Podcaster Nedir? Nasıl Olunur? Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Podcaster Nedir? Nasıl Olunur? Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Podcast, en temel anlamıyla sesli blog anlamına gelmektedir. Genellikle belirli kategorilerde farklı başlıklardan oluşan sesli içerikler olarak yayımlanırlar. Bu podcastleri seslendiren ve yayımlayan kişilere ise podcaster denir. Bu kişiler arasında yalnızca seslendirmeyi yapanlar olabilirken aynı zamanda bütün süreci tek bir kişi olarak gerçekleştirenler de vardır.

Peki Podcaster Nasıl Olunur?

Podcaster olmak için neler yapılmalıdır? Podcaster olmanız için ilk önce podcastlerinizi yayınlayabileceğiniz bir platformda üyelik oluşturmanız gerekiyor. Podcastlerinizi dilerseniz tek bir platformdan, dilerseniz birden fazla platformdan paylaşabilirsiniz. Apple Podcast, Google Podcasts, Spotify, Simplecast gibi uygulama ve web sitelerini kullanabilirsiniz.

Podcast için Gerekli Olan Ekipmanlar Nelerdir?

Aslında yalnızca telefon, bilgisayar, telefon kulaklığı ya da bilgisayar kulaklığı kullanarak da podcast yayını yapabilirsiniz. Fakat daha profesyonel yaklaşmak isteyenler için temel bazı ekipmanları sizlerle paylaşacağız: Mikrofon, Ses kartı, Kulaklık.

Podcaster Nedir? Nasıl Olunur?

Podcaster Olarak Neler Yapılmalıdır?

Teknik ekipmanları hazırlamanın ve podcast yayınlarınızın yapılacağı platformu belirlemenizin ötesinde en önemli şey sizin istikrarınızdır. Kendinize gerçekten yapabileceğiniz bit zaman aralığı belirleyin. Bu ister günde bir ister ayda bir olsun. Önemli olan aralığın uzunluğu değil bir düzene sahip olması. Bir diğer önemli nokta da elbette ki içeriğiniz. İçeriğiniz sizin vizyonunuzu oluşturacaktır.

İçeriklerinizi oluştururken hangi kitleye hitap etmek istediğinizi de iyice planlamanız gerekmektedir. Konu seçimi yaparken çok fazla bahsedilen, üzerine çok fazla konuşulan konuları işlemekten korkmayın. Çünkü önemli olan hiç anlatılmamış bir şeyi anlatmak değil daha önce anlatılmamış bir biçimde anlatarak insanlarda farklı fikirlerin oluşmasına yol açmaktır. Dolayısıyla aslında ne anlattığınızdan çok nasıl anlattığınız önemli.

Bütün bunları düzenli bir şekilde yılmadan yapmaya devam ederseniz başarılı bir podcaster olmanız için önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.