PDF Dosyası Nedir? PDF Dosyası Nasıl Açılır?

30.03.2021
PDF Dosyası Nedir? PDF Dosyası Nasıl Açılır?

PDF olarak anılan format günümüzde; e-kitap oluşturma-okuma, doküman oluşturma ve resmi belgelerin dijital kimliğe sahip olması gibi temel amaçlar için kullanılmaktadır. Son derece geniş yelpazeye sahip olan bu formatta dosyaların ne olduğu ve nasıl açılacağı ile ilgili bazı merak uyandırıcı durumlar da bulunmaktadır. Bu kapsamda PDF dosyası nedir? gibi soruların yanı sıra PDF dosyası nasıl açılır? sorusu da çok sık merak edilen durumların arasındadır.

PDF Dosyası Nedir?

PDF Dosya Açmak ve Oluşturmak

PDF dosyası en genel olarak farklı platformlarda dosyaların birbirleri arasında taşınması ve yazdırılabilmesi amacıyla üretilmiş olan sayısal değere sahip bir dosya biçimidir. “Portable Document Format” yani “Taşınabilir Belge Biçimi” olarak açılımının yapılması mümkündür.

PDF Dosyalarının Açılması ve Oluşturulması İçin Ne Gerekir?

PDF Dosya Açmak ve Oluşturmak

PDF dosyası nasıl açılır? merak edenler için tüm dosya açma işlemleri veya yeni bir dosya oluşturmak adına bazı programlara ihtiyaç duyulduğunu bilmesi gerekmektedir. PDF formatında olan dosyaların açılmasına veya yeni bir PDF dosyası üretilebilmesine izin veren programlar ile talep edilen tüm işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkündür.

PDF Dosyası Açmak İçin Kullanılabilecek En İyi 7 Program

PDF dosyalarını açmak zaman zaman işkence olabilir, ancak üzülmeyin ücretsiz PDF açma programları sayesinde işinizi rahatlıkla görebilirsiniz. İşte PDF dosyası oluşturma ve açmak için kullanılabilecek en iyi 7 program;

1. Adobe PDF Reader

Adobe Acrobat günümüzde en çok tercih edilen PDF formatında dosya açma aracıdır. Ücretsiz olarak kullanılabilen programın temel amaçlarından biri de form doldurulmasıdır. Çoğunlukla okuyucular tarafından tercih dilen bu uygulama, kullanıcılarına pek çok farklı konuda özel avantajlar vadeder.

Yakınlaştırma, belgeleri döndürme, anlık görüntülerin elde edilmesi ve farklı modlarda metinlerin okuması gibi seçenekler sunan uygulama belirtilmiş olduğu gibi en çok tercih edilen PDF formatlı dosya açma uygulamalarının başında gelmektedir.

2. Google PDF Wiewer

Özellikle akıllı mobil cihazlarda çok tercih edilen PDF formatında dosya açma uygulamaları arasında bulunan Google PDF Wiewer uygulamasına Google Play Store aracılığıyla erişmek mümkün olduğu gibi herhangi bir indirme işlemi gerçekleştirmeden Google Drive aracılığıyla da kullanılması olanaklıdır.

3. Movavi

Pdf dosyası nasıl açılır? merak edenler için bir diğer uygulamada Movavi’dir Söz konusu uygulama sadece PDF formatında dosyaların açılmasına değil aynı zamanda JPG, JPEG, PNG gibi dosya formatlarının açılmasına da izin vermektedir. Ayrıca PDF formatında olan dosyalar üzerinde düzenleme yapabilme olanağı da vadeden bu uygulama ücretsizdir.

4. Apower PDF

PDF dosyası oluşturma arzusunda olanlar için bu imkanı tanıyan başarılı ve etkili nadir uygulamalardan biri olan Apower PDF’nin kullanılması mümkündür. Mevcut PDF formatında olan dosyaların açılmasına izin veren uygulama aynı zamanda söz konusu dosyaların düzenlenmesini de sağlayabilmektedir. Aynı zamanda uygulamanın sağladığı olanaklar ile sıfırdan yeni bir PDF formatında dosya oluşturulması da olanaklıdır.

5. doPDF

PDF dosyalarının açılmasını sağlayan doPDF, Adobe Acrobat gibi çoğunlukla e-kitap okuyucuları tarafından tercih edilmektedir. Hızlı ve dinamik bir yapıya sahip olması programın çok tercih edilmesinin en temel sebepleri arasında gösterilebilir. Aynı zamanda sıra dışı düşük bir boyuta sahip olan program hemen her bilgisayarda rahatlıkla çalışabilir.

6. PDFMerge

PDF dosyası okuma arzusunda olanlar ve birden fazla dosyayı aynı anda karşılaştırmalı olarak okumak isteyenler için PDFMerge benzersiz bir alternatiftir. Program aracılığıyla aynı anda birden fazla PDF formatlı dosyanın takip edilebilmesi mümkündür.

7. Sumatra PDF

Türkçe dil desteği ile fark yaratan Sumatra PDF, oldukça küçük ve gösterişsiz bir yazılımdır. Yer kaplamadığı gibi programın tek ve temel amacı PDF formatında olan dosyaların kolaylıkla okunabilmesidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.