Mustafa Varank’ın Karşılaştırması Sosyal Medyada Tepkilerin Odağında: Asgari Ücret ve Sübvanse Sorunu

Sanayi ayrıca Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dün sosyal basın hesabından doğal gaz fiyat karşılaştırması yayımladı. Devamında çok tepki …

Mustafa Varank’ın Karşılaştırması Sosyal Medyada Tepkilerin Odağında: Asgari Ücret ve Sübvanse Sorunu

Sanayi ayrıca Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dün sosyal basın hesabından doğal gaz fiyat karşılaştırması yayımladı. Devamında çok tepki almasıyla Varank bu paylaşımı alıntılayarak, fiyatları döviz cinsinden de yayımlayarak bugün de ‘Zararı HÜKÜMETİMİZ ödüyor’ deyince ortalık biraz daha karıştı.

Bakan, ilk paylaşımında Türkiye’nin doğal gazını yüzde 99 oranında ithal ettiğini belirterek 20 yılda artan kullanıcı sayılarını verdi.

twitter.com

Verdiği fiyatlar TL cinsindendi:

Konutta kullanılan 1 m3 doğalgazın fiyatı:

  • Amsterdam’da 53,6 ₺

  • Londra’da 35 ₺

  • Berlin’de 32,6 ₺

  • Roma’da 28,9 ₺

  • Ankara’da 4,7 ₺

Veriler BOTAŞ’ın sitesinden alınmış görünüyor

www.botas.gov.tr

Tepkiler yoğunlaşınca Bakan Varank bu kez de döviz cinsinden verdi rakamları ancak ekleme de yaptı.

‘Vatandaşımız doğalgazı nasıl maliyetinden ucuza kullanıyor? Çünkü HÜKÜMETİMİZ oluşan zararı ödüyor.’ dedi. 

Bu kez bu ifade de tepki topladı.

Bu verileri önce biz anlaşılır hale getirelim.

Bakan’ın verdiği 4,7 TL üzerinden Ankara’daki M3 fiyatı 5.500 TL asgari ücretli ya da 3.500 TL emekli maaşı alanların da kullanımında. Asgari ücretle 1.170 metre küp doğal gaz alınıyor. 

Amsterdam’da 53,6 TL olan M3 fiyatıysa euro bazında (18,12’den dahi) 2,96 euro ediyor. Hollanda’da asgari ücret 1.725 euro olunca 583 metre küp doğal gaz alınıyor. 

Almanya’da asgari ücret 1.621 euro olurken, doğal gazın metreküpü 1,80 euro olunca, 900 metreküp alım yapılabiliyor.

Varank’ın verilerine göre Türkiye’de “sübvansiyonlar birlikte” doğal gaz üzerinden alım gücü daha yüksek görünüyor. Ülkelerin doğal gaz fiyatlarında değişimin Şubat 2022’deki hali burada ?

tr.euronews.com

Ülkelerin enflasyon oranlarına bakıldığındaysa tablo değişiyor. Bir de ikinci paylaşım sonrası sübvansiyon öne çıkınca soru da değişiyor: “Sübvanse eden kim?”

Enerji Uzmanı Ali Arif Aktürk’ün tespiti burada öne çıkıyor.

İris Cibre sübvansiyonsuz fiyatın sonrasında da şunları söylüyor?

twitter.com

Bu arada Hazinenin sübvanse ettiği konut doğalgazı vergilerimizle yine biz ödüyoruz Sn. Bakan, partinizin cebinden çıkmıyor.

Bora Erdin’in tespiti de bu yönde oluyor.

twitter.com

Devlet sübvanse etmese doğalgazın m3 fiyatı 18,8 TL olacak. Ankaralı asgari ücretle 293m3 doğalgaz alabilirken. Amsterdam’da asgari ücretli 833m3 doğalgaz alıyor.

Merkez Bankası’dan döviz alamayan BOTAŞ doğalgaz almak için m3’ünü 32,6 TL’ye tüketen Almanlardan yani Deutsche Bank’tan 920 milyon euro kredi aldı. Kış için biraz daha kredi arayışında.

Bakan Varank büyük harflerle ‘HÜKÜMETİMİZ’ zararı ödüyor demiş. Ödeyen hükümet değil vatandaş. Sübvanse edilmese Ankara: 1$ 18 TL olacak. (18,8) Ancak dolardaki artış sürüyor. Enflasyon yükseliyor. Tek dert doğalgaz olsa keşke. Maaş kiraya gidiyor.

Diğer tepkiler de onu izliyor.

?

?

?

?

?

?

?

?

?

?

?

?

?

Tabi bir de işin sanayi tarafı bulunuyor. Sanayide elektrik üretiminde kullanılan gaz fiyatı arttıkça maliyetlere yansıyor. Kurdaki yükselişlerin de maliyetlere yansımasını enerji enflasyonunda da izliyoruz. Son olarak bugün açıklanan yurt dışı üretici enflasyonunda da enerji kendini gösteriyor.

data.tuik.gov.tr

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.