Rusya Navalni Destekçileri Tekrardan Sokaklarda! Çok Sayıda Gözaltı Var

Rusya’da ülkesine döndükten sonra gözaltına alınan Rus muhalif Navalni’ye destek amaçlı düzenlenen protestolarda binden fazla kişinin gözaltına …

31.01.2021
Rusya Navalni Destekçileri Tekrardan Sokaklarda! Çok Sayıda Gözaltı Var

Rusya’da ülkesine döndükten sonra gözaltına alınan Rus muhalif Navalni’ye destek amaçlı düzenlenen protestolarda binden fazla kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Rusya’da cezaevinde bulunan muhalif siyasetçi Aleksey Navalni’ye destek amaçlı düzenlenen protestolar bugün de sürüyor.

İlk bilgilere göre, ülke genelinde düzenlenen protesto gösterilerinde 500’den fazla kişi gözaltına alındı.

Siyasi gözaltı ve tutuklamaları takip eden sivil toplum kuruluşu OVD Info’nun verdiği bilgilere göre, sadece Vladivostok kentinde gözaltına alınanların sayısı 100’ü geçti.

Videolarda göstericilerin “Putin bir hırsız,” “Rusya için özgürlük” gibi sloganlar attığı görüldü. Ülkenin doğusunda yer alan Vladivostok başkent Moskova’ya bir saat uçuş mesafesinde bulunuyor.

Navalni’nin destekçileri ülke genelinde 100 kentte protesto çağrısı yapmıştı. Saat farkı nedeniyle ilk gösteriler ülkenin doğusunda başladı.

Başkent Moskova’da ise protestoların başlamasının planlandığı öğle saatleri öncesinde en az 142 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Polis şehir merkezine girişleri engellerken, birçok metro istasyonunu da giriş-çıkışlara kapattı. Rus yetkililer, protestolara izin vermediklerini ve düzenlenmesi halinde gösterilerin dağıtılacağını açıklamıştı.

Moskova’dan görüntüler

Protestolarda Navalni’nin eşi Yulia’nın da gözaltına alındığı belirtiliyor.

Geçen hafta sonu yüzbinlerce kişi Navalni’ye destek olmak ve Putin’in politikalarına karşı çıkmak için ülke genelinde protesto gösterileri düzenlemişti.

Rus muhalif Aleksey Navalni, zehirlenmesinin ardından tedavi gördüğü Berlin’den iki hafta önce ülkesine dönmesinin ardından gözaltına alınmıştı.

Navalni zehirlenmesinden Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ve Rusya Federal Güvenlik Servisi’ni (FSB) sorumlu tutuyor. Putin ve FSB ise suçlamaları reddediyor.

ETİKETLER: Gözaltı, Navalni, Rusya
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.