Özel Hastaneler SGK Sisteminden Çıkmaya Başladı

SGK’nın özel hastaneleri tüm branşlarda anlaşmaya zorlaması sonrası özel hastaneler SGK sisteminden ayrılıyor. SGK tüm branşlarda hizmet istedi …

Özel Hastaneler SGK Sisteminden Çıkmaya Başladı

SGK’nın özel hastaneleri tüm branşlarda anlaşmaya zorlaması sonrası özel hastaneler SGK sisteminden ayrılıyor.

SGK tüm branşlarda hizmet istedi

Cumhuriyet’in haberine göre Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kurumla anlaşmalı özel hastanelere kısmi branşlarda değil bütün branşlarda hasta kabul etme zorunluluğu getirme kararı aldı. Bu karar sebebiyle birçok hastane “SGK ile anlaşmalı hastaneler” kapsamından çıktı.

Hizmet bedellerine yüzde 40 zam yapıldı

Temmuz ayında ise Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yapılan değişiklikle birlikte özel hastanelerin sağlık hizmet bedellerine yüzde 40 zam yapıldı. Bu süreçte hastalar ciddi oranda mağdur olurken devlet hastanelerinde randevu bulamayan hastalar, rutin bir kan testine bile fahiş rakamlar ödemek zorunda kalıyor.

Yıllık sağlık masrafı ortalama 3 bin lirayı geçti

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Vedat Bulut, değişiklikler sebebiyle yoksulların sağlık hizmetine ulaşamadığını vurgulayarak şunları söyledi: “Kişi başına düşen yıllık sağlık masrafı, ortalama 3 bin lirayı geçti. Yani 85 milyonluk nüfus, 250 milyar lirayı aşkın bir parayı, sağlığı için cebinden ödüyor. İnsanlar sağlık, eğitim, adalet ayrıca güvenlik hizmetlerini ücretsiz alabilmek için prim ayrıca vergi ödüyorlar. Ancak sağlık için cepten ödenen ücretler her geçen gün artıyor.

Özel hastaneler, SGK 1 lira ödüyorsa 2 lira da yurttaşlara fatura çıkarabiliyordu. Geçen hafta SGK ödemelerinde yüzde 40 artış yaptılar. Bu yurttaşın cebinden çıkan masrafın da artacağı anlamına geliyor.’

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.