Okullar Açılıyor Barınma Krizi Kapıda: Ev Kiraları ve Yurt Fiyatları Eğitime Yük Olacak Boyutta!

Son yıllarda yükselişe geçerek geçen yıl içerisinde gelişimini tırmanışa döndüren ev fiyatları ayrıca etkisiyle artan kiralar tüm hane …

Okullar Açılıyor Barınma Krizi Kapıda: Ev Kiraları ve Yurt Fiyatları Eğitime Yük Olacak Boyutta!

Son yıllarda yükselişe geçerek geçen yıl içerisinde gelişimini tırmanışa döndüren ev fiyatları ayrıca etkisiyle artan kiralar tüm hane halklarının bütçesini zorlar halde. Bir de bunun yanında evladı üniversite kazandı diye sevinemeyen anne babalar var. Şehir haricinde çocuk okutmanın zorlukları son 1 yılda artan enflasyonla düşen alım gücüne barınma krizini de ekliyor. Ev tutmak yerine yurt tercih etmek de zorlar oldu. Herkesin dertli olduğu son durumda barınma krizinde eylül etabı Survivor’dan daha zorlu geçecek gibi görünüyor.

Emlak sitelerinde kiraların özellikle büyük şehirlerde çift haneye çıktığı görülürken, uygun fiyatlı ilanların da oda ya da apart olduğu görülüyor.

Öncelikle üniversitelerin yakınlarında kiralık ilanlara bir göz atalım istedik ? Bu görsel İstanbul Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü çevresini gösteriyor

Görseller Sahibinden.com’dan alınmıştır.

İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi Balmumcu Kampüsü etrafı bu görselde görülüyor

Burada da İstanbul’da İstanbul Teknik Üniversitesi, Maslak Kampüsü etrafı görülüyor.

Sıradaki görselde de Bursa Görükle bulunuyor. Uludağ Üniversitesi’ne en yakın yerleşim yeri ayrıca öğrenciler için bir yaşam alanın olan bölgede ağırlıklı 1+1 evler bulunuyor.

Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi yakınlarından bir bölgenin kiralık evleri görülüyor.

Ankara’da da Hacettepe, ODTÜ ayrıca Bilkent’e en yakın bölgeden alınan bu görüntüde de en uygun kira 1.950 TL olurken o da kiralık oda olarak görülüyor.

Antalya’nın merkezinde durum bu şekilde?

İzmir’den de Dokuz Eylül’den caddeden karşıya geçince manzara bu şekilde?

Hepsiemlak.com sitesinin yayımladığı verilere göre, kiralarda birinci sırada metrekare fiyatının 97 lira olduğu İstanbul geliyor.

İstanbul’u 61 TL ile İzmir ayrıca 42 TL ile Eskişehir, 40 TL ile Ankara sonrasındaysa 18 TL ile Erzurum takip etti. Öğrencilerin en yoğun bulunduğu şehirler olan İstanbul, Eskişehir ayrıca Ankara’daki fiyatlar başlayan üniversite kayıtları öncesinde yaklaşık iki kat artarken, İzmir ayrıca Erzurum’daysa geriledi.

Eayrıca parası yetmeyenlere kiralanabilecek odalarda penceresi olmayan yerlere 2.750 ila 3.250 TL arasında bir fiyat biçilirken, pencere farkı için 500 TL talep ediliyor.

Hürriyet’te Beyazıt Şenbük haberine göre, İstanbul’da öğrenciler için kiralar 5 bin TL’den başlarken, 25 bin TL’ye ulaşıyor. 

En yüksek kiralar Şişli, Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar’da görülürken, Kadıköy’de üniversite civarında bir emlakçı birçok öğrenciyi geri çevirdiklerini söylerken, ‘Hitap edecek ev yok’ dedi. 1+1’ler için 8-10 bin TL fiyat biçildiğini söyleyen emlakçı, geçen yıl 2 bin TL olan evlerin sahiplerinin bu yıl 8 bin TL istediğini söyledi.

Yurt fiyatlarına baktığımızda da bölgesel olarak fiyatların çok değiştiği görülüyor ayrıca doğal olarak geçen yıla göre artışlar neredeyse 3 haneyi buluyor.

İstanbul’daki özel yurt fiyatları ortalama yüzde 135 oranında bir artışla en az 25 bin TL olurken en çok 160 bin TL seviyesine çıkıyor. 

Ankara’da yurt fiyatları yıllık olarak en düşük 17 bin TL, en yüksek 96 bin TL olarak görülüyor. 

Bursa’da özel yurtlar 20 bin ila 60 bin TL, Eskişehir’deyse 16 bin ila 38 bin TL arasında değişiyor. Kaynak: Yurtlar Fiyatlar

Kıymetli öğrenciler sizin bölgede fiyatlar nasıl? Bizimle de paylaşır mısınız? Yorumlara bekliyoruz?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.