SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Teknolojinin hayatımızın her yerinde bulunduğu bu zamanlarda eskiden olduğunun aksine kafamızı bir sürü kitaba gömüp aradığımız cevapları bulmaya çalışmak zorunda değiliz. Kullandığımız arama motorunda aratacağımız birkaç anahtar kelime ile aklımızdaki sorulara verilen binlerce cevaba ulaşmak mümkün. Ama bu kadar cevabın olduğu bir kara delikte nasıl olur da karşımıza belli başlı makaleler çıkar? Bunun cevabı ise oldukça basit. Yapacağınız birkaç akıllı hamle ve yazım teknikleriyle arama motorlarında en üst sıralarda olmak sandığınızdan daha basit. Ve bu yazım tekniklerini SEO olarak adlandırıyoruz. Peki ama SEO nedir?

SEO Nedir?

SEO kelimesi;  Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinin alınmasıyla oluşmuş ve Türkçe karşılığının ise arama motoru optimizasyonu olduğu bir ifadedir.  İsminden anlaşılacağı üzere web sitelerindeki içeriklerin belli başlı kurallarla arama motorlarına uygun hale getirilmesidir.  Web sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan bu çalışma, web sitenizin performansını arttırır ve daha fazla ziyaretçiye sahip olmanıza yardımcı olur.

SEO’nun ne olduğundan kısaca bahsettiğimize göre şimdi SEO’nun neden gerekli olduğu konusuna değinmek istiyoruz.

SEO Neden Gereklidir?

  • SEO’nun amacı web sitelerini arama sonuçlarında en üstlerde göstermektir.
  • SEO yardımıyla web sitenize akan trafiği arttırabilirsiniz.
  • Anahtar kelimeler yardımıyla çalıştığı için web sitenize nitelikli ziyaretçilerin gelmesini sağlar.
  • Üst sıralarda yer alan siteler daha çok ziyaret edilir.

Peki, SEO nasıl yapılır?

SEO Nasıl Yapılır?

SEO, web sitesi trafiğini arttırmak için kullanabileceğiniz çeşitli stratejiler ve tekniklerdir. Rakiplerinizden üstlerde yer almak zor gibi görünebilir ama arama motoru optimizasyonun başladığı yer tam olarak da burasıdır. Arama motorlarının içeriğinizi optimize etmesi için uğraşırsanız arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Tabi bundan önce web sitenizi öne çıkarmak için nasıl optimize edebileceğinizi öğrenmeniz lazım.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motoru sonuç sayfasındaki sonuçları belirleyen birçok faktör var ama kişiselleştirme ve alaka düzeyi bulunuyor. Arama motorları kullanıcılarına yalnızca en alakalı sonuçları sunmak istediği için bu faktörleri dikkate almak, SEO uyumu için çok önemli. Kişiselleştirmeye birkaç örnek vermemiz gerecek olursa: kullanıcının arama geçmişi, konum bilgisi, sosyal bağlantıları ve kullandığı cihaz olabilir.

Arama motorları her yıl algoritmalarında değişiklikler gerçekleştirir. Arama motorlarının bunu yaparken asıl amaçları kullanıcılarına daha alakalı sonuçlar gösterebilmektir. Kullanıcılarına daha kaliteli ve iyi bir deneyim yaşatmak için her türlü iyileştirmeyi ve değişikliği yaparlar. Bazı değişiklikler siteleri etkilerken bazı değişiklikleri ise anlayamazsın bile, sonuç ekranlarındaki sonuçları değiştirmez. Unutmamanız gereken önemli bir şey var: arama motorları her zaman aramanıza en uygun sonuçları vermek için çalışırlar.

Anahtar Kelimeler SEO İçin Neden Önemlidir?

Anahtar kelimeler, SEO için olmazsa olmazdır. İlk olarak potansiyel web site ziyaretçilerinizi düşünün. Ne tür bir arama yapıyorlar? Sitenize nasıl ulaşacaklar? Yüzlerce kelime için optimizasyon yapamazsınız ve bu yüzden birkaç önemli kelime belirlemeniz gerekmektedir. Bunu yaparken aklınızdan alaka ve rekabeti çıkarmayın. Anahtar kelime araştırma süreci, insanların bir şeyler aradığı sıklık ile piyasanın ne kadar rekabetçi olduğu arasındaki ilişkidir. Anahtar kelime araştırma sureci, anahtar kelimeler arasında en büyük potansiyelin hangisinde olduğunu ve sitenize daha fazla nitelikli ziyaretçi çekmek konusunda hangisinin daha fazla katkı sağlayacağını bulmaya yardımcı olur.

Önemli olan hazırladığınız içerikleri tanımlayan önemli anahtar kelimelere yer vermektir.

İç Optimizasyon Nedir?

Adından da anlayabileceğimiz gibi,  iç optimizasyon web sitesinde yapılan değişikliklerle ilgili yapılan optimizasyondur. İçeriğinizin kullanıcılara nasıl sunulduğunu bilmek önemlidir. SEPR’de bir açıklama, bir başlık ve bir web sitesinin URL’si vardır. Web sitenizi optimize etmeye başladığınızda dikkat etmeniz gereken ilk şeyler bunlardır.

Web sitenizdeki her içerik için özgün ve açıklayıcı bir başlık ve açıklama girmelisiniz.

  • Web sitenizin alanıyla alakalı taze içerikler girmelisiniz.
  • Her bir içeriğiniz için özgün başlık ve açıklamalar kullanmalısınız.
  • Görsel optimizasyonu, görsel URL kullanımına dikkat etmelisiniz.
  • Mobile uyumlu bir web sitenizin olduğuna emin olmalısınız.
  • Web sitenizin hızlı açılıp açılmadığına dikkat etmelisiniz.
  • Web sitenizin tasarımına özen gösterip, kullanıcılara ilgi çekici bir tasarım sunmalısınız. Minimal bir tasarım her zaman iyidir.

Yukarıda sıraladığımız bütün bunlar, web sitenizin trafiğini arttırmak ve nitelikli ziyaretçileri web sitenize çekmek için altın birer kural.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al