Prof. Dr. Sözbilir Uyardı: Gümüldür ve Efes Fayı 5.7 İle 6.8 Deprem Üretebilecek Potansiyele Sahip

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ayrıca Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ayrıca Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr …

Prof. Dr. Sözbilir Uyardı: Gümüldür ve Efes Fayı 5.7 İle 6.8 Deprem Üretebilecek Potansiyele Sahip

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ayrıca Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ayrıca Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir’de yaşanan 5.0 büyüklüğündeki deprem sonrası Gümüldür ayrıca Efes fayı ile ilgili uyarılarda bulundu.

Sözbilir, ‘Sisam Adası ile Gümüldür arasında çok sayıda deniz altı fayı bulunuyor. Bu faylar, Gümüldür ayrıca Efes fayı ile bağlantılı. Her iki fay da ‘diri fay’ sınıfında değerlendirilmelerine rağmen, uzun dönemden beri yıkıcı deprem üretmiyordu. Bu faylar, 5.7 ile 6.8 büyüklüğü arasında değişen depremler üretebilecek potansiyele sahip’ dedi.

Afet ayrıca Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, Kuşadası Körfezi’nde saat 06.24’te 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, İzmir ayrıca Aydın başta olmak üzere Ege Bölgesi’ndeki birçok ilde hissedildi. 7 kilometre derinlikte meydana gelen depremde, ilk belirlemelere göre herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

İzmir, şansını her geçen gün kaybediyor’

www.cumhuriyet.com.tr

Dokuz Eylül Üniversitesi DAUM Müdürü ayrıca Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, ’30 Ekim 2020 depreminin tetiklediği bir deprem. Bu sabah meydana gelen 5 büyüklüğündeki deprem, Gümüldür ayrıca Efes Fayı arasındaki deniz altı fayının kırılmasıyla meydana geldi. Kırılan fay parçası, bu iki fayın denizdeki uzantıları kabul edilebilir. 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremden sonra bölgedeki gerilim, 10 bin depreme varan artçı aktivitesi ile devam ediyordu. Fakat bölgede Sisam Adası ile Gümüldür arasında çok sayıda deniz altı fayı bulunuyor. Bu faylar, Gümüldür ayrıca Efes fayı ile bağlantılı. Her iki fay da ‘diri fay’ sınıfında değerlendirilmelerine rağmen, uzun dönemden beri yıkıcı deprem üretmiyordu. Bu faylar, 5.7 ile 6.8 büyüklüğü arasında değişen depremler üretebilecek potansiyele sahip. Bu nedenle 8 Temmuz 2022’de yürürlüğe giren Türkiye Afet Risk Azaltma Planı kapsamında tanımlanan çalışmalara hız verilmesi gerekiyor. DEU-DAUM olarak 2017 tarihinden beri İzmir’in Deprem Master Planı’nın revize edilmesi ayrıca buna göre mevcut yapı stoğunun depreme dayanıklı hale getirilmesinin bir an önce tamamlanması gerektiğini söylüyoruz. Fakat maalesef bunu gerçekleştirebilmiş değiliz. İzmir, depreme dirençli bir kent olma yolundaki şansını gün geçtikçe kaybediyor’ dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.