Oyunlarda Başarılı Olmanın Sırları

Oyunlarda Başarılı Olmanın Sırları

En iyi arkadaşın kim? Sorusuna verilen cevaptır. Eve gelip çantanı yere atıp koltuğa oturduğunda seni aldığın karışık çerezin içinde kalan son fıstık kadar mutlu eder. Monitörün ekranına baktığın gibi bir kez olsun sevgilinin gözüne bakmazsın öyle de aşık eder kendine. Bu gün 21. Yüzyıl teknoloji çağı olarak geçiyorsa bilgisayar bu çağın öncüsüdür.

Daha dün gibi hatırlarım ilk aldığımız bilgisayarı. Mahallenin ilk bilgisayarı idi. Kamyonet ile gelmişti düşünceye bak sanki ev taşıyoruz! Sokaktaki çocuklar toplanmıştı kamyonetin başına benim kadar mutlu olmuşlardı. Bilgisayar adı üstünde yapım amacı araştırma ve bilgi öğrenmeyi kolaylaştırmak için bulunan bi üründür. Şuan çoğunlukla genç insanlar oyun oynar ve mutlu olurlar.

Oyun oynamadıkları zamanlarda ise oyun videoları izlerler. Kısacası oyundan vazgeçemezler. Madem teknoloji çağındayız ve oyun ”aşığıyız” o zaman hakkını verelim değil mi? Bu yazımızda iyi bir e-sporcu nasıl olunur, silahlı oyunlar veya takım oyunlarında nelere dikkat etmeliyiz bunlardan bahsettik. Lafı daha fazla uzatmadan İyi bir oyuncu nasıl olunur? sorusunun cevabına geçelim.

Oyunlarda Başarılı Olmanın Sırları

Oyunlarda başarılı olmak için yapmanız gereken bir çok unsur var ancak önceliğiniz her zaman iyi bir alan sağlamak olmalı. Devamında ekipman ve gerekli donanımlar yer almaktadır. Ayrıca, ekipman ve donanımları seçerken dikkatli olmalısınız ve MS, Delay, yavaş internet gibi sorunları ortadan kaldırmanız şart. Temel olarak yapmanız gereken adımlar. Şimdi bunları detaylandıralım ve nasıl iyi bir e-sporcu olunur görelim.

E-spocu olmak doğuştan gelen bir yetenek veya eğitimini alacağınız herhangi bir spor dalı değildir zamanla geliştirirsiniz kendinizi. O yüzden bi oyuna başladığınızda ben beceremiyorum deyip asla vazgeçmeyin. Öncelikle online fps oyunu veya herhangi bir internet gerektiren oyun oynuyorsanız internetiniz iyi olmalı. Zira ping ler sizleri delirtebilir.

Ping’lerin ölçü birimi MS dir ve eğer 90 MS den fazla alıyorsanız bilin ki internet hızınız yeterli değil.. Evinize sağlam bir internet bağlattıktan sonra gelelim ikinci aşamaya. Ekipmanlar… Ekipmanlar oyun için çok önemlidir. Nasıl ki bir bisikletli için kask, dizlik, ve bisiklet önemliyse. Bir bilgisayar kullanıcısı için de ekipmanlar bu denli önemlidir. Öncelikle kasa, monitör zaten başlıca ihtiyaç olan şeyler.

Yüksekten bakmayı seviyorsanız bir yükseltici alabilir veya monitörün altına bi kaç kitabınızı koyup destekleyebilirsiniz. Elinizin boyutuna uygun bir mouse tercih etmeniz oyunlardaki performansınızı arttıracaktır. Masanız hafif pürüzlü bile olsa altına bir mousepad almanızı öneririm. Geldik klavyeye klavye için mekanik klavyeler oyun başarınızı arttıracaktır.

Klavyenin ışıklı olması başarınıza katkı sağlamaz ama oyun zevki için birebirdir. Klavyenin arkasında bulunan yükselticileri ise oyun oynarken yükselmeniz yine performansınıza katkı sağlar. Geldik kulaklığa. Eğer oynadığınız oyun sürekli iletişim kurmanızı gerektiriyorsa kulaklıklı bir mikrofon yararınıza olacaktır. Eğer sadece ses duymanız yeterli ise bir telefon kulaklığını da kullanabilirsiniz.

Normal bir oyuncu için ekipmanlar bu kadar ama eğer Twitch yayıncısı veya YouTuber iseniz mikrofon ve webcam’e de ihtiyacınız olacaktır elbette. Ekipmanlar bu kadar tabi isteğinize göre bu Led ışık gibi süslemelerle de çoğaltılabilir.

Şimdi sırada bilgisayarın iç özelliklerine geldik. Ram i idi ekran kartıydı onlara hiç girmeyeceğim. Zaten bunları hangi oyunu oynamak istiyorsanız o oyunun sistem gereksinimleri kısmından öğrenebilirsiniz. Bilgisayarınızın görüntü modunu en iyi görünüm için seçeneğinden performans için moduna getirin. Ardından arka planda çalışan uygulamaları kapatın.

Oyuna girdiğinizde çokta düşük olmayacak şekilde grafikleri düşürün. Bunlar oyunlardan yüksek fps almanıza yardımcı olacaktır. Klavyenin ve mouse nin arasında kıl toz tüğ kalmamalı. Bu sizin verimli bir oyun geçirmenizi engeller. Mümkünse kapıyı kapatın kulağınıza kulaklığı takın ve sadece oyuna odaklanın. Oturduğunuz koltuk seviyesini yükseltin ki masanın tek hakimi siz olun. Unutmayın oyun sizin değil siz oyunun sahibisiniz.

Oyunlarda Kendini Geliştirme

Sırada tekil olarak oyunlarda kendinizi nasıl geliştireceğiniz var. Oynadığınız oyun ile ilgili YouTube de sayısız video mevcuttur. Boş zamanlarınızda izleyin ve kendinizi geliştirin. Çeşitli yayıncıların yayınlarını izleyin ve onlardan bir şeyler kapmaya çalışın. Sürekli farklı yayıncılar izleyin. Örneğin sadece Unlost izlerseniz sadece Vacshot atma çabanız olur.

Ancak arada Wtcnn, Jahrein izlerseniz Ace ve bıçak atabilirsiniz. Oynadığınız oyunu kesinlikle hilesiz oynayın. Bu hem kendinizi kandırmanıza hemde diğer kullanıcıların halkına girmenize sebep olur. Oynadığınız oyunu çevrimdışı modda botlara karşı botların seviyesini yavaş yavaş arttırarak onları öldürerek daha usta hale getirebilirsiniz kendinizi. Arada sırada internet kafeye gidin ve oradaki usta oyunculardan taktik alın.

Sakın oyun başında günlerinizi geçirmeyin. Günde 4 5 saat bu söylediklerimi yapmak için ideal süre. Oyuna kızıp bilgisayarınıza zarar vermeyin bu maddi açıdan sizi zarara sokar. Klavyeye hakim olmak için arada sırada tenfastfinger isimli siteye girip klavye yazı yazma yeteneğinizi geliştirin. Mouse yeteneğinizin artması içinse jitterclick sitelerinde tıklama rekorları kırın. Oyun size hükmetmesin siz oyuna hükmedin…

Oyunlarda nasıl başarılı olunur? İyi bir e-sporcu olma? Oyunlarda kendinizi nasıl geliştirirsiniz ve ekipman seçimleri gibi bir çok konuya değindiğimiz yazımız bu kadardı. Umarım tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulmuşsunuzdur. Aklınıza takılan ve diğer merak ettiğiniz şeyleri bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.