Merkez Bankası Faiz Kararını Beklerken Borsa ve Dolarda Yükseliş Sürüyor: Altın ve Petrol Düşüşte

Bugün paranın gündeminde 2 merkez bankası faiz kararı bulunuyor. Bir Türkiye, diğeri Avrupa.  Enflasyon baskısı karşısında, ECB, geç olarak …

Merkez Bankası Faiz Kararını Beklerken Borsa ve Dolarda Yükseliş Sürüyor: Altın ve Petrol Düşüşte

Bugün paranın gündeminde 2 merkez bankası faiz kararı bulunuyor. Bir Türkiye, diğeri Avrupa. 

Enflasyon baskısı karşısında, ECB, geç olarak nitelendirilen ayrıca parite üzerinden sinyalleri verilen kararın artırım yönünde açıklanması bekleniyor. Dünya genelinde enflasyon ayrıca resesyon beklentileri fiyatlamaları zorlaştırırken, ABD’de piyasalar bilançoların etkisiyle bu endişeleri göz ardı etmiş gibi görünse de makroekonomik veriler risklerin devam ettiğini gösteriyor. 

Yurt içinde ise Merkez Bankası’nın verdiği sinyaller faizlerde değişim beklentisi yaratmazken, oynaklığın genel olarak yüksek olması beklenen bir gün olacağına uzmanlar dikkat çekiyor.

Bugün gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararında olacak.

Piyasada beklenti anketlerinde ekonomistlerin tamamına yakını politika faizinin yüzde 14’te kalacağını tahmin ediyor. İndirim ya da artırım seçenekleri piyasada sürpriz olarak algılanacak kararlar olarak görülürken, artırım tarafında piyasa devamına dair sinyal arayacak, bu iki seçenek oynaklığın yüksek olacağı senaryolar olarak görülüyor.  

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, dün günü yüzde 0,93 artışla 2.525,20 puandan tamamlarken, bugüne yüzde 0,13 oranında 3,32 puan artışla 2.528,51 puandan başladı. Devamında karışık bir seyir izledi. 

Bugün içeride faiz kararının hemen devamında haftalık para ayrıca banka istatistikleri de izlenecek. Yurt haricinde ise önemli bir faiz kararı daha bulunuyor. Avrupa Merkez Bankası ECB’nin faiz kararını TCMB ile aynı dakikalarda açıklaması ayrıca artırım yönünde olması bekleniyor. 

Teknik olarak endeksin yükselişte 2.550 puan direncine, düşüşte de 2.490 desteğine takılabileceğine dikkat çekiliyor.

ABD ayrıca Avrupa vadeli endeksleri karışık seyir izliyor

Gözlerin ECB’den gelecek faiz kararına çevrildiği bu sabah ABD ayrıca Avrupa vadeli endeksleri yeni günde karışık bir seyir izliyorlar. 

Avrupa’da izlenecek bir diğer başlık da İtalya Başbakanı Draghi’nin ikinci kez istifasını sunması ayrıca yeni hükümet oluşumu için atılacak adımlar olacak. 

Kuzey Akım 1 doğal gaz boru hattından gaz akışının bugün tekrardan başlaması ise piyasalara destek veren faktörler arasında. 

Vadeli Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,1, S&P 500 vadeli endeksi yüzde 0,09 artıda. Nasdaq 100 vadeli endeksi ise yüzde 0,01 ekside işlem görüyor. Avrupa’da da FTSE 100 vadeli endeksi yüzde 0,17, FDAX yüzde 0,04 yükselirken, Eurostoxx 50 vadeli endeksi yüzde 0,06 ekside.

Dolar/TL’de yükseliş bu yılın zirvesinde seyrediyor

Dolar/TL dün günü yükselişle bankalararası piyasalarda 17,6041 seviyesinden tamamlarken, bugün sabah saatlerinde yatay seyrederken 17,62 seviyesinde bulunuyor. TL karşısında euro da 18 seviyesinin üzerinde 18,02-03 bandında hareket ediyor. 

TCMB faiz kararında değişim beklenmezken, indirim ya da artırım seçeneklerini de olasılık dahlinde tutan uzmanlar olduğu görülüyor. Piyasanın tamamına yakınında beklenti yüzde 14 sabit kalması olurken, enflasyonun yüzde 78’in üzerinde olması indirim halinde makası açacak, artırımda ise gelecek hamleler için cevaplar aranacak. Değişim yönündeki hamleler piyasada hareketliliğe neden olacak.

Euro/dolar paritesi, hafta başından bu yana yaklaşık yüzde 1,4 değer kazanmasının ardından bu sabah saatlerinde 1,0220 seviyesinden işlem görürken, paritede öne çıkan da ECB’nin kararı ayrıca açıklamaları olacak.

Altın haftalardır sürdürdüğü düşüşüne devam ediyor

1.700 doların altına gerileyen ons altın sabah saatlerinde 1.689 seviyesinden işlem görürken, gram altın da 957 lira seviyesine geriledi. ECB’nin kararı burada da öne çıkarken, dolardaki değerlenmenin süreceği beklentisi altın fiyatlamalarında etkili oluyor.

Petrol talepte zayıflama beklentisiyle kritik eşiğin altına geriledi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verileri göre, ticari ham petrol stokları 300 bin beklentiye karşılık geçen hafta yaklaşık 400 bin varil azalışla 426 milyon 600 bin varile gerilerken bu seviye 1985’ten bu yana görülen en düşük seviye oldu. Ham petrol ithalatı da geçen hafta günlük ortalama 156 bin varil azalışla 6 milyon 519 bin varil, ihracat ise günlük ortalama 735 bin varil artışla 3 milyon 759 bin varil oldu.

ABD ham petrolünde 100 doların altı test edilirken, Brent petrol varili 107 doların altına geriledi.

Rus petrolü ile ilgili gelişmelerin de yakında izlendiği fiyatlamalarda, önemli bir gelişme de doğal gaz tarafında yaşandı. Kuzey Akım 1 hattında Avrupa’ya gaz akışı 10 günlük bakım çalışmaları sonrası tekrardan başladı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.