Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Piyasalarda Fiyatlamalar Durgunluk Çerçevesinde: Borsada Ayrışmanın Sürmesi Beklenirken, Dolar Sakinleşti mi?

Piyasalarda enflasyon ayrıca durgunluk ana başlıklar olmaya devam ederken, birbirlerinde rol çalmaya da devam ediyorlar. Yurt içinde bugün ana …

Piyasalarda Fiyatlamalar Durgunluk Çerçevesinde: Borsada Ayrışmanın Sürmesi Beklenirken, Dolar Sakinleşti mi?

Piyasalarda enflasyon ayrıca durgunluk ana başlıklar olmaya devam ederken, birbirlerinde rol çalmaya da devam ediyorlar. Yurt içinde bugün ana gündem büyüme verisi olurken, Borsa İstanbul’da pozitif ayrışma sürecek mi? Uzmanlarsa vadeli işlemlere dikkat çekiyor. Bugün kontrat dönüşleri olduğundan yatırımcılar bugün ayrıca yarın için temkinli olmaya davet ediyorlar. 

Dolar küresel piyasalarda yatay seyrini sürdürürken, paritenin yenide 1’in üzerinde olduğu görülüyor. 

Altın ayrıca petrolde makroekonomik dengeler yerini koruyor.

BIST 100 endeksi güne yüzde 0,54 oranında 17,17 puan artışla 3.182,13 puandan açılış yaptı

Dün 30 Ağustos Zafer Bayramı sebebiyle piyasalarda işlem olmazken, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi önceki seansında haftanın ilk işlem gününü pozitif ayrışarak yüzde 0,60 oranında yükselişle 3.164,96 puandan rekorla tamamlamıştı. 

Dün gece Resmi Gazete’de yayımlanan bir değişiklikle, TCMB, ZK tebliğinde YP KKM dönüşümlerinde hedef değerleri güncellerken, hedeflere tüzel kişileri de dahil etti. Dünyada artan resesyon endişeleri ayrıca merkez bankalarının sıkılaşma mesajları fiyatlamalara yön veriyor. 

Teknik olarak BIST 100 endeksi yükseliş yönünde 3.200 seviyesinde, düşüşlerde 3.050 puan seviyesinde direnç ayrıca destekle karşılaşabilir. vadeli işlemlerde BİST 30 endeksi güne yüzde 0,14 oranında yükselişle 3.464,25 başladı. Uzmanlar, vadeli işlemlerde kontrat dönüşleriyle son dönemde yaşanan ralliye karşı da temkinli olunması özelinde uyarıyor. 

ABD ayrıca Avrupa vadeli endeksleri artıda, Çin hisse senetleri değer kaybediyor

Asya-Pasifik borsalarında bu sabah Çin’den gelen zayıf PMI verilerinin etkisiyle negatif bir seyir yaşansa da ABD ayrıca Avrupa vadeli endeksleri artıda. 

Fed Başkanı Powell’ın Cuma günkü Jackson Hole merkez bankacılar sempozyumunda yaptığı konuşmadan sonra ABD hisse senedi piyasalarında görülen ayrıca 3 gün süren sert düşüşe bu sabah tepki alımlarının geldiği görülüyor. Benzer bir tepki hareketi Avrupa borsalarında da etkili oluyor.

Sabah saatlerinde vadeli Dow Jones Sanayi Endeksi düne göre yüzde 0,64, S&P 500 vadeli endeksi yüzde 0,68 ayrıca Nasdaq 100 vadeli endeksi yüzde 0,82 artıda işlem görürken, Avrupa’da da FTSE 100 vadeli endeksi yüzde 0,45, FDAX yüzde 0,77 ayrıca Eurostoxx 50 vadeli endeksi yüzde 0,82 yukarıda bulunuyor.

COVID-19 salgını ile mücadele için Çin’de alınmaya devam edilen tedbirler hisse senedi piyasalarına olumsuz yansıyor. Son olarak Guangzhou’da COVID tedbirlerini sıkılaştırılması kararı alınması hisse senetlerine satış getirdi.

Shenzhen CSI 300 endeksi şu sıralarda düne göre yüzde 0,59 ekside. Şanghay Bileşik Endeksi de düne göre yüzde 1,18 düştü. Hong Kong Borsası’nda işlem göre Çin şirketlerinin hisseleri de bu sabah yüzde 0,1 aşağıdalar.

