Okul Zili Çaldı! Çocuklara İlk Dersi Ekonomi Verdi: Beslenmeyen Çocuklar, Açlıktan Bayılan Eğitimciler

Eylülün ikinci haftası itibarıyla çalan ders zili enflasyondaki yükselişle bazıları için acı acı çaldı. Öğrenciler ders başı yaptı ancak çocuklar …

Okul Zili Çaldı! Çocuklara İlk Dersi Ekonomi Verdi: Beslenmeyen Çocuklar, Açlıktan Bayılan Eğitimciler

Eylülün ikinci haftası itibarıyla çalan ders zili enflasyondaki yükselişle bazıları için acı acı çaldı. Öğrenciler ders başı yaptı ancak çocuklar ilk derste enflasyonu öğrendi. Eğitim meslek örgütlerinden, kantinci esnafa herkes fiyatlardan şikayet ederken, 1 yıl içinde yaklaşık iki kattan fazla artan okul kantinlerindeki fiyatlar da özellikle dar gelirli ailelerin çocukları için artık lüks restoran gibi görünüyor.

Geçen yıl 5 lira olan tost bu yıl 11 TL olurken, simit 2 liradan 4 liraya çıktı.

Sözcü’den Özlem Güvemli haberine göre, şehirlere ayrıca bölgelere farklılaşan fiyatlar, kantinlerde çoocukları üzüyor. 

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, kantinlerdeki fiyatları açıkladı: 

2021 tarihinde 5 TL olan tost fiyatı 11 TL’ye, 2.5 TL olan ayran 4 TL’ye yükseldi. Su 1 liradan 2.5 TL’ye çıktı. Simit geçen yıl 2 TL idi, bu yıl 5 TL oldu. 3.5 TL’lik meyayrıca suyu 6 TL’ye çıktı. Hamburger-köfte fiyatı da 6 TL’den 13 TL’ye fırladı.

Açlıktan baygınlık geçirenler, beslenemeyen öğrenciler

Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, okula gelen öğrencilerin içinde kahvaltı edemeyen, öğle yemeği yiyemeyen hatta ekmek arasına hiçbir şey koyamayan çocuklar olduğunu söylerken, gezdikleri okullarda açlıktan baygınlık geçirenler çalışanlar da olduğunu söyledi. Kurul, öğrencilerin önemli bir kısmının beslenemediğini de sözlerine ekledi.

“Öğrencilerin önce karanlığa, şimdi de açlığa mahkum edildi”

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay da, zor şartlarda çalışan velilerin, çocuklarına beslenme hazırlayamadığını söylerken, her gün su, tost ayrıca ayran menüsü için dahi bir öğrencinin aylık 350 TL’ye ihtiyacı olduğunu belirtti. Asgari ücretli bir çalışanın çocuğunun sadece beslenmesi için maaşının yüzde 6,5’ini ayrıması gerektiğin söyleyen Özbay, Meclis lokantasına atıfta bulunarak şunları söyledi: 

Vekillerin kıymalı pide yediği paraya çocuklar tost-ayran alamıyor. 

“Bizi de çocukları da düşünen yok”

Türkiye Kantinciler Federasyonu ayrıca İstanbul Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Vahap Osmanoğlu, kantinci esnafın da zorda olduğunu belirterek, fiyatların pahalı olduğunu bildiklerini ancak kira artışlarıyla esnafın da zor duruma düştüğünü söyledi. Ataşehir’de 17 bin TL olan kantin kirasının 30 bin TL’ye çıktığı örneğini veren Osmanoğlu, kira yüzde 100-200 seviyelerinde arttığını bunun da haliyle fiyatlara yansıdığını açıkladı. Kendilerinin öğrencileri düşündüklerini ancak bu şartlar altında mesleklerinin de zora söyleyen sektör temsilcisi ‘Bizi de çocukları da düşünen yok” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - tanıtım yazısı - antalya haber - cialis - sosyalhane.com