Saçınızı Evde Boyamaya Ne Dersiniz?

Saçınızı Evde Boyamaya Ne Dersiniz?

Biz kadınlar için saç rengini değiştirmek adeta bir hobi haline geldi. Ama her fırsatta kuaföre koşma imkanının bulunmadığını da göz önüne alırsak, evde farklı yollar deneyerek saç boyamak kimi zaman ürkütse bile özünde çok eğlenceli bir fikirdir. Tabii, bazı püf noktaları bilmek ve doğru uygulamak kaydıyla! Haydi, hep beraber evde saç boyamak için gerek duyulan malzemeleri inceleyelim.

Evde Saç Nasıl Boyanır?

Saç boyama işlemi yaparken öncelik her zaman istenen rengi elde etmektir. Evde boyarken de aynı durum söz konusudur. Önceliğiniz her zaman rengi doğru tutturmak olmalı. Saçlarınızda beyaz teller ya da yeni çıkan diplerde griler varsa beyaz kapama özelliğine sahip olan boyaları seçmenizi tavsiye ederim. Gür ve uzun saçlara sahipseniz de mutlaka 2 kutu boya almanız gerekir. Aksi takdirde tek kutu yetmez ve saçlarınız yarım kalabilir.

Zaten boyamanın amacı renk tutturmak ve her yere eşit dağıtmak olduğu için fazlasından zarar gelmez. Hangi marka olduğu fark etmeksizin her boya kutusunun üzerinde uygulanan saç tonuna göre ne kadar beklemeniz gerektiği yazar. Mutlaka kutuda belirtilen süre kadar beklemelisiniz.

Eğer alerjik bir yapıya sahipseniz ve ilk defa saçınızı boyayacaksanız evde küçük çapta bir test yapabilirsiniz. Asıl boyama işlemini yapmadan 2 gün önce saçınızın arka kısımlarından bir tutana boya vurabilirsiniz. 2 gün içerisinde herhangi bir olumsuz durum görmezseniz boyama işlemini tamamen yapabilirsiniz. 2 gün bekleyecek kadar vaktiniz yoksa 15 dakikalık mini test de işinizi görür.

Evde Saç Boyama İşlemi İçin Gereken Malzemeler

Listedeki her ürünün elinizde bulunduğundan emin olduktan sonra boyama işlemine geçmenizi öneririm.

  • Saç boyası: İstediğiniz renkte ve saç durumunuza yetecek sayıda kutu boya alın.
  • Boyama fırçası: Bazı boya kutularının içerisinde çıkabilir. Ancak siz yine de kesin sonuç için ayrı bir tane evde bulundurun.
  • Saç tarağı: Boyama işlemi sırasında saçınızın bölümlere ayırmak ve son kısımda boyayı iyice yedirmek için özellikle dişleri geniş olan bir tarak tercih edin.
  • Boya kabı: Boya kutularının içerisinde tüpler çıkar. Ancak bir kaba koyup güzelce karıştırmak daha sağlıklı sonuçlar almanız noktasında etkili olur. Orta büyüklükte bir tas yeterlidir.
  • Eldiven: Her boya kutusunun içinden mutlaka çıkar.
  • Toka: Saçlarınızı bölümlere ayırdıktan sonra karışmaması için gereklidir.
  • Eski kıyafet: Boya işlemi malum riskli. Üzerinize boya sıçraması da muhtemel bir ihtimal. Bu nedenle eski kıyafetlerden birini giymenizi tavsiye ederim.
  • Yer örtüsü: Boyama işlemini banyoda yapacaksanız çok sorun yok. Ama evin farklı bir bölümünde yapacaksanız mutlaka yere bir adet örtü serin.
  • Islak mendil: Boyama işleminden sonra kulaklarınıza, alnınıza ve diğer bölgelere bulaşan boyaları kurumadan silmenizi gerek.
  • Bone ya da poşet: Bekleme süresinde saçınızın boyayı iyice yemesi için kapalı tutmanız daha doğru olur.

Bu Püf Noktalar Çok Önemli!

Boyayı mutlaka kirli saça uygulayın. Temiz saça yapılan boyada hem saç derileriniz yanar hem de renk tamamen tutmaz. Saçınızı bölümlere ayırmanız daha kolay yapmanızı sağlar. Tarakla da boyayı tam olarak yedirirsiniz. Boyama diplerden başlayıp uçlara doğru inmeniz gerekir. Ayrıca boyayı kaba koyduktan sonra güzelce karıştırmak lazım. Fırçayı da saçınızın her bir bölümüne eşit şekillerde sürmeniz gerek. Alacalı saça sahip olmak istemezsiniz sanırım.

Boyayı son damlasına kadar kullanın. Derinizi boyamak zorunda değilsiniz. Sadece saç diplerinizin boyayla temas ettiğinden emin olun. Ayrıca ense ve kulak arkası gibi kısımları da boyarken ekstra özen göstermelisiniz. Eğer ilk defa yapacaksanız bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Ya da saçınızın her bölümüne net bir şekilde görebileceğiniz ayna da size yardımcı olabilir. Boyama işlemi bittikten sonra yüzünüzü ıslak mendille silin. Saçınızı toplayıp bone takın. Kutu üzerinde yazan süre kadar bekleyin.

Süre tamamlandıktan sonra saçınızdan berrak su alana kadar durulayın. Sonrasında pek çok saç boya markasının kutusundan çıkan özel besleyici kremi saçınıza uygulayın. Ardından şampuan uygularsanız da uygulamazsanız da herhangi bir sorun olmaz. Kızıl gibi canlı tek tonları birkaç yıkama boyunca akma yapabilir. Bu nedenle saçlarınız ıslakken omzunuza havlu koyabilirsiniz. Ayrıca yastığınıza da havlu koymanızı tavsiye ederim. Ombre gibi zorlu işlemleri yapmadığınız sürece evde saç boyamak hem keyifli hem de basit bir işlem. Korkmanıza hiç gerek yok. Kendinize güvenin ve kendi saçlarınızı kendiniz renklendirin!

Sevgilerimle…

ETİKETLER: Boya, Boyamak, Evde, Saç, Saç Boyası
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al