Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap Önerisi

Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap Önerisi

Kitap önerileri son zamanlarda kitap severler tarafından sıklıkla aranılan bir liste haline geldi. Bunun nedeni son zamanlarda çok fazla evde kalmış olmamızdır, normalde herhangi bir kitap sever kitap önerileri aramaz, zaten okuduğu kitaptan sonra kafasında hangi kitabı okumalıyım sorusu için bir cevabı vardır.

Dolayısıyla bu süreci kolay bir şekilde atlata bileceğiniz listelerine ihtiyacınız olduğunu biliyoruz ve sizler için mutlaka okunması gereken kitap önerileri listesi hazırladık. Listemizde umarım okumadığını ve okumaya başladığınızda çok seveceğiniz kitaplar bulabilirsiniz. Dilerseniz, daha fazla lafı daha fazla dallandırıp budaklandırmadan en iyi kitap önerileri listemize geçelim.

1. Simyacı – Paulo Coelho

Simyacı kitabının yazarı Paulo Coelho yazdığı eşsiz ve unutulmaz kitaplarıyla modern çağın Mevlanısı olarak bilinir. Simyacı kitabı da aynı Mevlana’nın yazdığı Mesnevi ruhunu taşımaktadır. Kişinin kendi iç dünyasına yolculuğuna anlatan bu kitabı mutlaka okumalısınız. Ayrıca yazarın çok önemli kitaplarından Işığın Savaşçısının El Kitabını da okumanızı tavsiye ederim.

2. Sefiller – Victor Hugo

 

Sefiller romanı dünya üzerinde bestseller ünvanı taşıyan bir klasiktir. Victor Hugo ile özdeşleşmiş Sefiller romanını herkes hayatında bir kez okumuş ya da duymuştur. Eğer hala okumadıysanız çok şey kaçırdınız demektir. Bu kitabı satın alınması gereken kitaplar listenize kesinlikle eklemelisiniz.

3. Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Zengin ve fakir sınıf ayrımına çocukluk masumiyeti ile yaklaşan kitapta Emir ve Hasan adlı çocukların öykülerine tanıklık edeceksiniz. Uçurtma Avcısı çocukların üzerinden yaparak bize unutulmuş insani değerleri öğretmektedir. Bu kitabı mutlaka okunması gereken kitaplar arasına hiç düşünmeden dahil etmelisiniz.

4. İki Şehrin Hikayesi – Charles Dickens

Dünya tarihinde yaşanan olaylara meraklıysanız İki Şehrin Hikayesi romanını elinizden düşürmeyin derim. Fransız İhtilaline yakın dönemlerde hapisten kurtulan bir doktor ve kızının yeni bir hayata başlama hikayesi anlatılmaktadır. Elbette ki o dönemde yaşanan olaylar baba ve kızın hayallerine gölge düşürecektir.

5. Yalnızız – Peyami Safa

Yalnızız ünlü Türk romancı Peyami Sefa’nın sadece Türk edebiyatında değil dünya edebiyatında dahi kendisinden söz ettirmeyi başarmış romanıdır. Peyami Safa bu romanında doğu ve batı sentezinde iç karmaşası yaşayan bir ailenin topluma bakışını anlatmıştır. Yalnızız Türk edebiyatının en sevilen ve en çok okunan eserlerinin başında gelmektedir.

6. Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Distopya öyküleri deyince akla gelen eserlerden biri olan Cesur Yeni Dünya dünyada istenilen baskı düzeninin devam etmesi için insanların ruhlarının satın alındığını anlatmaktadır. Yüksek sesleri bastırmak için insanlara hipnopedya diğer bir adıyla uyku eğitim sistemi uygulanmaktadır.

7. Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği – Milan Kundera

Dört farklı karakter etrafında dönen olay örgüsü mükemmel bir şekilde kaleme alınmıştır. Toplumun birçok farklı yönüne dem vuran kitapta ayrıca okuyucu kendisine çeken duygusal bir aşk hikayesi anlatılmaktadır. Sovyetler’in Çekoslovakya’yı işgal ettiği günler de arka planda vurgulanmıştır.

8. Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Pulitzer ödüllü bu roman halen Amerikan Edebiyatı’nın en çok konuşulan romanlarından biridir. Otobiyografik olan bu romanda yazarın 10 yaşındayken yaşadığı olaylar o dönemdeki toplum ve aile hayatı çerçevesinde işlenmiştir.

9. Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez

Nobel Edebiyat Ödülü almış Gabriel Garcia Marquez bu romanında yüzyıl sonra yok olacak bir ailenin öyküsünü anlatmaktadır. Kitabında gerçekliğe dayanmayan hiçbir cümle yazmadığını iddia eden yazar aslında hepimizin yaşadığı hayatları gözler önüne sermiştir.

10. Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos

İçten ve yalın anlatımı ile en çok okunan kitaplar listesine girmeyi başaran Şeker Portakalı dünya edebiyatında çarpıcı bir klasiktir. Brezilyalı bir ailenin geniş hayal gücüne sahip 5 yaşındaki çocuğun saf ve dramatik öyküsü kendimizi sorgulamamızı sağlamaktadır.

Bu içeriğimiz de mutlaka okumanız gereken kitap önerilerinden bahsettik, umarım faydalı bir içerik olmuştur. Daha fazla buna benzer kitap önerileri listesi arıyorsanız, yandaki bağlantıya tıklayarak ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.