Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Musa Eroğlu Kimdir? Musa Eroğlu Kaç Yaşında ve Nereli?

Türküleri dilden dile dolanan halk sanatçısı Musa Eroğlu gündemin en çok konuşulan isimleri arasında yer aldı. Sosyal medyada trend olan Eroğlu …

Musa Eroğlu Kimdir? Musa Eroğlu Kaç Yaşında ve Nereli?

Türküleri dilden dile dolanan halk sanatçısı Musa Eroğlu gündemin en çok konuşulan isimleri arasında yer aldı. Sosyal medyada trend olan Eroğlu’nun kim olduğuna dair detaylar kullanıcılar tarafınca araştırılmaya başlandı. Peki Musa Eroğlu kimdir? Musa Eroğlu kaç yaşında ayrıca nereli? Musa Eroğlu’nun hayatına dair detaylar…

Türk halk müziği sanatçısı Musa Eroğlu, sosyal medyada gündeme oturdu. Sanatçının yaşamına dair detaylar araştırılmaya başlandı.

Musa Eroğlu Kimdir? Musa Eroğlu Kaç Yaşında ayrıca Nereli?

Musa Eroğlu 1944 tarihinde Mersin Mut’ta dünyaya gelmiştir. Kökeni Alevî Tahtacı Türkmenleri’ne dayanmaktadır. Eğitim hayatını ortaöğretimde yarıda bırakan Eroğlu, Mut Halkevi’nde halk oyunları ekibinde görev almıştır. 1965’te TRT Ankara Radyosu sınavlarına katılan Eroğlu başarısız olmuştur. 1967 tarihinde kendine ait ilk plağı ‘İkimiz Toprağa Girelim Elif’i çıkartmıştır. 1970’li yılların başında halk müziği piyasasında bilinen bir isim olmaya başlamıştır.

Musa Eroğlu’nun Hayatına Dair Detaylar

Tekrar TRT radyosunda kemane, tar, koltuk davulu, divan sazı, bağlama gibi çalgılarla sınava girmiş ayrıca bu sefer başarılı olmuştur. 1970’li yılların sonunda müzik yönetmenliği yapmaya başlamıştır. 1980 yılına kadar radyoda mahalli sanatçı olarak çalışan Eroğlu’nun Arif Sağ ayrıca Muhlis Akarsu ile yaptığı çalışmalar Türk halk müziğinin geniş kitlelere yayılmasında büyük bir rol oynamıştır. Abdürrahim Karakoç tarafınca yazılan ‘Unutursun Mihriban’ım’ ayrıca ‘Mihriban’ isimli türküleri seslendirdikten sonra Karacaoğlan şiirlerini bestelemiştir.

Musa Eroğlu Şimdi Ne Yapıyor?

1998’de Kültür Bakanlığı tarafınca Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. Kendisi müzik kariyerine devam ederken Kültür Bakanlığı’nda Halk Kültürleri ayrıca Oyunları özelinde uzman ayrıca araştırmacı olarak görev yapmaktadır. 

Kendi adını verdiği müzik okulunda 1982 tarihinden itibaren 5000’den fazla öğrenciye eğitim vermiştir. 1966 tarihinde evlenen Eroğlu’nun iki kız bir erkek çocuğu vardır.

ETİKETLER: Eroğlu
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.