Sanat Tutkunlarının Muhakkak Okuması Gereken 10 Sanat Kitabı

11.04.2021
Sanat Tutkunlarının Muhakkak Okuması Gereken 10 Sanat Kitabı

Sanat Kitapları: Her insan bir sanat koluna, ucundan kıyısından de olsa kuşkusuz ki ilgi duyar. Bazısı müziğe, bazısı beyazperdeye bazısı ise anlaşılması güç modern sanat tablolarına ve o tabloların yorumlarına meftundur. Kimi zaman da içerisinde bulunduğu zor, negatif veya hoş olmayan durumdan halâs olup ferahlamak, yeni faaliyet alanlarını benimsemek ister lakin insan neyin doğru neyin yanlış olduğunu idrak edememekten, bilememekten içtinap eder. Pek tabii daha fazla görmek, seyretmek ve duymak mühimdir. Bir de çok daha fazla okumak! Modern sanat kitapları okuması nasıl yapılır, bir sanatsal yapıt ne ifade eder, bir resim nasıl değerlendirilir? Bu ve benzeri sorulara cevap almak, o harika renkleri, muhteşem kareleri, görüldüğü an gözün alınamadığı yapıtları çok daha iyi kavrayabilmek adına sanat kitapları…

1. Ernst Hans Gombrich – Sanatın Öyküsü

Sanat kitaplarının babası olarak kabul edilen Sanatın Öyküsü kitabı, sanat tarihi ile ilgili okumalara ilk adımlarını atanlar için prehistorik devirlerden çağdaş sanata dek olan, bilhassa batı sanatına ilişkin periyodu inceliyor. Sade dili ve ilginç bir şekilde alıp götürücü niteliğiyle muhakkak okunması gerekli olan kitaplar içerisinde birinci sırada geliyor.

2. Norbert Lynton – Modern Sanatın Öyküsü

Çağdaş sanata bir ifade katma hususunda zorluk çekenler ve çağdaş sanat ile alakalı esas bilgilere sahip olmayı arzu edenler isteyenler için mühim bir kaynaktır. Sanat kitapları listemizde ikinci sırada bulunan bu kitabı şiddetle öneriyorum.

3. Adnan Turani – Dünya Sanat Tarihi

Sanat tarihçisi, ressam ve bununla birlikte bir sanat eğitmeni olan Adnan Turani’nin içeriği geniş yapıtı Hint, Mezopotamya, Türk, Çin, İslam Mısır ve benzeri birçok sanata dokunarak klasik sanat tarihi yapıtlarının batıya ilişkin odağını bütün dünyaya neşrediyor. Bu yanıyla bilhassa Doğu sanatına merak duyanlar için içeriği son derece geniş bir kitaptır.

4. Giorgio Vasari – Sanatçıların Hayat Hikayeleri

Sandro Boticelli’den – Giotto di Bondone’ye, Tiziano Vecellio’dan – Leonardo Da Vinci’ye dek Rönesans döneminin ortaya çıkışı ve ilerleyişini birçok mühim sanatçı üstünden işliyor. 16. Yüzyıl’da tahakkuk eden birinci baskısı ile ilk sanat tarihi kitabı şeklinde tavsif ediliyor.

5. John Berger – Görme Biçimleri

İngiliz yazar ve sanat eleştirmeni John Berger‘in Britanya Yayın Kuruluşu’nda yayınlanmış olan programının kitap haline getirilmesiyle meydana gelen Görme Biçimleri; reklamlardan yağlı boya tablolara, görme üstüne, sanata ve görselliğe mukabil bakış açısını derinlere indirecek özellikte bir eserdir.

6. Erwin Panofsky – Gotik Mimarlık ve Skolastik Felsefe

Düşüncelerin elle tutulu eserler üstünde dokunaklı rolünün örtbas edilemez olduğu fikriyle birlikte biçimlenen kitap, Ortaçağ’da felsefe, din ve sanat arasındaki bağları bilhassa da Ortaçağ metotlarına uygun görüşün gotik mimarlık üstündeki emarelerini ele alan ehemmiyetli bir kaynaktır.

7. Ernst Hans Gombrich – Sanat ve Yanılsama

Sanat kitapları konusunda sanatın sihirli ve aldatıcı doğası üstüne okuyucuyu koyu bir gezintiye çıkaran kitap diyebilirim; resimde tasvir etmenin psikolojisi, sanatta biçem meydana gelişi ve üslup ayrılıkları üstüne kaliteli bilgiler barındırıyor.

8. Vassily Kandinsky – Sanatta Ruhsallık Üzerine

Gerek ressam gerekse de sanat kuramcısı olarak kabul görmüş olan Vassily Kandinsky’nin bu eseri, sanat biçimlerinin entelektüellik ile arasındaki ilişkiyi tetkik ediyor. Bilhassa renkler, biçimler ve hisler üstüne yaptığı bu tetkiklerin beri yanından bireysel sanatı ile alakalı da birçok bilgi veren mühim eserlerden bir tanesidir.

9. Erwin Panofsky – İkonoloji Araştırmaları

Erwin Panofsky’nin geliştirmiş olduğu ikonoloji terimi, resim sanatı eserlerini sosyal, kültürel ve tarihi taraflarıyla irdeleyerek değerlendirmesi manasına geliyor. Bu eser da Rönesans dönemi sanatının geri planını, bu geri planların nasıl meydana geldiğini ikonolojik revizyonlarla tetkik eden didaktik bir çalışmanın ürünüdür.

10. Azra Erhat – Mitoloji Sözlüğü

Avrupa sanatında birçok esere mevzu olan mitolojik vakaları ve betileri teşhis etmeyi hafifletecek son derece ehemmiyetli bir menşe olan Mitoloji Sözlüğü, yalnızca bir sözlük olmaktan ziyade bununla beraber dünya yazın ve sanat camiasında mitolojinin konumuna da temas eden çok yönlü bir araştırmadır. Sanat kitapları arıyorsanız kesinlikle göz okumanız gereken bir sanat kitabı.

YAZAR BİLGİSİ
Şadiye Gökçe Sürer
Sanat TarihçiOkur - YazarAraştırmacı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.