Mehmet Şimşek’in Bloomberg Röportajı Dikkat Çekti: “Enflasyon Düşer, Kur Konuşmam, Erdoğan Bana Güveniyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi gündemine dair uluslararası yayın kuruluşu Bloomberg’e yaptığı açıklamalar dikkat çekti. Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Erdoğan’ın kendisine olan …

Mehmet Şimşek’in Bloomberg Röportajı Dikkat Çekti: “Enflasyon Düşer, Kur Konuşmam, Erdoğan Bana Güveniyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi gündemine dair uluslararası yayın kuruluşu Bloomberg’e yaptığı açıklamalar dikkat çekti.

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Erdoğan’ın kendisine olan güveninden, KKM’ye, bankalara kadar geniş bir çerçevede ekonomi gündemindeki soruları yanıtladı.

Bakan Şimşek, KKM’den çıkışta ciddi bir ilerleme sağlandığını söylerken, KKM’nin getirdiği vergi istisnası teşviğine yönelik de 2024’te bir değerlendirme yapılacağını belirtti.

Şimşek, BAE ile iyi ilişkilere değinirken, enerji alanında 27 milyar dolarlık yatırım beklendiğini de belirterek, “Bu yatırım işi biraz kısa soluklu bir iş değil” dedi.

Dijital dönüşüm, deprem finansmanını konularına da değinen Şimşek, birincil önceliklerinin makro finansal istikrar olduğunu söyledi. Fiyat istikrarında yani enflasyonda başarıyı sağlamak ve uzun vadeli büyüme potansiyelini artırmak istediklerini vurgulayan Mehmet Şimşek, son dönemde yaptıkları toplantılar yönelik de ‘Bizim yatırımcılarla çok iyi bir diyaloğumuz var’ dedi.

Yabancı yatırımcıların fon akışının olduğunu ileten Bakan Şimşek, yılın ilk 5 ayında portföy girişlerinin -2,9 milyar dolar, Haziran-Eylül döneminde ise 4,9 milyar dolar olduğunu da hatırlattı.

Türkiye’nin CDS’lerindeki düşüş için de bakan Şimşek, ilgi olduğu için fiyatlamanın olduğunu belirtti. 

Döviz kurlarındaki oynaklıkta gelişmekte olan ülkelerin en düşük bandına yakın olduğumuzu söyleyen Hazine ve Mailye Bakanı Şimşek, Merkez Bankası rezervleri için de ‘2014’ten beri en yüksek rezerv seviyesine ulaştık. Diyebilirsiniz ki, swaplar şöyle böyle. Yerel bankalarla olan swap onların ihtiyacına binaen yapılıyor. Çünkü Döviz kredisi talebi sınırlı ama TL kredi talebi duruyor. Yani benim için önemli olan, yurt dışı swaplardan ari rezerv o da pozitif hem de güçlü pozitif’ dedi.

Seçimlerin ardından Türk varlıklarına talebin “çok ciddi bir şekilde” artacağını belirten Şimşek, faiz yorumu yapmayacağını bunun Merkez Bankası uhdesinde olan bir konu olduğunu da söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TL’nin reel değerindeki artış sözlerine yönelik tespitin doğru olduğunu belirten Bakan, dezenflasyonda başarının kurda reel değerlemeyi beraberinde getirebildiğini vurguladı. Prensip olarak kur yorumu yapmayacağını belirterek, bir seviye hedefi olmadığını, ‘sürdürülebilir cari açık, yani dış borcun milli gelire oranını artırmayan bir cari açık, şu anda sağlanmış durumda’ dedi.

Döviz piyasasında göreceli normalleşmeye dikkat çeken Mehmet Şimşek, KKM dönüşlerinde Merkez Bankası’nın döviz talebini karşıladığını belirtti ve şöyle söyledi: “Onun ötesinde şu an itibariyle bir müdahalemiz söz konusu değil, olmayacak.”

KKM’den çıkışın fiilen başladığını ve çok ciddi bir ilerleme sağlandığını belirten Şimşek, rezerv birikiminin bu hızda sürmesiyle sürecin hızlanacağını belirtti.

Yatırımcı toplantılarına yönelik, “gittiğimiz hiçbir yerden para istemedik” diyen Mehmet Şimşek, birincil önceliğin getiri eğrisi inşa etmek olduğunu iletti.

Ekonomide uygulanan programı ‘Doğru politikalar, beraberinde yatırımcı güveni, onunla birlikte makro finansal istikrar kur dahil olmak üzere dezenflasyon ve bu döngünün güçlenerek devam etmesi’ şeklinde anlatan Bakan, ihracatı artırmanın birincil öncelik olduğunu, vergi gelirlerine yönelik hesaplamalar nedeniyle bankaların enflasyon muhasebesine göre vergilendirilmeyeceğini belirtti.

Erdoğan’ın kendisi hakkında söyledikleri için de Ak Parti MKYK’sında konuşulanların basına yansıdığını, gelen bir talep üzerine Cumhurbaşkanı’nın “Ben Maliye Bakanımın işine karışmıyorum” dediğini hatırlatarak “O kadar güveniyor” dedi.

Şimşek, ‘Onun için biz bu programı uygulamakta kararlıyız. Tabii ki kolay değil. Ama kararlıyız ve sonuç alacağız. Türkiye’de şu anda makro finansal istikrara ilişkin riskler azaldı. Bunu piyasalar söylüyor. Peki enflasyon düşer mi? Kesinlikle düşer’ dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.