Özhaseki: Ekmek 1 Lirayken Alamıyorsunuz. Ama Bugün 5 Lira İle Çok Rahat Alabiliyorsunuz

2002 ile günümüz enflasyonunu karşılaştıran AK Partili Mehmet Özhaseki, ‘2002’deki asgari ücretle ne alınabiliyordu, bugün ne alınabiliyor? Bugün …

Özhaseki: Ekmek 1 Lirayken Alamıyorsunuz. Ama Bugün 5 Lira İle Çok Rahat Alabiliyorsunuz

2002 ile günümüz enflasyonunu karşılaştıran AK Partili Mehmet Özhaseki, ‘2002’deki asgari ücretle ne alınabiliyordu, bugün ne alınabiliyor? Bugün dört misli daha fazla alınabilir hale geldi’ dedi.

TV Kayseri’de katıldığı bir programda konuşan Özhaseki, “Enflasyon biraz yüksek olabilir. Ekmek 1 lirayken alamıyorsunuz. Ama bugün 5 lira ile çok rahat alabiliyorsunuz. Burada insanların alım gücünün arttırılması kıymetli” ifadelerini kullandı.

Özhaseki, ‘2002’deki asgari ücretle ne alınabiliyordu, bugün ne alınabiliyor? Kaç kilo et alınıyordu, kaç kilo süt alınıyordu, kaç yumurta alınıyordu, kaç litre benzin alınıyordu, şimdi ne kadar alınabiliyor. Bugün üç misli, dört misli daha fazla alınabilir hale geldi’ dedi.

“Hayat pahalanmış olabilir, ama insanların alım gücü de arttı”

İhracat rakamlarını örnek gösteren Özhaseki, ‘İnsanların alım gücü artsın diye. Fındığın fiyatının arttırılması, çayın fiyatının arttırılması, üzümün fiyatının arttırması, çiftçiye destek verilmesi, emekliye verilmesi, memura verilmesi boşuna değil, alım gücünün arttırmasına yönelik atraksiyonlar bunlar ayrıca hayat pahalanmış olabilir, ama insanların alım gücü de arttı. Bunu da görmek lazım. Bu bir tercihti ayrıca bu tercih kullanıldı. Ben de doğru bir tercih olduğuna inanıyorum. Müthiş şekilde de zaten ihracat artıyor. 250 milyar doları yakalayan bir ihracattayız. 30 küsur milyar dolarlardan 250 milyar dolar ihracatı yakalayan bir ülke konumumdayız’ diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.