Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Piyasalarda Fed Sakinliği: Borsa ve Dolar İçeride Yükselişini Sürdürüyor, Altın ve Petrol İzliyor

Varlık fiyatlamalarındaki resesyon ayrıca enflasyon korkusu baskısı, ABD’de şirket bilançolarının geçen yıla oranla gerilese de beklentilerin …

Piyasalarda Fed Sakinliği: Borsa ve Dolar İçeride Yükselişini Sürdürüyor, Altın ve Petrol İzliyor

Varlık fiyatlamalarındaki resesyon ayrıca enflasyon korkusu baskısı, ABD’de şirket bilançolarının geçen yıla oranla gerilese de beklentilerin üzerinde kalan karları endişeleri ötelerken, Fed’in temmuz toplantısında beklentiler dahilinde 75 baz puan faiz artışına gideceği ihtimali ile dolar endeksinde düşüş eğilimi sürünce piyasalar derin bir nefes aldı.

BIST 100 endeksi güne yüzde 0,50 oranında 12,47 puan artışla 2.514,43 seviyesinden açılış yaptı

Hafta başından bu yana güçlü yükselişlerin görüldüğü Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi dün günü yüzde 2,07 oranında değer kazancıyla 2.501,96 puandan tamamladı. 

Teknik seviyelere bakıldığında ise endekste yükselişlerde 2.550 seviyesinin, düşüşte de 2.490 seviyesinin öne çıkan duraklar olduğu belirtiliyor. Vadeli işlemlerde BIST30 endeks kontratı güne yüzde 0,11 oranında yükselişle 2.761,75 puandan başladı.

ABD’de bilançolar, Avrupa’da gaz başlıkları enflasyon ayrıca resesyon şemsiyesi altında izleniyor.

ABD’de dün S&P 500 endeksi yüzde 2,76, Nasdaq endeksi yüzde 3,11 ayrıca Dow Jones endeksi yüzde 2,43 oranında yükselişle günü tamamlarken, vadeli işlemlerde de yükseliş görüldü. 

Avrupa’da, Euro Bölgesi enflasyonu enerji fiyatlarının etkisiyle yüzde 8,6 seviyesinde gerçekleşirken, rekor kırdı. Yarın yapılacak ECB toplantısında 50 baz puan faiz artışı beklentileri piyasayı şekillendiriyor. 

Enerji başlığı altında dün Putin’in açıklamaları da yakından izlendi. Gaz akışının sağlanacağı ancak, hacminde düşüş olacağı ana tema olarak öne çıktı. 

İngiltere’de ise enflasyon verileri 1982 tarihinden bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkarak, haziran ayında geçen bu yılın aynı dönemine göre yüzde 9,4 arttı. 

Avrupa borsalarında Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 2,69, İngiltere’de FTSE 100 yüzde 1,01, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,79 ayrıca İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 2,49 oranında değer kazandı. Vadelilerde de yeni günde aynı seyir görüldü.

Asya borsaları da alış ağırlıklı bir seyirle güne başlasa da vaka sayılarında artış baskı oluşturuyor. Japonya’da Nikkei 225 yüzde 2,6, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,7 ayrıca Hong Kong’da Hang Seng endeksi ise yüzde 1,6 oranında yükselişle seyretti.

Dolarda gerileme piyasaları bir miktar rahatlattı

Dolar/TL yükseliş eğilimini bozmadan ilerlerken, dün dolar endeksindeki gerileme TL’deki seyri değiştirmedi. Günü bankalararası piyasada TL karşısında yüzde 0,6 artışla 17,5606 seviyesinden tamamlayan dolar, sabah saatlerinde 17,60 seviyesinin üzerini görürken, 17,55 seviyesinde dengelenme çabasında. Euro/TL ise 18’in üzerinde seyrediyor. 

Fed’in temmuz toplantısında 100 baz puan faiz artışı yapmayacağı sinyalleri ile yarınki ECB faiz kararının da 50 baz puan artış yönünde olacağı beklentileri piyasada fiyatlandı. Euro/dolar paritesi yükseliş eğilimini hızlandırırken, geçen hafta görülen son 20 bu yılın en düşük seviyesi sonrası 1,025 seviyesinde karşılık buluyor. 

Dolar endeksi dün yaklaşık yüzde 1’e varan değer kaybı yaşarken, geçen hafta oluşan enflasyon ayrıca durgunluk endişeleri 109,29 seviyesi ile 20 bu yılın zirvesine taşımıştı.

Dolarda değer kaybı altını çok etkilemedi

Ons altın, yaklaşık son 1 bu yılın en düşük seviyelerinde bulunurken, dün dolarda görülen gerilemeye karşın 1.718 dolar seviyesinde tutunamadı. Sabah saatlerinde ons altın 1.707 dolar seviyesinden işlem görürken, gram altın da dolarda bugün yatay seyirle birlikte 964 TL seviyesine geriledi.

ABD petrol stokları önemini korurken, dolardaki değer kaybı petrolü de etkiledi

Petrol, önceki gün görülen sert yükselişi dün korumaya çabalarken, bir yandan ABD’nin stok verileri bekleniyor, diğer yandan da dün Rusya-İran ayrıca Türkiye’nin görüşmesi de yakından izlendi. 

ABD ham petrolünde görülen yüzde 8 oranında yükseliş sonrası 100 doların üzerine çıkarken, Brent petrol ise bugün güne gerileme ile başlarken 106 dolar seviyesinde işlem görüyor. 

Amerikan Petrol Enstitüsü(API) tarafınca açıklanan verilerde yaşanan artışın ardından, ABD Enerji Bakanlığı(DoE) Enerji Bilgilendirme Yönetimi (EIA) tarafınca bugün açıklanacak verilerde de aynı yönde bir seyir bekleniyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.