Okullarda Görevlendirilen Diyanet Görevlisi: “Bilim Diye Bir Şey Yok”

Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan ÇEDES protokolü ile birlikte Diyanet’e bağlığı görevlileri okullarda ‘manevi danışman’ olarak görevlendirilip derslere girmeye başlamıştı. Karaman’da edebiyat dersine giren bir …

Okullarda Görevlendirilen Diyanet Görevlisi: “Bilim Diye Bir Şey Yok”

Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan ÇEDES protokolü ile birlikte Diyanet’e bağlığı görevlileri okullarda ‘manevi danışman’ olarak görevlendirilip derslere girmeye başlamıştı. Karaman’da edebiyat dersine giren bir vaizin, Atatürk’e hakaret ettiği ve öğrencilere bilim diye bir şeyin olmadığını anlattığı iddia edildi.

Büyük tepki çeken ÇEDES protokolü yangınlaşıyor. Karaman’da bir lisede ‘manevi danışman’ olarak derslere giren bir Diyanet görevlisinin açıklamaları gündem oldu.

Cumhuriyet’ten Sena Tufan’ın haberine göre; ÇEDES projesi kapsamında derse “manevi danışman” olarak giren bir vaiz, iddiaya göre Cumhuriyet değerleri ve Atatürk hakkında hakarete varan sözler söyledi. Aynı vaizin aynı okulda farklı derslere girdiği de öğrenildi.

Konu hakkında bir açıklama yapan Eğitim-İş Karaman Şube Başkanı Hamza Şanlıtürk, “Bu vaizin girdiği derslerde ‘Atatürk’ün bir put olduğunu’, ‘Çanakkale Zaferi’nde hiçbir katkısı bulunmadığını’, ‘bilim diye bir şeyin olmadığını’ söylediğini öğrendik. Karaman’daki bu olaylar tüm devlet okullarının tepesine örümcek ağı gibi örülen ÇEDES’in nasıl bir kâbus olduğunu ve Eğitim-İş olarak en başından beri bu çağdışı protokole karşı çıkmaktaki haklılığımızı göstermektedir” dedi.

“Buradan tüm okul yöneticilerini uyarıyoruz: Suç işliyorsunuz. Atanamayan öğretmen adayı yüz binlerce gencimiz, iş bulamadığı için gündelik işlerde, güvencesiz olarak çalışmak zorunda kalırken bilimsel ve pedagojik hiçbir yeterliliği olmayan insanlar niçin ve hangi niyetle derslere girmektedirler?”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.