Meteorolojiden 36 İl İçin Uyarı: Fırtına ve Sağanak Yağış Etkili Olacak

Meteoroloji, bugün beklenen kuvvetli yağışlar nedeniyle vatandaşlara uyarılarda bulundu. Marmara’nın Doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Batı Karadeniz ve Akdeniz Bölgesinde şiddetli yağış ve kuvvetli rüzgar bekleniyor. Meteoroloji, 30 il için sarı, 6 …

Meteorolojiden 36 İl İçin Uyarı: Fırtına ve Sağanak Yağış Etkili Olacak

Meteoroloji, bugün beklenen kuvvetli yağışlar nedeniyle vatandaşlara uyarılarda bulundu. Marmara’nın Doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Batı Karadeniz ve Akdeniz Bölgesinde şiddetli yağış ve kuvvetli rüzgar bekleniyor. Meteoroloji, 30 il için sarı, 6 il için turuncu kodlu uyarı yayınladı.

Ülkemizde kuvvetli yağış ve rüzgar etkisini sürdürüyor.

Geçtiğimiz günlerde ülke genelinde etkili olan yağışlı hava devam ediyor. Haftasonundan başlamak üzere birçok ilimizde kuvvetli yağışların ve rüzgarın etkili olacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji, 30 il için sarı, 6 il için turuncu kodulu uyarıda bulundu.

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu geçmesi bekleniyor. Özellikle Marmara’nın doğusu, Kuzey Ege’nin iç kesimleri, İç Anadolu ve Batı, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinin yağışlı geçmesi bekleniyor.

Sakrya, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde yer yer çok kuvvetli yağışların görülmesi bekleniyor.

Ege ve Akdeniz kıyıları için ise sağanak yapış ve fırtına uyarısı bulunuyor. 

Batı Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun yükseklerinde kar yağışının etkili olması bekleniyor. İç kesimlerde hava sıcaklığının 2 ila 4 derece azalacağı tahmin ediliyor.

Vatandaşlar kuvvetli rüzgar ve yağışa karşı tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.

Özellikle Marmara ve Kuzey Ege’de, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde rüzgarın yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Vatandaşlar, çatı uçması, ulaşımda aksamalar gibi konularda dikkatli olmaları konusunda uyarılıyor.

Öte yandan İstanbul’da sıcaklıkların 10 derece azalması bekleniyor.

Milliyet’ten Eren Koca’ya açıklamalarda bulunan Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “İstanbul’da 10 derece soğuyacak ama ocak ayından önce kar düşeceğini tahmin etmiyorum. Kar olması için beş derecenin altına inmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.