Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Türk TedX Konuşması

09.05.2021
Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Türk TedX Konuşması

TEDx Türkiye, tüm varlığı boyunca benzersiz konuşmalara ev sahipliği yapmıştır. Dünya çapında ilgi uyandıran duygu yüklü konuşmaların yanı sıra; bilim, ekonomi, tarih, siyaset ve teknoloji temalı konuşmalar yine platformda yapılan en etkileyici konuşmaların ekseriyetini oluşturur. Uzun yıllar boyunca unutulmayacak TEDx Türkiye konuşmacıları, aynı zamanda geleceğe uzun yıllar boyunca unutulamayacak bir iz bırakmıştır. İşte o Tedx Talks Türkçe konuşmaları:

1. Ahmet Naç: “Atatürk ve Atatürk’ün Öğretmenlere Bakış Açısı”

TEDx Türkiye konuşmacıları arasında yapmış olduğu Atatürk temalı konuşmasıyla uzun yıllar boyunca akıldan çıkmayacak benzersiz bir konuşma gerçekleştiren, boya yapan öğretmen olarak tanınan Ahmet Naç, izleyenlerden büyük alkış almıştır.

2. Emin Çapa: “Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti”

Emin Çapa tarafından yapılmış olan “Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Yok mu” isimli konuşma yayınlandığı ilk tarihten itibaren en iyi ted konuşmaları arasına girdi. Bilimin tarihsel serüvenine değinilen konuşma boyunca Çapa’nın Türklerin bilime katkısını derinlemesine irdelediği söylenebilir.

3. Oktay Sinanoğlu: “Kültürüne Sahip Çık”

Son derece eğlenceli ve keyifli anlara sahne olan, Oktay Sinanoğlu anlatımıyla değer kazanan “Kültürüne Sahip Çık” başlıklı TEDx konuşması yine en çok beğenilen ve geniş kitlelere son derece hızlı bir biçimde ulaşan konuşmalar arasında yer aldı.

4. Betül Mardin: “Halkla İlişkilerin Detayları”

TEDx Türkiye konuşmacıları denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Betül Mardin, halkla ilişkiler konusunda ülkemizdeki en uzman isimlerden biridir. Mardin’in kişisel deneyim ve bilgilerini aktardığın bu konuşma özellikle üniversitelerin halka ilişkiler bölümünde okuyan her öğrenciye bir ders niteliği de taşımakta.

5. Faruk Yarman: “Toplumun Gerçek Gücü Bilgidir”

Faruk Yarman tarafından yapılan ve gelmiş geçmiş en iyi TEDx konuşmaları arasında yer alamaya aday olan bu konuşmanın teması ise bilginin egemen olduğu yeni dünya düzeni üzerinedir. Bilginin her çağda büyük oranda egemenlik kurduğu iddiası üzerine inşa edilen konuşma izleyicilere sıra dışı bir deneyim yaşatmıştır.

6. Cem Say’dan “Geleceğin Robotları”

Oldukça ilgi gören ve kısa bir süre içerisinde milyonlar tarafından izlenen “Geleceğin Robotları” konuşması yine en iyi TEDx konuşmaları arasında gösterilmeye adaydır. Geleceğin teknolojisi üzerine, teknoloji alanında uzman isim olan Cem Say tarafından gerçekleştirilen konuşma yüksek düzeyde öğreticilik de içerir.

7. Bestemi Köse: “Parasızlık Engel Değildir”

Kişisel gelişim temalı başarı hikayelerini ilgi çekici bulanlar için Bestemi Köse tarafından gerçekleştirilen TEDx konuşması kesinlikle izlenmelidir. Maddi alım gücünü başarıya ulaşma konusunda engel olmadığının kanıtlandığı bu konuşma yer yer yoğun bir biçimde izleyici alkışlarıyla kesilmiştir.

8. Barış Özcan: “Yedi Yılda Bir”

Ünlü Youtuber Barış Özcan tarafından gerçekleştirilen “Yedi Yılda Bir” konuşması bilim dünyasıyla yakından ilgilenmek isteyen ve sıra bir deneyim yaşamak isteyenler için oldukça güçlü öğelerle doludur.

9. Cem Seymen: “Türk Gencinin Hamurunda Olan Başarı”

Cem Seymen tarafından yapılan “Türk Gencinin Hamurunda Olan Başarı” başlıklı konuşma yine en iyi TEDx konuşmaları arasında değerlendirilmeye adaydır. Başarı temasını takip etmek isteyenler için son derece öğretici ve keyifli olacaktır.

10. Mandıra Filozofu Müfit Can Saçıntı’dan “Domatesler Acele Etmez”

Mandıra Filozofu olarak bilinen Müfit Can Saçıntı’nın bir domates üzerinden anlattığı hikaye anlamak isteyenlere eşsiz bir anlam kapısı aralar.

11. Gezginci Teyze Ayşe Kuru

25 ülkeyi gezen Ayşe teyzenin hikayesini bilmeyen yoktur. Çocukluk hayalini gerçekleştiren Ayşe teyzenin yaşadıklarını doğrudan dinlemek ve deneyimleri hakkında bilgi almak isteyenlerin bu konuşmayı incelemeleri tavsiye edilir.

12. Nil Karaibrahimgil: “Kızgibi”

En iyi TEDx konuşmaları arasında bulunan ve kadınları toplum içerisindeki konumu üzerine gerçekleşen Nil Karaibrahimgil imzalı bu konuşma, ataerkil toplum modelinin kadınlara bakış açasını anlamak için oldukça verimli bir kaynak olacaktır. Aynı zaman Karaibrahimgil bu konuşmayı aktif olarak sürdürdüğü bir kampanya ile bütünleştirmiştir

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.