Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Merkez Bankası’nın Kredi Düzenlemesi Sonrası Piyasalarda Ortalık Karışık: Para Piyasaları Durumu Zorlaştırıyor

Merkez Bankası, perşembe günü faiz indirimine giderken, politika faizi ile sağlanamayan kredi faizlerinde düşüş için cuma gecesi de tedbirler ya …

Merkez Bankası’nın Kredi Düzenlemesi Sonrası Piyasalarda Ortalık Karışık: Para Piyasaları Durumu Zorlaştırıyor

Merkez Bankası, perşembe günü faiz indirimine giderken, politika faizi ile sağlanamayan kredi faizlerinde düşüş için cuma gecesi de tedbirler ya da düzenlemeler açıkladı. Bu kararlarda dikkat çeken kısım; son dönemin tartışmalı konusu ticari kredi faizlerinde tavan sınırlaması olurken, hafta sonunu kararları anlamak ayrıca yorumlamaya çalışmakla geçiren, piyasalar pazartesi gününe bir miktar karışık başladı. Uzmanlar bir yandan kararı ayrıca etkilerini yorumlarken, diğer yandan da bugün Avrupa’da endişelerin artmasıyla euro/dolar paritesindeki gerileme de Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor.

Türkiye’de geçen hafta görülen rezerv artışı bir miktar piyasaları rahatlatsa da diğer yandan girişlerin kaynağı halen bilinmiyor. TCMB PPK kararı sonrası uzun zamandır sıkıştığı yerden tetiklenen dolar/TL de kritik 18 sınırını aşmıştı.

Pazartesi sabahına bu gündemlerle başlayan yurt içinde Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi CDS 800 baz puanın üzerini gördü. Geçen ayın sonunda küresel bir rahatlama eşliğinde ayrıca rezervlerdeki değişimle gerileyen CDS, Temmuz ayı ortasında 900 baz puan ile zirvesini görürken, 11 Ağustos’ta 650 baz puan ile dip yapmıştı. 

Merkez Bankası’nın hamlesi kredi faizlerinde ticari faizlerdeki yükselişi ayrıca büyümeyi sınırlamayı hedeflerken, Dünya Gazetesi’nde Şeref Oğuz’un bu sabah yorumu kararın ‘panik atak’ halinde alınarak piyasa bozduğu yönünde oldu ayrıca şöyle sürdü:

Aslında aldıkları tedbirler, genelde doğru. Yerinde ve gerekli. Ancak bu tedbirler, ‘Merkez Bankası’na güven’ var ise geçerli olabiliyor. 

Dolar/TL geçen hafta yaşanan kırılımla bugün euro/TL ile 18,13 seviyesinde buluşurken, euro/dolar paritesi de 1 seviyesinin altına sarktı.

TL geçen yıldan bu yanaysa yüzde 40 değer kaybederken, yıl başından bu yana yüzde 27, son 4 ayda da yüzde 18 değer kaybetti. 

Tahvil getirileri hızla geri çekilirken, 2 yıllık tahvil getirisi, yüzde 17,62’den yüzde 14,02’ye kadar geriledi. 10 yıllık tahvil getirisi ise yüzde 16,93’ten yüzde 14,19’a geriledi. Tahvillerdeki bu fiyatlamanın bankaların cuma gecesi düzenlemesi ile oluşan talep olduğu görülüyor.

“Ankara’da ekonomiye ‘deli gömleği’ giydirildi”

Makroihtiyati tedbirler için ‘çaresizlik’ diyen Uğur Gürses, ‘İlk düğmeyi yanlış ilikleyen ‘çaresiz Ankara bürokratları’ kendi kurgularına kendileri de inandığından, bir süredir yaptıkları yanlışlara yeni elbiseler dikmeye çalışıyorlar’ tanımlaması yaptı.

Türkiye’nin ihracatına parite darbesi

Dünyada ekonomik endişeler yatırımcıları tekrardan dolara yöneltirken, euro/dolar paritesi 0,9994 seviyesine geriledi. Temmuz ortasından bu yana parite en düşük seviyesini görürken, Bloomberg Dolar Endeksi de en yüksek seviyeye çıktı. 

Paritede bu seviye Türkiye’nin Avrupa’ya ihracatında negatif bir tabloya işaret ediyor. Bloomberg HT’de Otomotiv Sanayii Derneği’nin bu konudaki değerlendirmesi olumsuz olurken, 2022 yılının ilk yarısında otomotiv sanayi ihracatının yüzde 82’si euro, yüzde 11’i de dolar bazında olmuş bu da ihracat operasyonlarının kârlılığını olumsuz etkilemişti.

Moody’s de geçen hafta yapılan not düşüşü sonrası sır cevapları yayınlarken, “Türkiye’de bütçe üzerinde baskılar bu yılın ilerleyen aylarında artacak” denildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, hükümetin hane halklarını yüksek enflasyonun etkilerinden korumak için aldığı tedbirlerin artan maliyetinin önümüzdeki aylarda bütçe üzerinde baskıyı artıracağını savundu.

Türk yetkililerin para birimini istikrara kavuşturmak ayrıca döviz tamponlarını eski haline getirmek için giderek alışılmışın haricinde önlemlere başvurduklarını belirtti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.