Merkez Bankası’nın Sadeleşmesi Ne Anlama Geliyor? Uzmanlar Nasıl Yorumluyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TL’ye yönelik düzenlemelerini bir yenisini ekledi. Dün açıklanan faiz kararı metninde sinyalleri verilen düzenlemede, bankacılık sisteminde ‘liralaşma’ adına atılan adımlar, sadeleşme de getirdi. Mevduat …

Merkez Bankası’nın Sadeleşmesi Ne Anlama Geliyor? Uzmanlar Nasıl Yorumluyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TL’ye yönelik düzenlemelerini bir yenisini ekledi. Dün açıklanan faiz kararı metninde sinyalleri verilen düzenlemede, bankacılık sisteminde ‘liralaşma’ adına atılan adımlar, sadeleşme de getirdi. Mevduat, ihracat ve şirketlerin krediye ulaşımına yönelik kolaylıklar piyasalarda dikkat çekti. Ekonomistler ve piyasa temsilcileri Merkez Bankası’nın yeni sadeleşme adımlarını değerlendirdi.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında dün 500 baz puan faiz artırımı çıkarken, politika faizi yüzde 30’dan 35’e çıktı. TCMB yönetimindeki değişimin ardından sırasıyla 650, 250, 750, 500 ve dün de 500 olmak üzere 5 ayda 5 toplantıdan toplamda 2650 baz puan faiz artışı kararı çıktı.

Karar metninde, enflasyon vurgusu devam ederken, TL’ye yönelik de “Türk Lirası mevduat payının artırılmasına yönelik ilave adımlarla parasal aktarım mekanizması güçlendirilmeye devam edilecektir” ifadeleri görülmüştü. TCMB kararın gecesinde Resmi Gazete’de yayımlanan bir tebliğiyle sadeleşti.

Merkez Bankası’nın hem faiz kararı hem de yeni adımları ekonomistler ve piyasa temsilcileri tarafından nasıl karşılandı?

İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan Deriner, Merkez Bankası’nın yeni adımına yönelik “Bankalar ve piyasalar açısından çok pozitif bir gelişme oldu” ifadelerini kullandı.

Bloomberg HT’ye konuşan Deriner, ‘İlerisi için ekonomiye genel açıdan bakarsak da olumlu bir karar. Uzun süredir sadeleştiğimizi, uzun zamandır söylüyoruz. Bunun meyvelerini de az da olsa alıyoruz’ ifadelerini kullandı ve sözlerine şu şekilde devam etti:

KKM’deki rakam çok ciddi. İhracatçılardan alınan ve onlara getirilen bazı yükler vardı. Şimdi bunların hepsi bir şekilde yavaşlıyor. Bir yandan da faiz yukarı gitmeye devam ediyor. Onunla beraber mevduatlar da yukarı çıkmak zorunda kalacakmış gibi duruyor. Bankalar açısından en önemli şeyin TL mevduat olacağı görülüyor. Ekonominin ciddi problemleri var, bu problemler alınan kararlarla birlikte bir anda çözülecek değil ama bundan sonra gelen olumlu adımları normalleşmeye dönüş olarak görüyorum.

“Beklenen bir karardı. Bankaların yükü hafifledi.”

Ekonomim’den Şenay Zeren’e konuşan Gedik Yatırım Başekonomisti Serkan Gönençler, düzenlemeyi beklenen bir adım olarak nitelerken, TCMB’nin de TL mevduat faizlerindeki düşüşten rahatsız olduğunun anlaşıldığını belirtti. Mevduat faizlerinde yeniden yükseliş beklerken, menkul kıymet tutma şartlarının büyük ölçüde kaldırılmasını da sadeleştirme adına önemli buldu. Bankaların üzerindeki mali ve de operasyonel yükler hafiflerken, tahvil faizlerinde de yükseliş beklenebileceğini iletti.

Sadeleşme adımları piyasaya nasıl yansır?

Ekonomim’den Şenay Zeren’e konuşan Ata Yatırım Hazine Genel Müdür Yardımcısı Etem Öztekin, daralan kredi büyüme hızının yukarı gideceğini beklerken, ‘piyasadaki nakit sıkışıklığının çözülmesi açısından pozitif bir gelişme’ olduğunu belirtti. Ekonomik aktivitedeki yeniden olası hızlanmanın ise enflasyon üzerinde olumsuz etkilerinin de görüleceğini vurguladı. Diğer handikapın da kredilerin dövize yönelmesi olduğunu belirtirken, bunu engellemek için de TL mevduat faizlerinin cazip olması gerektiğini belirtti. 

Borsada krediye ulaşamayan reel sektörün tahvillerinde ihraçların azalabileceğini ve bunu da hisse senedi piyasası için olumlu olacağını da ekledi.

“Eskiye ve olması gerektiği gibi normale dönüş.”

Ekonomist Serdar Pazı, Ekonomim’den Zeren’e konuşurken, PPK karar metnindekilerin hemen karşılık bulduğunu vurgularken, önceki dönemin ‘Ne olursa olsun faizleri düşük tutayım’ yaklaşımının kademeli gevşetilmesi ve kaldırılması sürecinin devam ettiğini belirtti: ‘Yani aslında eskiye ve olması gerektiği gibi normale dönüş olarak değerlendirebiliriz.’

Bankaların karlılığı üzerinde baskının ortadan kalkması anlamına da gelen düzenlemelerde, ‘Enflasyonun yarısı kadar mevduat faizi varsa TL değer koruma aracı olarak görülecek mi, yani bankaların tahvil alma ve yüksek mevduat faizi verme motivasyonu azalıyor. Peki, yatırımcı bu durumda ne yapacak?‘ sorusunu da yöneltti ve beklentiler için, ‘Altın, eurobond ya da TL varlıklar dışındaki yatırım alternatiflerine ilgi artacak mı, göreceğiz‘ dedi.

“Kur nedeniyle oluşan ihracat avantajının, iç piyasada fiyatların düşmesine engel olduğu gözlerden kaçmış gibi görünüyor.”

Ekonomist Hikmet Baydar da Zeren’e konuşanlar arasında olurken, TCMB PPK metninde 3 maddeye dikkat çekti: Yurt içi talepteki güçlü seyir, Hizmet fiyatlarındaki katılık, Enflasyon beklentilerindeki bozulma.

Bu faktörlerin, jeopolitik gelişmelerdeki enflasyon görünümündeki risklerin faiz oranlarıyla kontrol edilemeyeceğini, aylık enflasyondaki yavaşlama eğiliminin faiz artışıyla kredi kullanımlarında reel sektörü zorlayabileceğini belirtti. 

‘Kur nedeniyle oluşan ihracat avantajının, iç piyasada fiyatların düşmesine engel olduğu gözlerden kaçmış gibi görünüyor’ diyen Baydar, ‘bankaların tahvil portföyünü boşaltarak kredi verme imkanının’ artacağını da söyledi.

TOBB Hazır Giyim Konfeksiyon Sektör Meclis Başkanı Şeref Fayat “TL reeskont kredilerine ulaşmak için net ihracatçılık tanımında sıkıntı vardı” derken, kararı olumlu bulduğunu iletti.

Bloomberg HT’ye konuşan Fayat, son dönemdeki ‘iki yüz küsur düzenlemeyle’ reel sektörün krediye ulaşımda kullanımında ‘çok önemli sıkıntılar’ yaşadıklarını vurgularken, yeni ekonomi yönetiminin attığı adımları önemli bulduklarını iletti. Fayat, özellikle ana ihracatçı konumdaki firmalara yönelik düzenlemeyi çok değerli bulduğunu da vurguladı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.