Muharrem İnce Kimdir? Ne İş Yapar? Nereli ve Kaç Yaşında?

Muharrem İnce Kimdir? Ne İş Yapar? Nereli ve Kaç Yaşında?

Türkiye Cumhuriyeti’nin siyaset dünyasında önemli bir yer tutan Muharrem İnce, 20 Mayıs 1954 tarihinde Yalova’da doğdu. Yalova Köstence Hristiyan Öğretmen Okulu’nda eğitim gören ve matematik alanında bilinen İnce, 70’li yıllardan bu yana akademik ve siyasal alanda atılımlar yapan dikkat çekici bir figür. İnce, 25 yıllık bir siyasi hayatı, 8 yıllık bir milletvekilliği seçeneği, Chp Genel Başkanlığı’nda 3’lük de büyük başarıları ve en son olarak 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olma ayarıyla Türkiye’yi kasıp kavuran konuşulan isimlerin başında geliyor.

Muharrem İnce Kimdir?

Muharrem İnce’nin Kişisel Yaşamı

İnce, ilk eğitimini İstanbul’da aldı. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra, Profesör İbrahim Etem Erdinç ile çalışmaya başladı. 1978 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Biyosistem Mühendisliği Bölümü’ne kabul edildi. 1976-1980 yılları arasında ceza infaz koruma memuru olarak çalıştı. 1980 yılında Avrupa Topluluk Kalite Sertifika Kurulu (CQC) Müfettişliği görevine başladı. 1987 yılında Cemiyet-i Mu’ayyenîn Maarifiye Mektebi’ne (CEMEM) beş ay hizmet verdi. 1989 yılında tekrar CQC Müfettişliği görevine devam etti. 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde iletişim ve kalite yönetimi programına katıldı. 2001 yılında aynı üniversiteden mezun olan İnce, mezuniyet sonrası akademik çalışmalara devam etti. Bir süre İTÜ’de ders verdi ve halen yazarlık yapmaktadır. İnce, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Muharrem İnce’nin Siyasi Kariyeri ve Görevleri

Muharrem İnce siyasete 1999 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili seçilmesiyle girdi. İnce ilk kez 1999 yılında milletvekilliği seçimlerinde alelade bir CHP adayı olarak çıktı ancak seçildi. 2001 yılında kendi partisi CHP içinde meydana gelen anlaşmazlık yüzünden Ecevit’in döneminde milletvekilleri arasından seçilen 15 CHP üyesinin arasında yer aldı. 2004 yılında Haziran seçimlerini kazanarak 5 yıl milletvekili olarak görev yaptı.

Akabinde 2010 ve 2011 seçimlerinde yeniden milletvekilliğine layık görüldü.2015 ve 2018 yıllarında ise aday olmak istemesine karşın CHP’nin karşı çıkışı nedeniyle seçimlerden kaçındı. 2016 yılı içerisinde zirveye çıkarak cumhurbaşkanı adayı olmak için CHP’den ayrıldı.2018 yılında cumhurbaşkanı seçimlerine aday olarak girdi. Cumhurbaşkanı seçimlerinde 4., güven oylamasında ise 1. olan İnce’nin başarılarıyla ülkede konuşulmaya başlandı. 2019 yılından itibaren ise kendi partisi, Muharrem İnce Partisi’ni kurdu.

Muharrem İnce Kariyeri ve Unvanları

Muharrem İnce, siyasette uzun yıllara dayanan unvanlarla öne çıkan isimler arasındadır. Doğu illerimizden İstanbul İl Başkanlığı, Sivas İl Kongresi’nden Şube Başkanlığı, 2001 Haziran Seçimlerinin Türkiye genelinin anket başkanlığı gibi pek çok unvanın sahibi olan İnce, 18. Dönem Milletvekili seçimlerin’de CHP Genel Başkanlık Divanı Başkanlığı yapmıştır. Benzer şekilde 21. Dönem Milletvekili seçimlerin’de de. CHP 2. Olağanüstü kongre Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Muharrem İnce Kimdir?

Muharrem İnce Ne İş Yapar?

Muharrem İnce, günümüzde hem siyasetçi, hem de akademisyen olarak faaliyet göstermekte. İnce ilk olarak öğretmenlik yaptı. Daha sonra lisansüstü programlara başladı ve 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden kalite yönetimi alanında mezun oldu. Çok sayıda akademik yayını da bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders verdi ve Eğitim Reformu Komisyonu Başkanı oldu. İnce milletvekili olarak 2002-2005 yılları arasında ortaya çıkan siyasi durumu rengarenk bir tabloya çevirdi. Son olarak, 2018’te Cumhurbaşkanlığı seçimine aday olarak çıktı. Şu anda da siyasettektir ve kendisinin kurduğu Muharrem İnce Partisi’ne ve çalışmalarına başkanlık etmektedir.

Muharrem İnce Kimdir?

Muharrem İnce, 54 yaşında ve Yalova doğumlu Türkiye Cumhuriyeti siyasetçisi ve akademisyen. 1999’dan beri Parlemento’da ve SPK’da milletvekili olarak görev yapmıştır. CHP üyesi olarak, Türkiye’de 2019 tarafından başlatılan ve Muharrem İnce Partisi olarak bilinen partiyi desteklemektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.