Opera Tarayıcıya İDM Eklentisi Nasıl Eklenir?

04.07.2019
Opera Tarayıcıya İDM Eklentisi Nasıl Eklenir?

Opera tarayıcıya idm eklentisi nasıl eklenir? En güncel ve detaylı anlatımla birlikte Opera’nın İnternet Download Manager indirme programıyla ilişkilendirilmesini yani entegrasyonunu yapacağız…

Opera, Google Chrome ve Mozilla Firefox’da olduğu gibi IDM (İnternet Download Manager) eklentisini destekliyor. Dünyanın en popüler tarayıcılarından biri ve en popüler indirme yöneticisi bir araya gelince haliyle internetteki indirme işleri oldukça kolaylaşıyor. Bir eklenti aracılığıyla birbirine bağlanan bu iki farklı yazılım Youtube videoları dahil olmak üzere Drive gibi bütün upload sitelerindeki dosyaları hızlı ve kesintisiz olarak indirmeye yarıyor. Eğer siz de internetten dosya indirirken İDM aracıyla ve Opera’yı bir arada kullanmak isterseniz rehberimize gözatabilirsiniz…

Opera Tarayıcıya İDM Eklentisi Nasıl Kurulur?

  • İşleme başlaman önce her iki yazılımın da güncel olduğundan emin olun. Bu indirme işlemlerinin sorunsuz tamamlanması için şart. Aksi takdirde uyumsuzluk problemleri yaşanabilir.
  • İDM açıkken Opera’yı da açın ve eklenti indirme sayfasına gidin: https://addons.opera.com/tr/extensions/details/download-with-internet-download-manager-idm/
  • Açılan sayfada yeşik renkli “Opera’ya Ekle” butonunu tıklayın.

idm operaya ekle

İDM Extension hakkında bilgi veren sayfa açılacak, direk kapatabilirsiniz… Eklentinin kurulumu tamamlanmıştır. Şimdi tarayıcınızın sağ üst köşesinde soluk renkli idm işaretini göreceksiniz.

opera idm aktifleştirme

opera idm aktifleştirme

Soluk renkli ikona tıkladığınız anda yeşil renkli yani aktif duruma geçecektir. Opera, eklentilerin bu şekilde kolayca açılıp kapatılmasını sağlıyor.  Şimdi yapılması gereken ince ayarlara bakalım…

  • İlk olarak Opera adres çubuğuna şu adresi yazın ve sayfaya gidin: opera://extensions/
  • Eklentiler sayfasına CTRL + SHIFT + E tuşlarıyla da ulaşabilirsiniz.
  • Bu sayfada reklam engelleyici dahil tarayıcınıza kurduğunuz bütün eklentileri görebilirsiniz.
  • Şimdi “Download with Internet Download Manager (IDM)” başlığına veya Seçenekler’e tıklayarak ince ayarların olduğu pencereye ulaşın.

idm eklentisi opera ayarlar

Araç çubuğunda gizle: Eklentinin adres çubuğunun solunda görüntülenmesini istemiyorsanız aktif edin.
Gizli modda izin ver: Tarayıcınızı gizli modda açtığınızda indirmelere devam edebilirsiniz, açmanızı öneririm.
Dosya adreslerine erişimine izin ver: Google Drive gibi upload sitelerinden dosya çekmek için kesinlikle açmalısınız, indirme butonlarını pek çok sitede aktifleştirir.

Eklentiyi kaldırmak isterseniz sayfanın en altındaki seçeneği kullanabilirsiniz.

Opera İDM Eklentisi Sorunları Nasıl Çözülür?

Öncelikle kurulum sorununa değinelim. Yukarıdaki anlatımda gösterildiği gibi yükleme yapamazsanız C:\Program Files (x86)\Internet Download Manager klasöründeki “IDMGCExt.crx” başlıklı dosyayı Opera’nın eklentiler sayfasına sürükleyerek bırakın. Ardından Yükle diyerek alternatif kurulumu tamamlayabilirsiniz. Ardından yukarıdaki ayarları uygulayarak işlemi tamamlayın. Muhtemelen etkinleştirme sorununuz çözülmüş olacaktır.

Eğer uyumsuzluk problemi yaşıyorsanız yüksek ihtimalle ya tarayıcınız yada İDM yazılımınız güncel değildir. Opera’yı güncellemek için sol üst köşeden Menü > Güncelleme ve Geri yükleme sayfasına gidin, güncelleme varsa otomatik yüklenecektir… İDM’yi güncellemek için programı çalıştırdıktan sonra üst menüden Yardım > Güncellemeleri denetle diyerek yeni versiyon çıkmış mı kontrol edebilirsiniz. Bu sorun genellikle İDM’yi lisansız olarak kullananların karşılaştığı bir problemdir, güncelleme yapılamadığı için ortaya çıkar. Sorunsuz bir deneyim için resmi sitesinden lisans satın alabilirsiniz.

Son olarak “Bu video dosyasını indir” butonlarının çıkmamasıdır. Kısaca her iki yazılım da sorunsuz kurulmuş ve günceldir ancak indirme yapılamamaktadır. Eğer indirme butonunuz çalışmıyorsa ayarlardaki “Dosya url’lerine erişime izin ver” seçeneği aktifleştirdiğinizden emin olun.

Sizlerle birlikte Opera idm ekleme (opera idm integration module), kurulum ve sorunların çözümü hakkında detaylı bilgi edindik. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Opera ve İnternet Download Manager iyi birer ikili olmuş mu? Yorumlarınızı bekliyoruz, iyi indirmeler!

ETİKETLER: Eklenti, IDM, Opera, Tarayıcı
YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.