentisini yansıttığını vurguladı. ‘Zayıf yerel para biriminin borçluluk seviyesini ayrıca maliyeti etkilemeye devam etmesini, bunun yanı sıra artan maliyetler yolu ile karlar üzerinde aşağı yönlü baskı yaratmasını bekliyoruz’ ifadelerini kullanan Fitch, notların negatif izlemeye alınmasının da Ülker’in Nisan 2023’te vadesi dolacak borcunun tekrardan çevrilmesi özelinde belirsizliği içerdiğini belirti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.