Sancar’dan cumhurbaşkanı adayı açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında, cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP olarak, güçlü …

Sancar’dan cumhurbaşkanı adayı açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında, cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP olarak, güçlü çözüm programı, ortak mücadele ayrıca ittifaklarla en güçlü seçeneği yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

Seçimlerde hükümete seçim kaybetme endişesi yaratan partinin HDP olduğunu söyleyen Sancar, bu nedenle HDP ile ilgili spekülasyonların hız kesmeden devam ettiğini savundu.

Bu konuda birçok çevrenin falcılığa soyunduğunu; bir taraftan HDP’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tutumuna ilişkin senaryolar üretirken diğer taraftan hangi adayı destekleyecekleri kapsamında kehanetler ortaya koyduklarını ifade eden Sancar, “Bu konuda stratejimizi ayrıca tutumumuzu uzun süre anlattık ama baktık anlamıyorlar bir yazılı belge hazırlamaya karar verdik ayrıca tutumumuza yönelik metni geçtiğimiz yıl kamuoyuyla paylaştık.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin, keyfiliği ayrıca zorbalığı kurumsallaştırıp kalıcılaştırmayı hedeflediğini, yaşanan krizlerin çözümsüzlüğün başlıca kaynağı olduğunu iddia eden Sancar, amaçlarının, güçlü demokrasinin, çoğulcu demokratik sistemin tesis edilmesinin sağlanması olduğunu belirtti.

Bu anlayışla cumhurbaşkanlığı seçimi için hangi yöntemi benimsediklerini o dönemde ilan ettiklerinin altını çizen Sancar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İster HDP’li ister başka bir aday olsun, isimler yerine ilkelerin ayrıca yöntemlerin tartışılmasının gerekli olduğu inancındayız. ‘Çünkü demokratik dönüşüm şahıslar aracılığıyla değil ilkeler ayrıca yöntemler üzerinde müzakere ayrıca mutabakat yoluyla gerçekleşebilir.’ dedik. Maalesef bu önerimiz hak ettiği derecede tartışılmadı. Bazıları sırf spekülasyonu beslemek ayrıca HDP’nin politik gücünü etkisiz göstermek için spekülasyonlara devam ettiler. Öneri ayrıca çağrımızın karşılık bulmaması halinde cumhurbaşkanlığı seçimlerine kendi adayımızla girmemizin en önemli seçenek olarak gündemimizde yer aldığını sık sık hatırlatmak zorunda kaldık ayrıca çalışmalarımızı çok boyutlu şekilde devam ettirdik. Gelinen noktada bu çalışmalarımız belirli bir olgunluğa ulaştı.

Dünkü MYK toplantımızın en önemli gündem maddesi buydu. Bu toplantıda bu konuda biraz önce anlattığım cumhurbaşkanlığı seçimi kapsamında geldiğimiz aşamayı halklarımızla paylaşma kararı aldık. Parlamenter sisteme geçiş sürecinin gereklerini yerine getirebilecek, demokratik dönüşümün önünü açabilecek bir aday profili çıkardık. Cumhurbaşkanı adayımızı belirleme mekanizmalarımız açık ayrıca şeffaf bir tarzda çalışmalarına başlamıştır. Cumhurbaşkanı adayımızı belirleme çalışmalarımızı elbette ittifak bünyesinde de tartışacağız. Kendi adayımız için de bu niteliklere uygun isim arayışını başlattık. Kim hangi hesabı yaparsa yapsın biz önümüze bakacağız. Halklarımızda birlikte açtığımız yolu güçlü ayrıca kararlı bir şekilde büyütmeye ayrıca bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz. Bu iktidarı tarihe gömme kapsamında da inancımız tam.”

Mithat Sancar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da hem kendisi hem de eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş’ın kimliği üzerinden birtakım sözler sarf ettiğini söyledi.

Bu konuda 2004 tarihinde yazdığı iki yazıdan birincisinin “Kendi olmayı yasaklamak”, diğerinin ise “İkiz kardeşin ana dil dilekçesi” başlığını taşıdığını anımsatan Sancar, “Yaşamdan yana olanlar çok iyi anlıyor bunu ayrıca yaşamdan yana olanlar bu ülkede büyük çoğunluğu oluşturuyor. Mutlaka başaracağız, hep birlikte kazanacağız.” diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.