Merkez Bankası İletişimi Yeniden Aktif Oldu: KKM’nin Etkileri Paylaşımını Uzmanlar Yorumladı

Merkez Bankası, para politikasının yöneticisidir. Politikaların yönetiminde iletişim ise özellikle günümüzde en önemli araçlardan biridir. TCMB’nin 2023 Haziran’da değişen yönetiminde atılan adımlar yakından izlenirken, iletişim politikasının yeniden …

Merkez Bankası İletişimi Yeniden Aktif Oldu: KKM’nin Etkileri Paylaşımını Uzmanlar Yorumladı

Merkez Bankası, para politikasının yöneticisidir. Politikaların yönetiminde iletişim ise özellikle günümüzde en önemli araçlardan biridir. TCMB’nin 2023 Haziran’da değişen yönetiminde atılan adımlar yakından izlenirken, iletişim politikasının yeniden aktifleşmesi hamleleri dikkat çekti. Yeni haftaya başlarken, enflasyon konusunda bilgilendirici videodan sonra ‘Merkezin Güncesi’ blogunda da KKM’ye yönelik paylaşım yorumlara neden oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) köklü bir kurum geleneğine sahip yapılardan biri olurken, ekonomideki yönetici konumuyla da son yıllardaki hamleleri yakından inceleniyor.

2023 Mayıs seçimlerinin ardından değişen ekonomi yönetiminde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten daha çok TCMB’nin başına geçen Hafize Gaye Erkan konuşulmuştu. Erkan, kısa sürede de yardımcılarını değiştirmişti. Merkez Bankası Başkan yardımcılar da piyasadan önemli görevlerden seçilmişti. İletişim politikasına da bu yönde yeniden hız verildi.

Eş zamanlı olarak “Merkezin Güncesi” TCMB blogunda KKM ile ilgili önemli bir analiz yayımlandı.

Yunus Emre Akgündüz ve Ünal Seven tarafından hazırlanan, ‘Kur Korumalı Mevduat (KKM) Sahibi Firmaların Döviz Alım Davranışları’ başlıklı analizde, TCMB’nin sıkılaşma sürecindeki hedeflerinden olan TL’ye talebi artırma sonrasında, KKM’nin şirketler üzerindeki etkisine değinildi.

Ağustos 2023’te göreve gelen TCMB Başkan Yardımcılarından Fatih Karahan’ın da paylaştığı blog yazısında, TL mevduatı güçlendirmek için uygulanan sıkılaştırma sürecinin önemli amaçlarından bir tanesi ve yapılan faiz artışlarının düzenlemeleri desteklediği vurgulandı.

.

Karahan, programın başarısını özetlediğini belirten grafik de paylaşıyor.

Ekonometrik analizle elde edilen etkileri de bu grafikte gösteriyor.

Merkez Bankası eski başekonomisti Prof. Dr. Ali Hakan Kara da bu blog yazısında değinirken,

Uzmanların birçoğu bu paylaşımları, iletişimi olumlu gördü.

İşte o yorumlardan bazıları👇

👇

👇

👇

👇

KKM konusunda da sorgulamalar görülürken,

Merkez’in paylaşım ve analizlerinin sürmesinin beklendiği anlaşıldı.

Siz ne dersiniz?

Merkez Bankası’nın hamlelerinin yarısı iletişim değil mi?

İletişim de başarılı değil mi?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.