Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu Düşürdü: Sınıra Geldik

Uluslararası kredi ayrıca derecelendirme şirketi Moody’s, geçen ay Fitch’in yaptığı indirim sonrası Türkiye’nin kredi notunu indirdi. Türkiye …

Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu Düşürdü: Sınıra Geldik

Uluslararası kredi ayrıca derecelendirme şirketi Moody’s, geçen ay Fitch’in yaptığı indirim sonrası Türkiye’nin kredi notunu indirdi.

Türkiye’nin kredi notu B2’den B3’e düşüren Moody’s görünümü “durağan” olarak belirtti. Türkiye bu not ile “yüksek spekülatif” seviyenin en altına inmiş oldu. Bir alt kademeyse “önemli risk” seviyesi oluyor bir

Moody’s son olarak Aralık 2021’de Türkiye’nin B2 olan kredi notunu teyit ederek, görünümü de ‘negatif’ olarak bırakmıştı. Devamında değerlendirme yayınlamamıştı.

Moody’s, “Dış finansal koşullar daha da sıkılaşırken, Türkiye’nin cari açığı beklenenden daha büyük olacak ayrıca bu durum dış finansman ihtiyacını artıracak” uyarısında bulunurken, rezervlerde azalmayı da risk olarak belirtti.

TL’deki istikrara göze çarpan kuruluş, ‘alışılmışın haricinde ekonomi politikaları’ ifadesini kullanarak enflasyondaki yükselişle Türkiye Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini artırma konusundaki isteksizliğinin enflasyondaki yükselişi devam ettireceğini söyledi.

Moody’s göre, giderek daha karmaşık hale gelen düzenleyici, mali ayrıca makroihtiyati tedbirlerin makroekonomik istikrarı sağlamakta etkili olmasının pek olası olmadığını söylerken, durağan görünüm için de risklerin dengeli olduğu görüşünü yansıttığını iletti.

Türkiye özel sektörünün TL’deki oynaklığa karşı görece esnek olduğu belirtilen değerlendirme, kamu maliyesinin de güçlü kalmasının beklendiği belirtildi.

İç talebin yerine ihracattaki TL’nin değer kaybından oluşan artışın, büyümeye güçlü katkı yapmasının muhtemel olduğu aktarılırken, Türkiye’de büyük ayrıca çeşitlendirilmiş bir ekonomi olduğuna işaret ederek bu yıl büyümenin yüzde 11 olacağı öngörüldü. 

Kasım ayında yayımlanan Küresel Makro Görünüm Raporu’nda, Türkiye büyümesinin yüzde 9,2 olacağı öngörülmüştü.

Türkiye’nin 3 büyük kredi derecelendirme şirketinde notları bu şekilde?

Sosyal medyada da kredi notunun düşürülmesi yankı buldu

?

Henüz değil ama sınıra yaklaştık

?

Adını yazsa?

Ya olsalardı?

Önemli kısımlar

?

?

Okul biter mi?

Daha ölmedik ama

?

Daha ne kadar düşebilir mi?

?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.