Çin hisse senetlerindeki aşağı harekete yeni enerji sektörü öncülük ediyor. Bu sektördeki hisseler yüzde 4,5 değer kaybetti. Yeni enerjili araç hisseleri yüzde 4,1 ayrıca güneş paneli üreticilerinin hisseleri yüzde 5,7 düştü.

Dolar/TL, dün uluslararası piyasalarda yatay seyrederken, bugün güne 18,18 seviyesinden başladı. Euro/dolar paritesi 1’in üzerine çıkarken, euro/TL de 18,24 seviyesinde bulunuyor.

MUFG Bank’ın Avrupa global piyasalar araştırma bölümü başkanı Derek Halpenny, bu ay İngiliz sterlini (GBP) karşısında yüzde 2,2 değer kazanan euronun önümüzdeki haftalarda da değer kazanmaya devam edeceğini öngördü.

Avrupa Birliği’nin ise enerji maliyetlerindeki artışı düşürmek için kısa vadede müdahaleye hazırlandığına göze çarpan Halpenny, ECB’nin bu ay rekor bir faiz artırımı yapacağı beklentilerinin de euroya, GBP karşısında destek vereceğini vurguladı. 

Halpenny, EURGBP’nin önümüzdeki haftalarda 0,88 seviyesine kadar yükselmesini bekliyor, EURGBP bu sabahn  0,8591’den işlem görüyor.

Çoğu temel metal fiyatları arttı ancak talep endişeleri sürerken, altın da kaçamıyor

Londra’da çoğu temel metal, Çin’in fabrika faaliyetinin bu ay beklenenden daha az daraldığını gösteren verilerin ardından yükseldi. 

Londra Metal Borsası’nda üç ay vadeli bakır, TSİ 08.36’da %1 artışla 7.943 dolar/tona yükseldi. Bir önceki gün bakır, iki haftadan fazla bir sürenin en düşük seviyelerine geriledi. LME’de alüminyum %0,7 artışla 2.408 dolar/tondan, çinko %0,7 artışla 3.504,50 dolar/tondan, kurşun %0,4 artışla 1.994,50 dolar/tondan ayrıca kalay %0,2 artışla 23.700 dolar/tondan işlem gördü. 

Shanghai Vadeli İşlemler Borsası’nda Ekim bakır kontratı %0,3 kayıpla 62.210 yuan/tondan (9.026,67 dolar) işlem gördü. ShFE’de alüminyum %0,4, kalay %1 düştü, çinko %0,5, nikel %4,3 arttı.

Altın fiyatlarında seyir halen karışık sürerken, ons altın 1.725 dolardan, gram altın da 1.007 liradan işlem görüyor.

Petrol fiyatları dün yaşanan sert düşüşün ardından bugün yükseliyor

Küresel piyasalarda petrol fiyatları dün yaşanan sert düşüşün ardından bugün toparlanıyor. 

Çin hükümetinin sıfır-COVID politikasının ekonomide büyümeyi yavaşlatmaya devam edeceği beklentileri ayrıca büyük merkez bankalarının faiz artırımlarının küresel ekonomiyi resesyona sokarak talebi yavaşlatacağı endişeleri ile dün yüzde 5 gerileyen petrol fiyatları bugün yüzde 1 artıda. 

Petrol fiyatının toparlanmasında ABD dolarının bir miktar değer kaybetmesi ayrıca ABD’de gelen verilerin akaryakıt talebinin güçlü olduğuna işaret etmeleri etkili oldu. 

API verilerine göre ABD’de benzin stokları geçtiğimiz hafta 3,4 milyon varil, damıtılmış ürün stokları 1,7 milyon varil düştü.

Sabah saatlerinde  NYMEX’de Ekim vadeli Batı Teksas petrolü düne göre 93 cent artışla 92,57 dolar/varil seviyesinde, ICE’de Kasım vadeli Brent petrolü 99 cent artışla 98,83 dolar/varilden işlem görüyor.

Analistler Brent petrolünün 96,85 dolar/varil desteğinin altına inmesi halinde 94,80 dolar seviyesinin görülebileceğini belirtiyorlar. Brent için direnç seviyesi ile 100 ayrıca 102,10 dolar seviyelerinde. Batı Teksas petrolü için ilk desteği 90,70 dolar olarak ifade eden analistler, buranın kırılması halinde 88,80 dolara kadar geri çekilme bekliyorlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.