Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Piyasalarda Bugün Neler İzlenecek? İçeride Konut ve Araba, Dışarda Beklentiler Öne Çıkıyor

Yurt içinde özel sektör borcu, konut satış ayrıca fiyatları ile Hazine ihalesi izlenecek. Yurt haricinde İngiltere iş gücü, Almanya ZEW, ABD …

Piyasalarda Bugün Neler İzlenecek? İçeride Konut ve Araba, Dışarda Beklentiler Öne Çıkıyor

Yurt içinde özel sektör borcu, konut satış ayrıca fiyatları ile Hazine ihalesi izlenecek. Yurt haricinde İngiltere iş gücü, Almanya ZEW, ABD konut başlangıçları ayrıca sanayi üretimi öne çıkıyor.

İkinci el otomobil satışına 6 ay ayrıca 6 bin kilometre şartı getirilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ’29 Ekim 2022’de Türkiye’nin otomobil fabrikasının resmi açılışını yapacağız. 2023 ilk çeyreğinde otomobilimizi yollarda görmeye başlayacağız’ dedi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yaptıkları telefon görüşmesinde Ukrayna’da bulunan Rus kontrolündeki Zaporijya Nükleer Santrali’ni ele aldı.

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafınca Florida’da yer alan Mar-A-Lago tatil köyündeki malikanesinde yapılan aramada 3 pasaportunun çalındığını iddia etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD’nin nükleer anlaşmaya geri dönüş için her şeyi zaten yaptığına inandığını ifade ederek, nükleer anlaşmayı canlandırmanın tek yolunun İran’ın gereksiz taleplerinden vazgeçmesi olduğunu belirtti.

ABD, Japonya ayrıca Güney Kore’den askerlerin de katılımıyla Hawaii açıklarında füze savunma ayrıca balistik füze arama tatbikatı yaptıklarını açıkladı.

ABD’ye Haziran ayında net sermaye girişi 22,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Çin’in elinde bulunan ABD tahvil miktarı düşüşünü sürdürdü.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkanı Joe Biden, hali hazırda piyasada bulunan elektrikli araç modellerinin çoğu için 7500 dolara varan vergi indirimlerini ortadan kaldıran yasayı bugün onaylayacak.

Uruguay Merkez Bankası, faiz oranını 50 baz puan artırdı.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), konut satış istatistiklerini duyuracak. Konut satışları en son yıllık yüzde 11,7 artışla yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı (10.00).

Bloomberg HT tarafınca hesaplanan tüketici güven endeksinin Ağustos ayı öncü verileri gelecek. Tüketici güven endeksi en son 55,2 seviyesinde açıklanmıştı (09.55). 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), özel sektörün sağladığı kredi borcu rakamlarını açıklayacak (10.00).

Konut satışlarının ardından bu kez TCMB tarafınca konut fiyatları açıklanacak. Konut fiyatlarında en son yıllık artış oranı yüzde 145,5 ile rekor kırmıştı (14.30). 

Hazine, bir gün önce çıktığı 10 yıl vadeli sabit kuponlunun ardından, bu kez aynı vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ile borçlanacak. Tahvil ilk kez piyasaya çıkacak ayrıca itfa tarihi 4 Ağustos 2032 olacak.

Hazine, bir 10 yıllık borçlanmayı da kira sertifikasının doğrudan satışıyla yapacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ile ortak medya toplantısı düzenleyecek.

Avrupa piyasaları güne İngiltere’den gelecek iş gücü verileriyle başlayacak. Ülkede işsizlik oranı en son yüzde 3,8 olarak açıklanırken, bonus dahil ortalama kazançlarda artış yüzde 6,2 seviyesine gelmişti (09.00).

Bölgede günün ön önemli verisi Almanya iş dünyasının görünümünü ayrıca geleceğe dönük beklentilerini yansıtan ZEW endeksi olacak. ZEW beklenti endeksi en son -53,8, cari endeksi ise -45,8 seviyesinde açıklanmıştı. Bu kez beklenti beklenti endeksinin -51,0 puana çıkacağı, cari endeksin -46,5 puana ineceğö yönünde oluştu (12.00). 

Aynı saatte Euro Bölgesi için dış ticaret rakamları da ekranlara düşecek.

İngiltere Hazinesi 7 yıllık, Almanya Hazinesi ise 5 yıllık tahvillerle borçlanmaya çıkacaklar (12.05, 12.30). 

ABD’den konut başlangıçları ayrıca inşaat izinleri rakamları gelecek. En son konut başlangıçları yüzde 2,0 düşüşle 1,56 milyon, inşaat izinleri yüzde 0,6 düşüşle 1,69 milyon olmuştu. Piyasa beklentisi konut satışlarının yüzde 2,5 düşüşle 1,52 milyona, inşaat siparişlerinin yüzde 3,3 artışla 1,63 milyona ineceği yönünde oluştu (15.30). 

Aynı saatte Kanada’nın enflasyon rakamları da yayımlanacak. Kanada’da enflasyon yüzde 8,1 ile son 40 bu yılın en yüksek seviyesini gördü (15.30). 

ABD’de günün merakla beklenen verisi sanayi üretimi olacak. Ülkede sanayi üretimi en son yüzde 0,2 gerileme göstermişti. Bu kez analistlerin beklentisi yüzde 0,3 artış yaşanacağı yönünde oluştu. Sanayi üretimiyle birlikte kapasite kullanım oranı da yayımlanacak. Analistler kapasite kullanımının 0,2 puan artışla yüzde 80,2’ye çıkmasını bekliyorlar (16.15). 

Günün son verisi API petrol ayrıca petrol ürünleri stokları olacak (23.30).

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.